Kültür - Sanat

Tanrıların ve İnsanların Kralı:Zeus

Zeus: Tanrıların ve İnsanların Kralı

Zeus ismini pek çoğumuz gerek izlediğimiz filmlerden gerek okuduğumuz kitaplardan kısacası pek çok yerden duyduk aslında.Yunan mitolojisindeki en güçlü ve en önemli tanrı Zeus’tur. Göklerin Tanrısı olarak da bilinir. Sembolü genellikle boğa, kartal, meşe ağacı, şimşekler ve gök gürültüleridir. Bunların yanı sıra Kral Tanrı oluşundan ötürü tahtı veya asası ile de betimlenmiştir. Antik çağlarda elinde bir şimşek ile resmedilmiştir. Yağmur için dua edilen tanrı Zeustur. Tanrılar tarafından son verilen nesil olan Titanlardan Kronos’un Rhea’dan olma en küçük çocuğudur. Babasının egemenliğine son verdikten sonra aynı zamanda kız kardeşi olan Hera’yı eşi olarak seçmiştir.

Kral Tanrı Zeus’un Sıfatları

En çok bilinen sıfatları ‘Bulutları Devşiren”, ”Tanrıların Ve İnsanların Babası”, ”Tanrıların ve İnsanların Kralı” dır. Ama bunun dışında da birçok sıfatı vardı.

Pantokrator: Her şeye kudreti yeten, Kainatın Efendisi anlamına gelir. Bu unvan daha sonra Nikia (İznik) konsülü ile Hz. İsa’ya verilmiştir.
Zeus Olympios: Diğer Olimpos tanrılarından üstün olduğunu vurgular.
Zeus Aegiduchos veya Aegiochos: Medusanın bakanları taşa çeviren gözlerinin üzerinde olduğu kalkan Aegis’in taşıyıcısı anlamındadır
Zeus Horkios: Verdiği yeminleri tutmasıyla ünlenen Zeus’un yeminlerin tutucusu olduğunu belirtir.
Zeus Xenios, Philoxenon veya Hospites: Kral Tanrının misafirperverliğini belirtir.

Çapkın Kral

En bilinen özelliği insanla olan düşkünlüğü ve çapkın oluşudur. Bu düşkünlüğünden ötürü sürekli başka canlı ve nesnelerin şekline bürünen Zeus, Antiope için satir, güzeller güzeli Leda için kuğu, biricik aşkı Aegina için ateş, dillere destan Danae için altın yağmuru, Tryns kralı Amphitrion’un karısı Alkmene için kocasının kılığına,aynı zamanda kız kardeşi olan Hera için guguk kuşu, Callisto için Bakire Tanrıça ve kızı olan Artemis’in kılığına, kırlarda gezen Mnemosyne için yakışıklı bir çoban, yağmura düşkün İo için bulut, yine bir diğer kız kardesi Demeter için geyik, deniz kenarında çiçek toplayan Europa için altın bir boğa kılığına girmiştir.

Ölümlü ölümsüz, tüm güzel kadın ve erkeklere aşık olabilen tanrıların kralı Zeus, çapkınlıkları sebebiyle eşi Hera’nın gazabına uğramaktan kurtulamamıştır. Kimi zaman sevdiği kadınları cezalandıran, kimi zaman onlardan olma çocuklarına türlü ızdıraplar çektiren Hera’nın en bilinen hikayesi de Herkül’e verdiği 12 Görevdir.
Tahtına son derece düşkün olan Kral Tanrı Zeus, tahtını kaybetme korkusuyla bilgeliğinden çekindiği Eşi Metis’i yutmuş, titan Prometheus’u itaatsizliğinden ötürü zincirlere vurmuş, Thetis’i bir ölümlü ile evlenmeye mecbur kılmıştır.

 

Tapınakçılar: Kutsal Yükseliş

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Yunan mitolojisi hep kafamı karıştırmıştır. İsimler, ilişkiler vs. Tolkien evreni bu kadar karışık gelmiyo açıkçası…

  2. Bu kadar çapkın olduğunu ve her aşık olduğu için kılıktan kılığa girdiğini bilmiyorum.Gerçekten ilginç ve tutkuluymuş.

  3. En çok bilinen sıfatları ‘Bulutları Devşiren”, ”Tanrıların Ve İnsanların Babası”, ”Tanrıların ve İnsanların Kralı” dır. Ama bunun dışında da birçok sıfatı vardı. En çok dikkatimi çeken yer diyebilirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu