Gündem

Yurtdışında Doktora Araştırması Yapanlara Yök’ten Burs Desteği!

YÖK yaptığı duyuruda yurtdışında doktora araştırması yapanlara 3 bin 500 ile 4 bin 500 TL destek vereceğini duyurdu. İşte detaylar…

Yurtdışında Doktora Araştırması Yapanlara Yök’ten Burs Desteği!

Yükseköğretim Kurulu yeni bir duyuru yayımladı. Yükseköğretim Kurulu Basın Ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, yurtdışına doktora araştırması için gidenlere 3 bin 500 ve 4 bin 500 TL destek bursu verileceği söylendi.

YÖK tarafından yapılan açıklamada Türkiye’nin dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefinde olduklarını, bu kapsamda birçok programın hayata geçirildiği dile getirildi. Bu noktada çalışmalarına devam eden kurum, doktora eğitimine de nicelik ve nitelik yönünden fazlasıyla önem ve öncelik verdiklerini açıkladı.

“Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları (YÖK-YUDAB) Programı”

Türkiye’de doktoralı insan sayısında artış hedeflediklerini dile getiren kurum, konu hakkında niceliğin artırılmasını, nitelik olarak da iyileştirme hedeflerinin olduğunu, bu bağlamda da “Araştırma Görevlileri için Yurt Dışı Araştırma Bursları (YÖK-YUDAB) Programı”nı devreye soktuklarını bildirdiler.

İlk kez 2018 yılında başlamıştı

YÖK tarafından yapılan açıklamada YÖK-YUDAB Programı’nın ilk kez 2018 yılında hayata geçirildiği ifade edildi. Bu programda doktora tez aşamasında olup hali hazırda devlet üniversitelerinde görev yapan araştırma görevlilerinden, tez konusu ülkemizin öncelikli alanları ile ilgili olan kişilere, en az 6 ay olmak üzere en fazla 1 yıl süreyle, tezleri ile ilgili yurt dışında araştırma yapma imkanı sunuluyor.

YÖK-YUDAB Programı 2019 yılı başvuru tarihleri

YÖK-YUDAB Programı 2019 yılı başvuru tarihi 4 Nisan 2019’da başladı. Başvurular 31 Mayıs 2019 tarihi, saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Başvuru için gerekli olanlar;

Burstan yararlanmak isteyen araştırma görevlilerinin, “Times Higher Education (THE), AcademicRanking of World Universities (Shanghai) ve QS tarafından yapılmış olan dünya üniversite sıralamalarında, son 3 yıl içerisinde alan sıralamasında yüzde 60’lık dilim içerisine girmeyi hak kazanan üniversitelerden birinden en az 6 ay, en fazla 1 yıl süre için davet mektubu almış olmaları gerekmekte. Başvuruda gerekli olan diğer belgeler ise şunlar;

 • Başvuran araştırma görevlisinin pdf formatında özgeçmişi
 • Başvuran araştırma görevlisinin doktora eğitimine kayıt tarihini de içeren pdf
  formatında doktora öğrenci belgesi
 • Doktora tez konusunun ilan edilen öncelikli alanlarla ilgisini; yurt dışında yapılacak
  çalışmanın yurt içi doktora çalışmasıyla ilgisini; çalışmanın yurt dışında yapılma
  gerekçesini; yurt dışı araştırma çalışma planını; davet eden üniversite, bölüm ve
  araştırmacı hakkındaki bilgileri içeren toplam on sayfayı geçmeyecek pdf formatında
  “Yurt Dışı Araştırma Raporu”
 • Davet eden üniversite tarafından davet edilen araştırma görevlisine gönderilen davet mektubunun pdf formatı ile davet eden araştırmacının pdf formatında özgeçmişini içeren “Davet Yazısı”
 • Yurt içi danışmanın pdf formatında özgeçmişi
 • ÖSYM tarafından eşdeğerliği kabul edilen uluslararası bir yabancı dil sınav sonuç belgesine sahip olunması durumunda pdf formatında sonucu gösterir belge
 • Başvuru yapan araştırma görevlilerinin kadrolarının bulunduğu üniversite rektörlüklerinden alınmış “Desteklenmesi halinde eğitim-öğretim ve diğer sorumlulukları kapsamında yurtdışına çıkmasında ve gitmeyi planladığı yükseköğretim kurumuna gitmesinde sakınca olmadığına” dair “Yurt Dışına Çıkış Onay Belgesi”

YÖK-YUDAB Programı 2019 yılı başvuruları nereden yapılacak?

Burs desteğinden yararlanmak isteyen araştırma görevlileri YÖK-YUDAB Programının resmi web sayfasından başvuru yapabilecek. Başvuru yapan ve başvurusu kabul edilen araştırma görevlilerine aylık 3 bin 500 ile 4 bin 500 TL arasında burs verilecek. Doktora yapacak olan araştırma görevlilerine verilecek olan ücret yurt dışında oldukları süre içerisinde, bulundukları ülkelere göre değişecek.

Space Travel Agency of Turkey Projesine Dair Her Şey

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

10 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu