Hayata Dair

Yurtdışında Eğitim Görmenin Avantajları

Doğup büyüdüğünüz topraklardan uzakta okuma kararı biraz zor görünse de, yurtdışında eğitim görmenin avantajları say say bitmez. Eğer böyle bir imkanınız varsa, sınırları zorlayabildiğiniz kadar zorlayın ve eğitim hayatınızın en azından bir kısmını (Erasmus vs.) yurtdışında geçirin.

Yurtdışında Eğitim Görmenin Avantajları

Yurtdışına çıkabilmek, orada zaman geçirebilmek birbirinden değişik maceralara yelken açmanıza olanak sağlar. Bu deneyimi yaşayan tanıdıklarınız mutlaka vardır ve size anılarını, maceralarını, bilgi ve donanımlarını anlatması bir hayli uzun sürer…

Peki sen?

Sen neyi bekliyorsun? Bu eşsiz deneyimi yaşamak, yurtdışı eğitim fırsatlarından yararlanmak, yepyeni insanlar tanımak istemez misiniz? Hadi biraz daha aşağılara alalım sizi… Umuyoruz ki bu yazı sizlere cesaret verir ve ilk adımı atmanıza yardımcı olur.

Sorumluluk duygusu

Yurtdışında okumanın size katacağı ilk şey kendi kendinize yetebiliyor olmanın verdiği o bağımsızlık duygusu. Yurtdışına gittiğinizde ev bulmak, dil öğrenmek, yepyeni bu şehirde gezinmek hatta ve hatta oranın parasıyla bütçe planlaması yapmak…

Orada yaşamın gerçek yüzüyle tanışacak, kendi yaşam düzenlemelerinize özen göstermeyi öğreneceksiniz. Ve bu, eve dönüş vakti öz güveninizi artırmaya, sorumluluk sahibi bir birey olmanıza büyük bir olanak sağlayacak.

Yurtdışında Doktora Araştırması Yapanlara Yök’ten Burs Desteği!

Yepyeni bir kültüre kapılarınızı açın

Kültürlerarası iletişim, yıllar geçtikçe insanın bileğinde olması gereken altın bir bilezik adeta… Eskiden iş görüşmelerine gittiğimizde İK personeli, “gelecekte kendinizi nerede görüyorsunuz?”, “sizi neden seçmeliyiz?” gibi klişe sorular sorarken, trendler değişiyor ve iş verenlerin personellerde aradığı özellikler de çok başka bir hal alıyor.

İşte bunlardan biri de en başında dediğimiz gibi kültürlerarası iletişim… Yeni bir ülkede, yeni bir şehirde eğitim için bulunduğunuzda da bunu ister istemez sağlamış olacaksınız. Gittiğiniz yerin kültüründen siyasetine, mutfağından diline bu hem de sizlere kendinizi daha iyi ifade edebilme becerisi ve at gözlüklerinden sıyrılmış bir bakış açısı kazandıracaktır…

İş başvurusuna 1-0 önde başlayın

Uluslararası deneyiminiz, iş görüşmelerine 1-0 önde başlayacağınızın garantisidir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi buna bir de yüksek iletişim becerisi eklenince tadından yenmez!

Yurtdışında aldığınız eğitimle eleştirel düşünme ve problem çözme becerileriniz gelişecek, iş verenin gözünde sizi starlaştıracaktır.

İlgi alanınıza göre, alanında uzman araştırmacılardan ders alın…

Yurtdışında okumanın bir diğer avantajı ise belki de alanında en iyi öğretmenlerden ders alacak olmanız… Bu denli bir okulda okuyabilme şansına sahipseniz, dakika beklemeden hemen uçak biletinizi alın deriz.

O okulun kütüphanesi, o okulun arşivleri… Tüm olanaklar elinizin altında! Bir de üstüne ilgi alanınız ile ilgili etkinliklere katıldınız mı, değmeyelim keyfinize!

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Staj Dönemini Başarıyla Tamamlamak İçin 8 Altın Kural!

Dünyanın her yerinden arkadaşın olsun!

İşte yurtdışında okumanın bir başka avantajı… Yurtdışında bir okula gitmeye karar verdiğinizde emin olun bu kararı veren tek siz olmayacaksınız. Sizin gibi dünyanın farklı birçok yerinde bu kararı alan bir sürü kişi olacak… Bu da demek oluyor ki; gittiğiniz okulda dünyanın her yerinden arkadaş edinebileceksiniz!

E tabi ki yeni bir dil…

Ülkemizde yabancı dil öğrenebilmek gerçekten çok zor. Ezberci sistemde ne kadar başarılı olabiliriz ki, değil mi? Yeni bir dil öğrenebilmenin en iyi yolu kesinlikle yurtdışına seyahat etmekten geçiyor. Eğitim dolayısı ile yapacağınız bu seyahat, yeni dil ya da diller öğrenmenize yardımcı olacak.

Altın bilezikleriniz şimdiden hayırlı olsun!

İstanbul Çevresinde Gezilecek Yerler

  

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Çok isteyipte üniversite hayatımda fırsatım olmayan bir durum. Fırsatınız varken kaçırmayın derim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu