Kültür - Sanat

Zülfü Livaneli “Kaplanın Sırtında” Kitabının Müjdesini Verdi

Zülfü Livaneli Kaplanın Sırtında kitabının müjdesini verdi. Hepsiburda Yazar Söyleşileri’ne katılan ünlü yazar, yeni kitabın hazırlıklarına başladığını açıkladı.

Zülfü Livaneli Kaplanın Sırtında kitabının müjdesini verdi. Hepsiburda Yazar Söyleşileri’ne katılan ünlü yazar, yeni kitabın hazırlıklarına başladığını açıkladı.

2018’de Doğan Kitap’tan çıkardığı son kitabı Gölgeler’den sonra kolları sıvayan Zülfü Livaneli, yeni kitabının hazırlıklarına başladığını duyurdu. Serenad, Kardeşimin Hikayesi, Son Ada, Mutluluk gibi birbirinden kıymetli eserlere imzasını atan başarılı yazar, yeni kitabının hazırlıklarına başladığı haberiyle okuyucularını sevindirdi.

Son kitabı olan Gölgeler’i, 2015 yılında raflarda yerini alan ve Konstantiniyye Oteli kitabının bir bölümü olan “Edebi ve Ebedi Gölgeler”den esinlenerek yazdığını dile getiren yazar, kitapseverlerin ve okuyucuların geri dönüşlerinden çok memnun olduğunu da dile getirdi. Zihninde ve hayal dünyasında sürekli hikayeler olduğunu söyleyen Livaneli, “Dünyaya sürekli roman gözüyle bakıyorum” açıklamasıyla da kaleminden çıkacak daha çok kitap olacağının da sinyallerini verdi.

Zülfü Livaneli Kaplanın Sırtında
Zülfü Livaneli Kaplanın Sırtında

Dilin sınırlarını genişletmek için hepimiz çaba harcamalıyız

Nefise Karatay moderatörlüğünde yapılan canlı yayında kitapseverlerden gelen soruları yanıtlayan yazar, Türkçenin çok zengin bir dil olduğunu, günümüzde kullanmış olduğumuz kelime sayısının azaldığını ve bunun da dilin kısırlaşmasına sebep verdiğini dile getirdi. Bu durumun edebiyat ve okumakla aşılabileceğini ekleyen Livaneli, dilin sınırlarının genişletilmesi çalışmalarını bir an önce hayata geçirilmesini ve bunun için herkesin çaba göstermesi gerektiğini söyledi.

Zülfü Livaneli’nin 10 Favori Kitabı

Peki, biz kitapseverlerin bayılarak okuduğu kitapların yazarı Zülfü Livaneli’nin favori kitapları hangileri? Livaneli’ye yöneltilen bu soru O’nu fazlasıyla zorlamış olacak ki şu cevabı vermiş; “Böyle bir soruyla karşı karşıya kaldığınızda işiniz gerçekten zor. Batı’dan Doğu’ya, klasiğinden modernine binlerce güzel kitap varken bunları nasıl 10’a indirebilirsiniz?”

Zülfü Livaneli, en sevdiği 10 kitabı “Epeyce düşündüm ve listemi hazırladım. Şimdi size bu listeyi veriyorum.” sözleriyle açıklamış. Bakalım bu kitaplar hangileri…

 • William Faulkner, Ağustos Işığı
 • Dostoyevski, Suç ve Ceza
 • Ernest Hemingway, İhtiyar Adam ve Deniz
 • Binbir Gece Masalları
 • Mevlana, Mesnevi
 • Lev Tolstoy, Anna Karenina
 • Gustave Flaubert, Madam Bovary
 • Gabriel Garcia Marquez, Kırmızı Pazartesi
 • Yaşar Kemal, İnce Memed
 • Cervantes, Don Kişot
Bakış Açınızı Değiştirin – Hayata Bakış Açınızı Değiştirecek 4 Kitap

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Harika bir haber bu. Çok sevindim. İnşallah bi an önce çıkar da hemen okumaya başlarız. Çok güzel olacağına inanıyorum yine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu