Hayata Dair

Zeki İnsanların Ortak Özellikleri

Zeki insanlar ile ilgili bazı şeyler merak edilir, zeka nasıl ölçülür? Zeki olduğumuzu kanıtlayan şeyler nelerdir? Akıllı olmak ile zeki olmak arasında fark var mıdır?

Zeki insanlar ile ilgili bazı şeyler merak edilir, zeka nasıl ölçülür? Zeki olduğumuzu kanıtlayan şeyler nelerdir? Akıllı olmak ile zeki olmak arasında fark var mıdır?

Bir insanı zeki diye nitelendirirken hangi kriterleri öne alırız? Hafızası çok güçlü, isimleri unutmuyor, tarihleri ve saatleri hatırlıyor, insanlarla ilişkileri çok iyi gibi özellikler zeka ile bağlantılı mıdır? İsmi duyulmuş bir üniversiteden mezun olmuş, birine akıllı veya zeki demek için belirli bir şart var mı? Bildiğimiz bir çok ünlü isim var; okul hayatında başarısız olup, eğitimini yarım bırakıp mucit olan, tarihe yön veren kişiler. Bu nedenle akıl ve zeka birbirinden ayrılıyor.
Oprah Winfrey, James Cameron, Tom Hanks, Steve Jobs ve Mark Zuckerberg gibi isimler dünyaya yön vermiş kişilere ufak bir örnektir.

Zeki İnsanlar İle İlgili Genel Özellikler

zeki insanlar

Lider Ruhlu Olurlar

Zeki insanların ortak özelliklerinden en belirgini; küçük yaşlardan itibaren yaptıklarıyla ön plana çıkmayı başarırlar. Arkadaşlarının yapamadıklarına öncülük ederler. Bir çok konuda bilgi sahibi olup her zaman söyleyecek şeyleri mutlaka vardır. Konuşurken emir kipi kullanırlar, insanların onları dinlemesini sağlamakta başarılıdırlar. Her işlerini tek başlarına hallederler ve kimseye ihtiyaçları olmadığını çevrelerine empoze ederler.

Ne Bilmediklerini Bilirler

Bir konuda bilgileri yoksa biliyormuş gibi davranmazlar ve bilmiyorum demek onlar için zor değildir. Bilmiyorum demekten korkmazlar ve bilmedikleri şeyleri de öğrenmek için araştırmayı severler. Sürekli kendilerini geliştirmeye odaklı oldukları için, farklı görünme çabalarına girmezler.

Sanata Düşkün Olurlar

Dünya üzerinde tanınan ve bilinen tüm sanatçılar zeki insanlardır. Olaylara farklı açılardan bakmayı, bakmak ile görmek arasındaki farklı yakalamayı başarmış kişilerdir. Estetik kaygıları vardır ve onlar için güzel şeyler her zaman önemlidir.

Fiziksel Enerjileri Çok Yüksektir.

Enerjilerini nasıl kullanacaklarını çok iyi bilirler. Beslenme onlar için önemlidir çünkü zihinsel ve fiziksel gelişimin paralel olduğunun bilincindedirler. Enerjilerini kendilerini adadıkları, yararlı buldukları işler üzerinde kullanırlar.

Çok Fazla Meraklı Olurlar

Durdurulamaz bir meraka sahiptirler, onlar için çevrelerindeki her şey bir merak unsuru olabilir. Sokakta yürürken, denizde yüzerken, bir manzaraya bakarken bile insanlara sıradan gelen şeyler onlar için ilgi çekicidir ve çoğu insanın görmediği güzellikleri görebilirler. Meraklı olmak, söz konusu iyi şeyler ise güzeldir.

Kendilerine Zaman Ayırıp Yalnız Kalmayı Severler

Zeki insanlar normal zekaya sahip insanlara göre yalnız kalmayı daha çok severler. Kendilerini keşfetmek, düşünmek ve araştırmak onlar için çok önemlidir ve bu sayede daha verimli olurlar. Yapılan araştırmalara göre; zekası normalin üzerinde olan insanlar bireyselliği daha çok seviyor ve sosyalleşmekten çok da fazla zevk almıyor.

Kontrol Mekanizmaları Gelişmiştir.

Güçlü bir iradeye sahip olurlar. Her zaman, her şeyin kendi istedikleri gibi olmayacağının bilincindedirler ve kendilerini olmayan şeyler için hırpalamazlar. Olaylar karşısında acele etmeyip, sabırla beklemeyi bilirler. Anlık yaşanan zevklerin akışına kapılmayıp olabilecek daha iyi şeyleri beklemeyi seçerler. Güçlü otokontrol yetenekleri sayesinde daha emin ve somut adımlar atarlar.

 

Resneli Niyazi Kimdir? Geyik Muhabbeti Nereden Geliyor?

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu