Sinema

Yüzüklerin Efendisi Dizi Tanıtımı

Sevgili Shall We okurları 2020 yılında çıkması planlanan Yüzüklerin Efendisi Dizisi’nin 2. Çağ’ı anlatacağı kesinleşmiş. Yüzüklerin efendisi dizi tanıtımını ben de sizler için yapayım dedim. 2. Çağ’ın senaryosu herkesi şimdiden heyecanlandırmaya başladı bile.

Orta Dünya severler olarak, dizide hangi konuların işleneceğini merak etmeye başladık. Ota dünya hakkında bilgi sahibi olamayan ve merak eden arkadaşlar için Orta Dünya’nın 2. Çağ’ında olan şeyleri anlatmak istedim.

2. Çağ’dan önce ilk olarak, 1. Çağ’ın bitiminden ve 2. Çağ’ın başlangıcını anlatalım. Melkor, binlerce yıl süren savaşların ardından, Öfke Savaşı’ndan sonra yenilmiş ve Sonsuz Boşluk’ta esir edilmişti. Ancalagon’u öldürmesinden sonra, Earendil, karısı ve çocukları ödüllendirilmiş, insan veya elf ırkından birini seçme vermişti onlara. Ve Earendil, Elwing ve Elrond elf, Elros ise insan olmayı tercih etmişti

Böylece İkinci Çağ başlamıştı.

Yüzüklerin Efendisi Dizi Tanıtımı

Sezon 1

Öfke Savaşı bittikten sonra insan olmayı seçen Elros, 2. Çağ’ın 32. yılında Edain ile birlikte Orta Dünya ve Valinor arasında bulunan bir adaya gelerek Numenor Ülksini urarlar. Ve Elros, Numenor’un ilk kralı olur. 500 yaşında ölerek, en uzun yaşayan insan olur. Onun soyu da zaman geçtikçe diğer insanlara göre daha uzun yaşarlar. Mesela bu soydan gelen Aragorn 213 yaşında ölmüştür.

, Melkor’dan sonra onun yerini alan Lord Sauron, harekete geçmeye başlar. Noldor Halkı, Beleriand’ın aşağısına gelerek Eregion’u kurar. Numenor gemileri de ticaret için Orta Dünya’ya gelmeye başlar. Bu sırada Numenorluları yakından gören Sauron, Batı’ya yakın olmamak için Mordor’a yerleşmeye karar verir ve burada Barad-Dur’un inşaa etmeye başlar.

Sezon 2

Sauron insan suretiyle ilk defa göreceğimiz Annatar ismi ile elflere kendini sevdirmeye başlar ve elflere demircilik zaaatinin nirvanasına ulaştırır. Sonrasında ilk güç yüzüklerini yapmaya başlarlar. İlk yaptıkları güç yüzükleri çok başarılı olmasada, zaman geçtikçe ve güç yüzüklerinin yapımına devam ettikçe, yüzüklerin güçleri yükselmeye başlar.

1590 yılında elfler ilk üç güç yüzügünün yapımını tamalar. Ama Sauronun amacı tabi ki faklıdır.. Üç Yüzüğün yapımından sonra Sauron Mordor’a dönüp hepsine hükmedecek tek yüzügü dövmeye başlar. Elfler tek yüzüğün üzerinde yazan yazıyı okuduktan sonra Sauronun niyetinin farkına varır ve Elfler ile Sauron arasındaki savaş başlar..

Sezon 3

Sauron amacını belli ettikten sonra, Güçleriyle Eregion’a saldırır. Eregion düşer ve Celebrimbor ölür. Daha sonra Eriador’a saldırır. Eriador’uda ele geçirir Bu sırada Eregion’dan geriye çekilen Elrond halkıyla beraber Imladris’i kurar.

Büyük savaşır yaşanır. Sonunda o zamanki Numenor kralı Tar-Minastir büyük bir ordu yollayarak Sauron’u yener. Numenor Orta Dünya’nın kıyılarında limanlarıyla gücünü arttırmaya başlar. Pelargir inşa edilir. Bu dönemlerde Nazgul ilk defa görünür. 3255 yılında Ar-Pharazon Numenor tahtına çıkar.

Sezon 4

Ar-Pharazon’un tahta geçmesinden sonra Numenor, çok daha güçlü hale gelir. Artan gücüyle kendini tüm Orta Dünya’nın en büyük hükümdarı olarak ilan eden Ar-Pharazon, Sauron’un Orta Dünya’yı ele geçirmeye çalışması sebebiyle ordularını Orta Dünya’ya getirir ve Sauron’a meydan okur.

Sauron, Numenor’un gücünü görür ve çok korkar. Numenor’la savaşamayacağını anlar ve hiç savaşmadan, Yüzüğü Barad-Dur’da bırakarak Ar-Pharazon’a teslim olur. Ar-Pharazon, Sauron’u esir olarak Numenor’a getirir.

Yıllar boyunca yavaş yavaş verdiği fikirlerle ve öğütlerle Sauron Kral’ın baş danışmanı olur. Böylece Ar-Pharazon’u batıya yönlendirmeye başlar. Ve bu sayade Kral’ın aklını zehirlemeye başlar.

 

Ar-Pharazon ikna olur, Valinordan elçi gelse de bildiğini okur ve Valinora büyük bir savaş açar ama o sırada valinora ayak basar bazmaz Eru büyük bir uçurum açar valinor ile Numenor arasında.. Ve Ar-Pharazon’un orduları yok olur.. Bu surada Sauron orta dünyaya geri döner

Sezon 5

Elendil Orta Dünya’ya gelip Arnor ve Gondor krallıklarını kurar. Sauron, Gondor’a saldırır ve Minas Ithil’i ele geçirir. Isildur kaçmak zorunda kalır. Anarion ise Minas Anor’u, yani 3. Çağ’daki adıyla Minas Tirith’i savunur. Böylece elfler ve insanlar arasındaki son ittifak kurulur. Gil-Galad önderliğindeki elfler ve Elendil önderliğindeki insanlar Barad-Dur’u kuşatır. 7 yıl süren kuşatmanın ardından Sauron, Elendil ve Gil-galad tarafından yoke edilir. Isildur, yere yıkılan Sauron’un parmağından Tek Yüzük’ü alır. Böylece 2. Çağ sona erer.

Yazı için Güven Karakoç’a teşekkür ederiz.

 

Penny Dreadful, Altered Carbon, Titans, Acayip Hikayeler – Dizi Dosyası.

İlgili Makaleler

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu