Sağlık

Zona Hastalığı Nedir?

Zona hastalığı nedir? Su çiçeği nedeni olan varicella zoster adlı virüs enfeksiyona neden olarak zona hastalığına sebep olur. Tek bir sinirin ya da tek bir sinir tarafından kontrol edilen  cilt yüzeyinin bu virüs tarafından enfekte olmasına denir. 

ZONA HASTALIĞI NEDİR?

Su çiçeği enfeksiyonundan sonra bu virüs kişinin sinir sistemine yerleşerek uzun yıllar inaktif biçimde yaşayabilir. Virüs genellikle aktif hale geçmez ve zona hastalığına ya da başka bir soruna neden olmaz. Ancak vücudun bağışıklık sisteminin zayıf olduğu zamanlarda zona olarak yeniden harekete geçebilir. Bazı kişilerde birden çok kere zona hastalığı görülebilir. Su çiçeği ya da buna neden olan virüse maruz kalmamış kişilerde zona hastalığı görülmesi mümkün değildir. Yaygın olarak 50 yaş üzerindeki insanlar da görülür. 

ZONA HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

 • Döküntülerin ortaya çıktığı bölgede yanma, karıncalanma, kaşıntı ve batma ile kendini gösterir. Bu belirtiler şiddetli ve ağrılı olabilir.
 • Etkilenen bölgede kırmızı yama şeklinde kızarıklık görülmesi yaygındır.
 • Başlangıç belirtilerinden 1-5 gün sonrasında oluşan döküntüler, içi sıvı dolu kabarcıklara dönüşür.
 • Bazı nadir durumlarda zona döküntüleri görülmeyebilir.
 • Döküntüler su çiçeği gibidir. Ancak tüm vücutta görülmez.
 • Döküntüler yüz, boyun,sırt, kalça ya da gövde gibi belirli bir alanla sınırlı kalır. Ve vücudun yarısında konumlanır.
 • Gözde görülebilen enfeksiyon ve ağrılı göz iltihabına optik zona denir. Çok tehlikelidir, geçici ya da kalıcı görme kaybına neden olabilir.

Görülen diğer belirtiler şunlardır:

 • Baş ağrısı
 • Ateş-titreme
 • Baş dönmesi
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Mide ekşimesi
 • Lenf nodlarında şişme
 • Yorgunluk- halsizlik

ZONA HASTALIĞI NEDEN OLUR?

Çocuklarda ve ergenlerde ilk kez ortaya çıkan varisella zoster enfeksiyonu su çiçeği hastalığına yol açar. Suçiçeğinin iyileşmesinin ardından bu virüs, omurgada bulunan bazı sinir hücrelerine yerleşir ve inaktif olarak yaşamaya devam eder. Bu sürede kişide herhangi bir belirti görülmez. Bazı kişilerde virüs yıllar sonra aktive olarak zonaya yol açabilir ve sinir yollarında ilerleyebilir. Zonada görülen döküntünün yeri ve paterni, hangi sinir bölgesinin etkilendiğini gösterir.

ZONA HASTALIĞI TANISI NASIL KONUR?

Zona hastalığı belirtileri görülürse mutlaka enfeksiyon hastalıkları bölümüne gitmek gerekir. Doktor hastanın şikayetleri doğrultusunda fizik muayenesi yapar ve kolaylıkla teşhis yaparak tanı koyabilir. Gerekli görülen durumlarda döküntülerden kazıntı alınarak veya kabarcıklardaki sıvı ile kültür alınara da tanı koyulabilir.

ZONA HASTALIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Zonanın net bir tedavisi yoktur, belirtileri sınırlandırmak ve ilerlemesini önlemek mümkündür. Bu nedenle ilaç tedavisi uygulanır. Asiklovir ve valasiklovir isimli antiviral ilaçlar varisella zoster virüsüne karşı etkilidir. Ağrı, yanma ve batmalar için ağrı kesici ilaçlar, kremler ve losyonlar da hekim tarafından verilebilir.

Zona hastalığı nedir? yazımdan sonra vitiligo nedir? yazıma bir göz atabilirsiniz.

Vitiligo Nedir?

İlgili Makaleler

17 Yorum

 1. Tüm hastalara şifalar diliyorum. Duyarlılığınız ve bilgilendirmeniz için teşekkür ediyorum. Ellerinize sağlık

 2. Bu hastalığa maruz kalanlara şifalar diliyorum. Güzel bir bilgilendirme yazısı olmuş Teşekkürler

 3. Farkedilmesi pek uzun sürmüyor vücuttaki döküntülerden dolayı ama tedavisi tam tersi uzun sürüyor ve virütik ilaçların dr kontrolünde kullanılması gerekıyor. Dikkat etmek önemli

 4. Okurken bile bi kötü oldum, sağlıklı olmak dünyadaki en büyük hazinemiz, bu tarz bilgilendirici yazılar süper oluyo insanlar bilinçleniyor

 5. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık derken, bu hastalığı yaşayanlara da acil şifalar diliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu