Sağlık

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

Zeytinyağının ilk olarak eski Mısır uygarlığında kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir. Zeytinyağının faydaları ile ilgili yazımda sizlere kullanım alanları ile ilgili bilgiler verdim. 

ZEYTİNYAĞI NERELERDE KULLANILIR?

Zeytinyağının kullanım alanı oldukça geniştir. Öncelikli olarak tabii ki besin olarak tüketilir. Kozmetik ürün içeriklerinde de zeytinyağına sıkça rastlarız. Cilt ve saç sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Ayrıca bir çok hastalığın tedavisinde de kullanılır.

ZEYTİNYAĞININ İÇERİĞİ VE BESİN OLARAK KULLANIMI

Zeytinyağının içerisinde E ve K vitaminleri çokça bulunur. Ayrıca kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir bakımından da zengindir. Zeytinyağının içeriğinde doymamış yağ asidi bulunur. Zeytinyağlı yemekler bizim yemek kültürümüzde oldukça yaygındır. Ana yemeklerde ve yan yemeklerde kullanılır. Ayrıca salataların vazgeçilmezidir. Besin değeri açısından yüksek içeriğe sahip olan zeytinyağının besin olarak tüketiminin oldukça faydalı olduğu görülmektedir. Sağlıklı bir besin olmasına rağmen kalori değeri yüksektir. 1 lt lik zeytinyağı 6700 kalori değerine eşittir. Bu nedenle az kullanıldığında sağlık açısından daha faydalıdır.

ZEYTİNYAĞININ FAYDALARI NELERDİR?

  • CİLT SAĞLIĞI

Zeytinyağı doğal olarak elde edildiği takdirde cilt sağlığı için çok faydalıdır. Kuru bir cilt tipine sahip olanlar avokado ve zeytinyağı karışımı hazırlayarak yatmadan önce ciltlerindeki kuru yerlere uygularlarsa etkili sonuçlar alabilirler. Özellikle dirsek ve dizlerdeki kuruluğa zeytinyağı çok iyi gelir ve cildi yumuşatır. Zeytinyağı ciltteki güneş yanıklarının etkisini azaltmak için de birebirdir. Güneşli ve sıcak yaz aylarında güneşten gelen zararlı ışınların sebep olduğu yanıkların etkileri çok kötüdür. Bu yanıklara zeytinyağı uygulandığında zararlı etkileri azaltılması için faydalı olacaktır. Bu zararlı etkiler cilt kanserine sebep olabilir. Zeytinyağı bu serbest radikalleri etkisiz hale getirerek cilt kanseri riskini ortadan kaldırabilir.

  • SAÇ SAĞLIĞI

Kuru bir saç yapısına sahip olan kişiler saçlarına zeytinyağı uyguladıklarında saçları yumuşar. Kıvırcık saça sahip kişilerin de saçlarının kolay şekil almasını sağlar.

Zeytinyağı saça nasıl uygulanır?

Bir kaseye bir miktar su koyulur, içine 4 yemek kaşığı zeytinyağı ile bir miktar bal eklenir, karıştırılır. Bu karışım saça uygulanır ve biraz beklenir. Uygulama sonrası saçlar yumuşar ve parlaklık kazanır. Aynı zamanda kullanım sonrası saçlarınız ve saç diplerinde bulunan deri hava almış olur.

  • KEMİK SAĞLIĞI

Zeytinyağında kemiklerin elde etmesi gereken mineraller vardır. Kireçlenme oluşumu azaltmak için gerekli olan kalsiyumun emilimini arttırıcı bir etkiye sahiptir. Kemiklere daha fazla kalsiyum ulaşırsa kemiklerin esnekliği artar ve kırılganlığı azalır. Böylelikle osteoporoz ve artrit gibi kemik rahatsızlıklarının oluşması engellenir.

  • KANSER RİSKİNİN AZALTILMASI

Kadınlarda sıkça rastlanan meme kanseri ve kolorektal kanser çeşitlerinin önlenmesinde ve oluşmasının azaltılmasında zeytinyağı kullanımı önemlidir. Doğum yapan kadınlarda emzirme döneminde meme uçlarında görülen çatlamaları önlemek için de zeytinyağı kullanılabilir.

  • SİNDİRİM SİSTEMİ

Zeytinyağı bağırsakların aktifliğini arttırarak basur ve kabızlık gibi sorunları olan kişilerin yaşadıkları belirtileri ve bu sorunların yarattığı etkileri azaltmaya yardımcı olur. Bağırsakları temizleyerek sindirim sisteminin daha düzenli ve hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar.

  • KARACİĞER

Zeytinyağı antioksidan özelliğe sahiptir. Vücuttaki zararlı etmenlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.  Bu özelliği sayesinde karaciğeri korur. Toksinlerin karaciğere vereceği zararları en aza indirger.  Vücutta tümör hücrelerinin oluşmasına neden olan serbest radikal adı verilen hücrelerin zararlı etkilerinin ortaya çıkmasını önler.

  • KİLO VERMEK

Zeytinyağı yüksek kalori içerir. Bu nedenle tüketiminde fazlaya kaçmamak gerekir. Düzenli olarak ve miktarına dikkat ederek kullanıldığında faydası oldukça fazladır. Çeşitli hastalıkların atlatılmasına katkı sağlar. Kilo vermek isteyenler için de bağırsak hareketlerini hızlandırarak sindirime destek olduğu için kullanılması uygundur.

Zeytinyağının faydaları saymakla bitmiyor. Düzenli ve miktarında kullanımda bir çok alanda güvenle kullanılabilir. Hurmanın faydalarına da bir göz atmak istersiniz belki..

Hurmanın Faydaları Nelerdir?

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Ben sabahları aç karnına 1 kaşık içiyordum, böyle haberler sayesinde sağlıklı birey olmak daha da kolaylaşıyor

  2. Antik Yunan ‘da bir donem işçilerin maaşlarını zeytinyagi ile ödüyorlardı, tipki Mısır’da maaslari bira ile odemeleri gibi. Bu noktadan bile zeytinyağının ne kadar degerli oldugu anlaşılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu