Gündem

Zombie Geni – Filleri Kanserden Koruyan Gen

Zombie Geni filleri koruyor mu? Böyle muazzam bedenlere rağmen filler tümör oluşumuna çok daha fazla eğilimlidir. Ama DNA’larındaki eski bir gen, bir şekilde dirildi ve şimdilik bu gen filleri kanser hücrelerinden koruyor gibi görünüyor. Sekiz ton ağırlığında olan bu hayvanların oluşumlarında çok fazla hücresi bulunmaktadır. Tüm bu hücreler tek bir döllenmiş yumurtadan meydana gelmektedir. Ancak her hücrenin bölünmeye başladığında bir mutasyona uğrama olasılığı daima bulunmaktadır.

Filleri Kanserden Koruyabilen “Zombie Geni”

Filler, daha küçük hayvanlara göre kansere karşı fazla eğilimlidirler. Bir araştırmacı ekibi bu gizem için kısmi bir çözümün ne olabileceğini hakkında ; ‘ Filller, DNA’sı hasar görmüş hücreleri agresif bir şekilde öldüren benzersiz bir gen ile kendilerini korurlar.’ açıklamasını yapmıştır.

Chicago Üniversitesin’de evrimsel biyolog olan ve Hücre Raporlarında yayınlanan bir makalenin yazarı olan Vincent J. Lynch, bu araştırmaların üzerine fillerin bir şekilde dirilen bu genlerinin kanserle nasıl mücadele ettiğinin anlaşılmasının, yeni uyuşturucular geliştirmek için ilham kaynağı olabileceğini söyledi. Lynch ‘Eğer şanslıysak bu genler insan hastalığı olan kanserin nasıl tedavi edileceği hakkında bize bir şeyler söyleyebilir’ dedi.

Zombie Geni
Zombie Geni

Zombie Geni Araştırmaları Yoğunlaştı

Son yıllarda bazı araştırmacılar bu türlerin genleri ve hücreleri hakkında detaylı çalışmalar yapmaya ve hastalıklarla mücadele için beklenmedik stratejiler aramaya başladılar. İlk araştırmalardan bazıları p53 denilen iyi çalışılmış bir anti kanser genine odaklandı. DNA hasar gördüğünde hissedebilen bir protein yapar. Buna cevaben, protein bir dizi başka gen üzerinde geçer. Bir hücre kırık genlerini tamir ederek yanıt verebilir veya intihar edebilir, böylece torunları daha fazla mutasyon kazanma şansına sahip olmaz.2015 yılında Dr. Lynch ve meslektaşları, fillerin sıra dışı p53 genlerini geliştirdiğini keşfetti. Genin sadece bir kopyasına sahipken, fillerin 20 kopyası var.

Utah Üniversitesi’ndeki araştırmacılar da bu araştırmadan bağımsız olarak aynı keşfi yaptılar. Her iki takım da filin p53 genlerinin sürüsünün DNA hasarına agresif bir şekilde tepki verdiğini gözlemledi. Fillerin vücutlarının, hücreleri tamir etmek ile uğraşmadığını , sadece hasarlı hücrenin ölümünü düzenledikleri sonucuna vardılar. Huntsman Kanser Enstitüsü’nde çocuk onkoloğu olan ve aynı zamanda filler üstünde kanserle ilgili çalışan Dr. Joshua D. Schiffman, ‘ Bu izlenimler puzzle ın büyük bir parçası’ açıklamasını yaptı. LIF6’nın Dr. Lynch ve meslektaşlarının önerdiği gibi çalıştığını doğrulamak için daha fazla deney yapılması gerekiyor yorumunu yapan Dr. Schiffman “Bir başlangıç ​​olarak, bence bu harika” diyerek sözlerine devam etti. LIF6, ortaya çıktığı gibi tuhaf bir evrimsel tarihe sahiptir. Peki Zombie Geni tüm canlılarda var mı?

Tüm Memeliler Benzer Bir Gen Taşıyor

Tüm memeliler, sadece LIF olarak adlandırılan benzer bir geni taşırlar. Bu gen kendi hücrelerimizde, bir hücreden diğerine sinyal göndermek gibi birkaç farklı iş gerçekleştirir. Ama neredeyse tüm memeliler de ( kendimiz dahil ) bu genden sadece bir kopya bulunmaktadır. Dr. Lynch ve meslektaşlarının yaptığı çalışma istisna olarak filler ve manatlar gibi yakın akraba olan türlerin bu genden genel memelilere göre birden fazla kopya bulundurduğunu bulmuştur. Fillerin LIF genine ait on kopyası olduğu bildirilmiştir. Orijinal LIF geninin bu yeni kopyaları, bir açma-kapama anahtarı olarak hareket eden bir DNA gerisine sahip değildir. Fillerin atalarının geliştirdiği on adet ölü LIF geninin biri dikkat çekici şekilde hayata döndü. Bu gen, LIF6 olarak adlandırılmaktadır. Fil evriminin seyrinde bir yerde, bir hücresel mutasyon, genin p53 ile aktive edilmesini sağlayan, LIF6’nın yanına bir genetik anahtar ekledi. Yeniden dirilen gen şimdi mitokondriye saldır ve hasarlı hücreleri öldür komutunu çalıştıracak bir protein yaptı.

3 Boyutlu Mini Beyinler: Asteroidler

LIF6 Geni Geçmişten Bir Gen!

LIF6 geninin ne zaman hayata döndüğünü öğrenmek için, araştırmacılar fosillerden alınan DNA’ya yakından baktılar. Mastodons ve mamutlar da LIF6’yı taşıdılar. Bilim adamları, 26 milyon yıl önce yaşayan modern fillerle ortak bir atayı paylaştıklarını tahmin ediyorlar. Lynch’in tahminine göre, filler muhtemelen p53’in emirlerini takip eden diğer yeni genleri geliştirdi. Ayrıca fillerin, p53’ten tamamen ayrı olan kanserle savaşmanın yollarını da geliştirdiğinden şüpheleniyor. Lynch, “Bence yukarıdakilerin hepsi bu. Fil genomunda LIF6 gibi birçok hikaye var ve hepsini tanımak istiyorum.” yorumunu yaptı.

Gözde Çiftci

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. İyi sıyırmıyor bu bilim adamları araştırma yapıcaz derken bu arada filleri hep farklı sevmiştim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu