Gündem

Zorla Evlendirildi Tecavüze Uğradı

Zorla Evlendirildi Tecavüze Uğradı başlıklı yürek burkan gündem içerikli haberimize hepiniz hoş geldiniz kıymetli ShallWe takipçileri. Bu sefer haberimiz kilometrelerce öteden Galler’den Bangladeş’e uzanan bir yaşam öyküsü.

Zorla Evlendirildi Tecavüze Uğradı

Dünya üzerinde coğrafya fark etmeksizin zorla evlendirme vakaları maalesef artışta. Çeşitli sivil toplum kuruluşları bu konuda bir kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. Zorla evlendirilmeye çalışılan kişiler ise çareyi evden kaçmakta buluyor. Uzmanlar bu uygulamanın insanların hayatında bir felakete yol açtığını dile getiriyor. Zira yapılan araştırmalar sonucunda bu uygulamaya maruz kalan kişilerin çareyi kaçmakta bulduğunu, bunun sonucunun da farklı kötü olaylara çıktığı belirtiliyor. Her ne kadar bu konuda sıkı bir çalışma yürütülse de henüz caydırıcı yasalar yürürlüğe girmiş değil.

Rubie de mağdurlardan bir tanesi. Şu an 35 yaşında olan Rubie Marie başından geçenleri anlattı. Merie’nin anlattıkları adeta yürek burkan cinste. Rubie Marie 1983 yılında Büyük Britanya’ya bağlı bir ülke olan Galler’de doğdu. 1998 yılında henüz 15 yaşındayken asıl memleketleri olan Bangladeş’e götürülüp evlendirildi. Başına gelenler bununla da kalmayan Rubie Marie yaşadıklarının etkisinden hala çıkabilmiş değil.

6 Haftalık Tatil 6 Aya Çıktı

Başından geçenleri göz yaşları içerisinde anlatan Rubie Marie, 15 yaşındayken tatil bahanesiyle asıl memleketleri olan Bangladeş’e götürüldüğünü belirtti. Ancak babasının geri dönme konusunda isteksiz olduğunu söyleyen Marie 6 haftalık tatilin sürekli nasıl çeşitli bahanelerle uzadığını anlattı. Önce iki aya daha sonra üç ve altı aya yükselen tatilde Rubie’nin babası uçak biletlerinin pahalılığını bahane etmiş.

Yemek Esnasında Evlilik Kararı Verilmiş

Rubie Marie, babasının bir akşam yemeği sırasında kendisini evlendirme fikrini ortaya attığını söylüyor. Hem haberin şokundan hem de doğduğu çevreyi, okulunu ve arkadaşlarını bir daha görememe korkusundan sinir krizi geçirdiğini anlatıyor. Ancak çabaları, göz yaşları ve çırpınışları yetersiz kalmış.

Rubie Marie Açık Arttırmayla Satılmış!

Zorla evlendirilmek istenen Rubie Marie için amcası bir açık arttırma düzenlemiş. Rubie’nin elini kolunu bağlayan etmenler ise yabancı bir ülkede çocuk başına nereye gideceğini bilememesi olmuş. Kendisine köle muamelesi yapıldığını belirten Rubie Marie, 30 yaşındaki birisiyle nişanlandığını anlatıyor. Nişan sırasında adeta görücüye çıkarılmış ve eve dönmek için gereken neyse yapmaya karar vermiş.

Her Gece Tecavüze Uğramış

Çabaları yetersiz kalan Rubie, hamile kalması için her gece tecavüze uğradığını göz yaşları içinde anlatıyor. Yine 35 yaşındaki kadının anlattıklarına göre kocası, İngiltere’ye gelebilmek için bir çocuk sahibi olmayı planlıyormuş. Doğan çocuğu kullanarak İngiltere’ye yerleşmeyi istiyormuş. Neticede Marie hamile kalmış fakat doğum için geri döndüğü Galler’de kaçmayı başarabilmiş. Ancak namuslarının kirlendiğini düşünen ailesi onu evlatlıktan reddetmiş. Günümüzde ise Rubie Marie zorla evlendirmelere karşı özellikle genç nüfusu bilinçlendirmek için çalışmalar yapıyor.

İngiltere Yetersiz Kalıyor

İngiltere’de zorla evlendirme vakaları her sene artış gösterirken bu vakalardan dolayı adli cezalara çarptırılanların sayısı oldukça az. Oysa zorla evlendirmek, İngiltere’de 2014 senesinde suç olarak kabul edilmişti. İnsan hakları örgütleri ise bu konuda oldukça geri planda kalıyor.

 

 

Asgari Ücret Tespit Görüşmeleri

 

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu