in ,

Bilimde Diplomasi Ödülü’nü İlk Kez Bir Türk Bilim İnsanı Kazandı

ABD Bilimde İlerleme Derneği Tarafından Verilen Bilimde Diplomasi Ödülü İlk Kez Bir Türk Bilim İnsanı Tarafından Kazanıldı!

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Zehra Sayers, Bilimde Diplomasi Ödülü’nü kazanan ilk Türk bilim insanı oldu.

Zehra Sayers Bilimde Diplomasi Ödülü

SESAME ile Ülkeleri Birleştirdi

Sinkrotron Işığı Deneysel Bilim ve Uygulamarı (SESAME), Prof. Dr. Zehra Sayers tarafından Ortadoğu’da eşi benzeri görülmemiş bir proje. Zehra Sayers, birbirleriyle siyasi uyuşmazlık içinde olan İsrail – İran, Türkiye – Güney Kıbrıs gibi ülkeleri Ürdün’de kurulan ve İsviçre’deki CERN benzeri bir ileri araştırma ve teknoloji laboratuvarı altında birleştirdi. Bu başarısı da Sayers’e, ABD Bilimde İlerleme Derneği tarafından verilen Bilimde İlerleme Ödülü’nü getirdi. Zehra Sayers, bu ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı oldu.

Prof. Dr. Zehra Sayers SESAME Hakkında Basına Şu Şekilde Konuştu;

İsviçre’deki CERN laboratuvarında çalışan ve aralarında Alman ve Amerikalı araştırmacıların da bulunduğu bir grup bilim insanı, bundan yaklaşık 20 yıl önce Ortadoğu’da da CERN benzeri bir ileri araştırma laboratuvarı kurmaya karar verdiler. O sırada ben Almanya’da bir sinkrotron laboratuvarında çalışıyordum. ABD’de çalışan Prof. Ercan Alp bu proje için bana ulaştı ve ben de laboratuvarın kurucuları arasında yer aldım.

2002’den 2018’e kadar Bilimsel Danışma Komitesi Başkanı oldum. Normalde yan yana gelmeyeceğini düşündüğümüz ülkelerden bilim insanları ve yetkililer de bu laboratuvar için bir araya geldiler. Amaç, farklı ülkelerden ve farklı alanlardan bilim insanlarının bir araya gelip birlikte çalışmasıydı. Zaten İsviçre’deki CERN de 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Fransız ve Alman araştırmacılarını bir araya getirmek amacıyla kurulmuştu.

1997’de SESAME için çalışmalar başladı, 2008’de bina tamamlandı, 2017’de Ürdün Kralı Abdullah açılışını yaptı, 2018’de de laboratuvar, üye ülkelerin araştırmacılarına kapılarını açtı. Yani Türkiye’nin de içinde bulunduğu sekiz ülke, 20 yıl boyunca buranın kuruluşu için çalıştılar. Üye ülkelerin hepsi bütçeye katkıda bulunuyor.Türkiye’yi Türk Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) temsil ediyor.

Ben bilim insanı olarak 2018’de laboratuvarı tamamen kurulmuş bir vaziyette teslim ettim. Benimle birlikte, SESAME’nin kuruluşunda önemli rol oynamış dört bilim insanı daha ödül alacak, ancak aralarında Türk ve kadın olan sadece benim. diğerleri İngiliz, Alman, İsrailli ve Ürdünlü dört erkek araştırmacı. Ben de bu ödülü SESAME çalışanları adına alacağım.

Motorola G7 Serisi Tanıtıldı – Tam 4 Model!

8 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

SpaceX

SpaceX İlk Astronotlu Uzay Yolculuğu Gerçekleşti!

mini buzul çağı

Mini Buzul Çağı Mı? Küresel Isınma Mı?