in

Yüzme Esnasında Cilt Koruması Nasıl Yapılır

yüzme esnasında cilt koruması

Bir havuzda yüzerseniz, cildinizi sudaki klor ve diğer kimyasallardan korumaktan endişe duyabilirsiniz. Bir okyanusta tuzlu su ile yüzmek de cildinizi nemlendirerek kuru ve tahriş edebilir. Yüzerken cildinizi korumak için, cildinizi duş alarak ve nemlendirici uygulayarak başlayın. Yüzdükten sonra cildinizi yumuşak ve tazelenmiş hissedebilirsiniz. Bu yazımızda yüzme esnasında cilt koruması nasıl yapılır konusuna değineceğiz.

Yüzme Esnasında Cilt Koruması İçin Duş Alın

Yüzmeye gitmeden önce duş alın. Vücudunuzu duşta suyla durulayarak başlayın. Bu, cildinizin tahrişe neden olması için havuzdaki klor ile etkileşime girebilecek ter, cilt yağı, kozmetik ve diğer yabancı maddelerden arınmış olmasını sağlar. Cildinizi ve saçınızı ıslatmak, cildinizin sudaki kimyasalları veya tuzu daha fazla emmesini de önleyebilir.  Bir havuzda yüzüyorsanız, genellikle havuza girmeden önce kullanabileceğiniz duşlar vardır.

Yüzme Esnasında Cilt Koruması İçin Nemlendirici Kullanın

Nemlendiriciyi teninize. Skualen ve çinko içeren kalın bir nemlendirici kullanın. Bu bileşenler cildinizi sudaki kimyasallardan ve maddelerden korumaya yardımcı olacaktır. Skualen ve çinko içeren nemlendiriciyi çevrimiçi olarak veya yerel eczanenizde bulabilirsiniz. Cildinizi klordan koruyabilecek yüzme öncesi losyonlar mevcuttur. Bununla birlikte, ne kadar etkili oldukları hakkında çok fazla şey bilinmemektedir ve hatta kanserojen yan etkiler oluşturabilir ve güneş kremi etkilerini zayıflatabilir. Yüzme öncesi losyonları çevrimiçi olarak veya yerel bir eczanede bulabilirsiniz.

Yüzmeden Önce Güneş Kremi Kullanın

Güneşten korunmak için su geçirmez güneş kremi sürün. Dışarı çıkmadan en az 15 dakika önce nemlendirici uyguladıktan sonra su geçirmez güneş koruyucu uygulayarak cildinizi güneşten koruyun. Doğrudan güneş ışığında dışarıda yüzüyorsanız, “geniş spektrumlu” etiketli 30 veya daha yüksek SPF’li güneş kremi kullanın. Cildinizi güneşten korumak için denizde yüzüyorsanız, güneş kremi gerçekten iyi bir fikirdir.  Cildinizin güneşten ve en az iki saatte bir korunmasını sağlamak için sudan her çıktığınızda daima güneş kremini tekrar uygulayın.

Peki Ya Yüzdükten Sonra?

Yüzmeyi bitirdikten hemen sonra duş alın. Sudan çıkar çıkmaz duşa gidin. Hemen duş almak, cildinizdeki herhangi bir klor veya tuzu, kurumaya veya tahrişe neden olmadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.  Yüzerken suya girip çıkmaya eğilimliyseniz, yüzmeler arasında duş almaya çalışın. Bu, havuz veya okyanus suyunun cildinizde kalma süresini azaltmaya yardımcı olacaktır. Sadece musluk suyuyla doldurulmuş bir sprey şişesi kullanmak bile kendinizi biraz durulamaya yardımcı olabilir.

Yüzülecek Yerler mi? Hayır! Bu Haber Yüzmemeniz Gereken Yerler İçin!

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

gıdaları uzun süre buzdolabında nasıl saklayabiliriz

Gıdaları Buzdolabında Uzun Süre Nasıl Saklayabiliriz?

arı sokması

Arı Sokması Nedir? Arı Sokması Durumunda Ne Yapılmalıdır?