GündemKültür - Sanat

Yüzüklerin Efendisi Mahkemede

Yüzüklerin Efendisi üçlemesi dahil 325’ten fazla yapımda adı geçen Harvey Weinstein birinci derece ve üçüncü derece cinsel istismardan suçlu bulundu.

67 yaşındaki Harvey Weinstein, Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, The Hateful Eight, The Great Debaters ve Shakespeare in Love gibi filmlerin yapımcıları arasında yer alıyor. Beş günlük müzakereden sonra jüri, Weinstein’ı birinci derece ve üçüncü derece cinsel istismardan suçlu buldu. Nitelikli cinsel saldırı ve tecavüz gibi ömür boyu hapis ile yargılanmasına sebep olacak suçlamalardan ise beraat etti.

2006 yılında cinsel olarak eski asistanı Mimi Haleyi’den ve 2013’te eski oyuncu Jessica Mann’a tecavüz etmekten suçlanmıştı.

Harvey Weinstein 26 yaşındayken Miramax Films şirketini kurmuştu. Amerikalı film yapımcısı ve sinema filmi stüdyosu başkanı, Ekim 2017’de Weinstein’a yönelik cinsel istismar iddialarının ardından, şirketinden ve Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi’nden kovuldu.  Harvey Weinstein 25 Mayıs 2018’de New York’ta tutuklanmıştı. Tecavüz ve diğer suçlarla suçlanmış ve kafalet ile serbest bırakılmıştı.

Weinstein, kendisine karşı yapılan en ciddi suçlamalardan kurtulmuş olsa da, yapımcı cinsel taciz yüzünden hala 29 yıla kadar hapisle karşı karşıya. Yapımcı 2005 yılından beri erkek kardeşi Bob Weinstein ile Weinstein Company’nin başkanlığını yapıyordu. Electchester’da büyüyen yapımcı Los Angeles’ta hala ayrı suçlamalarla karşı karşıya.

325’i aşkın film ve dizinin yapımında yer alan Weinstein, Jüri kararından sonra hastaneye kaldırıldı. Yargıç James Burke, Weinstein’in gözaltında tutulmasını emretti. 11 Mart tarihinde bir ceza duruşması yapılacak.  Cinsel istismar skandalları dünya genelinde bitmek bilmiyor.

Harvey Weinstein, #MeToo akımının başlamasına sebep olan kişilerden

Cinsel tacizde bulunduğu kadınlara para teklif ederek susmalarını isteyen Amerikan yapımcı, Sen de Anlat  #MeToo akımının başlamasına sebep olan kişilerden. Bu akımla beraber cinsel tacize uğramış insanların sessizliklerini bozarak haklarını aramaları konusunda bir çeşit farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. Harvey Weinstein hakkında aralarında Uma Thurman, Gwyneth Paltrow ve Salma Hayek gibi ünlülerin de bulunduğu seksenden fazla kadın tarafından şikayette bulunuldu. Küresel bir hareket olan #MeToo akımı hala devam etmekte. Jüri karına tepki gösteren yapımcı, kalp çarpıntısı ve yüksek tansiyon nedeniyle fenalaştı ve hastaneye kaldırıldı. 

67 yaşındaki yapımcının alacağı ceza 11 Mart tarihinde kesinlik kazanacak.

 

Xbox X Series Tanıtıldı

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Umarım filmin adı da karalanmaz. Gerçi filmin üzerinden yıllar geçti. İşte her insanda bir kötülük potansiyeli bulunuyor demek ki.

  2. Sen tut yüzüklerin efendisi gibi kült olmuş bir serinin yapımcılığını yap sonra da mide bulandırıcı, insanlık dışı suç işle… Ne yaptın orklara mı özendin?!

  3. Acıkcası cezaya döneceğini düşünmüyorum para cezası ile kapanır gibime geliyo ancak ciddi Bi kamu oyu baskısı olursa Bi sonuc cıkar fikrindeyim her manada güçlü biri.. Gündeme getirmeniz önemli yalnız sonucu ile ilgili de haber olursa sevinirim… Dencek cok sey var bu konuya dair ancak yazı ile ifadem bu kadar.

  4. Demek ki neymiş?Sadece bizim ülkemizde olmuyormuş böyle şeyler.Dilerim statüsü nedeniyle ceza almadan kurtulmaz bu olaydan…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu