Sağlık

Zayıflamak İçin Bitki Çayı Önerileri

Fazla kilolardan kurtulmak için elbette ilk yapılması gereken, bir diyetisyene başvurmaktır. Zira her bünyenin kilo alma ve kilo verememe sebebi farklıdır. Diyetle birlikte muhakkak spor da yapılmalı, metabolizma hızlandırılmalıdır. Sadece yemek yemeyerek yahut diyet yapılarak sağlıklı bir şekilde kilo vermek pek mümkün değildir. Doktorunuz, sizin metabolizma ve sağlığınıza uygun olarak bitki çayı  önerecektir. Bu yazımda, zayıflamak için bitki çayı önerilerim var.

Zayıflamak İçin Bitki Çayı Önerileri

Mis Kokulu: Tarçın Çayı

Tarçın çayı, termojenik etki yapar vücuda. Bu şu anlama gelir: vücudun sıcaklık miktarını arttırır ve metabolizmanın harcayacağı enerjisini yükseltir. Bu şekilde daha fazla kalori yakabilirsiniz. Bu durum dışında, kan şekerinizi dengeler, kolesterolü dengede tutar ve iştahı dizginler. Arzu ederseniz tarçın çayınızı sadece tarçın kullanarak yahut sevdiğini bitki çaylarının içerisine toz ya da kabuk haliyle ekleyip lezzetlendirebilirsiniz.

Yemekten Hemen Önce: Yabanmersini Çayı

Zayıflamak için bitki çayı önerilerimden bir diğeri de yabanmersini çayı. Kan şekerinizi dengede tutarak yemek masasına oturduğunuzda sofradakilere saldırmanızı engelleyebilecek olan yabanmersini çayınızı akşam yemekten evvel 1 fincan olarak içebilirsiniz.

Şifalanmak İsteyenler: Pu-Erh Çayı

Şarap ve viski gibi yıllandıkça tadı güzelleşen çay desem ne düşünürsünüz? Güneydoğu Çin’in anavatanı olan Pu-Erh isimli siyah çay, sabahları içildiğinde yağ hücrelerinin küçülmesine yardımcı oluyor, uzun süreli kullanımlarda vücuttaki yağ oranını azaltıyor.

İmparator Çayı: Beyaz Çay

Çin ve Tayvan kökenli olan beyaz çay, doktorlar tarafından zayıflamak için bitki çayı önerileri arasında, kilo vermek isteyenlere verdikleri tavsiyeler arasında. Öğle yemeği esnasında içeceğiniz 2 fincan beyaz çay, vücudunuzdaki depolanacak yağ miktarının azalmasını sağlar.

Spordan Evvel: Biberiye Çayı

İçerdiği mineral ve vitaminler sayesinde, siz diyetteyken vücudunuzu destekleyecektir. Konsantrasyon arttırması ve kan dolaşımını etkileyerek arttırıp daha yüksek enerjinin açığa çıkarması ile daha fazla enerji tüketmenize destek olur.

Mide Sorunları İçin: Zencefil Çayı

Zencefil metabolizmanızı hızlandırır, kilo vermeye yardımcıdır denir, lakin bu konu henüz netlik kazanmış değil. Zencefilin esas önemi bizim için, sindirim kolaylığı sağlaması ve mideyi sakinleştirip bulantı almasıdır. Soğuk algınlıklarında da var olan faydasını unutmayalım.

Güney Amerika’nin Ünlüsü: Mate Çayı

Paraguay çayı olarak da bilinen Mate çayı, Güney Amerika’da çok popülerdir. İçerdiği vitamin ve anti-oksidanlar açısından zengindir. Çayın bileşenlerinden mateine, vücut metabolizmasını hızlandırır, vücut sıcaklığını yükseltir ve daha fazla kalorinin yakılmasını destekler. Aynı zamanda midenizi tokluk hissiyle destekleyerek daha fazla yemenizi engelliyor.

Dolaşım Sistemine Faydalı: Kuş Otu Çayı

Kuş otu çayında hafif bir miktar müshil etkisi bulunmaktadır. Bu sebeple, vücuttan fazla suyun atılmasına destek olur, yani ödem attırır, aynı zamanda bağırsak temizliğine faydalıdır. Akşamüzeri içeceğiniz 1 bardak kuşluk otu çayınız, midenizdeki şişliği ve ödeminizi azaltacaktır.

Ödem Sorunu Yaşayanlar İçin Maydanoz Çayı

Maydanoz çayı, vücutta yağ yakımını hızlandırır ve yaktığımız kalori miktarını arttırır. Sindirim sorunu yaşayanlar için öncelikli öneridir zira vücutta ödem olarak tabir edilen, fazla suyun vücuttan atılması için çok faydalıdır.

Zayıflamak İçin Bitki Çayı Önerilerinin Olmazsa Olmazı: Yeşil Çay

Yeşil çay, kafein içeriği ile metabolizmayı hızlandırır, içermiş olduğu bir çeşit anti-oksidan olan kateşinler sayesinde vücuttaki yağ oranı yakılır.

 

Strese karşı direncinizi arttıracak anti-stress çayı tarifi için tıklayın

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Tarçından nefret ederim ama biberiye deneyebilirim evet. yeşilçay göremedim, yanlış mı biliyoruz acaba biz?

  2. Gerekli bilgiler alındı. Sıra tabiki uygulama kısmında. :D Eline emeğine sağlık diyerek başlıyoruz o zaman :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu