in ,

Yurt Dışından Ürün Getirirken Vergi Ödemek Gerekir Mi?

Yurt dışından ürün getirirken

Bugün sizler için çokça merak edip sorgulanan yurt dışından ürün getirirken vergi ödemem gerekir mi? sorusunun cevabını bulabileceğiniz bir yazı hazırladım. Gümrük mevzuatındaki son düzenlemeler ile posta yoluyla ya da hızlı kargo taşımacılığı ile getirilecek eşyalara uygulanan vergi ve işlemlerle ilgili bilgiler yazımda.

Yurt Dışından Ürün Getirirken Vergi Ödemek Gerekir Mi?

Yurt dışından internet sitelerinden sipariş verilerek, yurt dışındaki bir firma ile bağlantı kurarak veya herhangi bir şahıs (buna akraba da dahildir )posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla Türkiye’ye gelen eşyalar (bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayınlar hariç olmak üzere) gümrük vergisine tabidir.

Kitaplar ve benzeri yayınlar için tarihi eser vb durum söz konusu olmadığı sürece vergi alınmaz. Diğer tüm eşyalar için vergi ödenmesi söz konusudur. Eşyanın miktar ve içeriğine göre bakanlık gerek gördüğü eşyaları size teslim etmeden kutusunu açarak kontrol edebilir. Ticari olarak değerlendirdiği miktarı ve kıymeti yüksek eşyalara beyanname verilmesini isteyebilir. Ülkeye ithali yasak olan veya uygun bulmadığı eşyalara el koyabilir. Bunların maalesef belli bir kriteri yok tamamıyla bakanlığın inisiyatifinde bu durum.

Çünkü eşya yurt dışında parası ödenerek satın alınsa dahi vergisi ödenmeyen hiç bir eşya size ait sayılmaz hala devletin tekelindedir bunu unutmayın.

Naçizane tavsiyem satın aldığınız eşyaların miktarını, kıymetini ve çeşidini buna göre seçerek satın alın. Sonra parasını ödemiş olduğunuz bir eşya için Türkiye’deki gümrük işlemlerine daha çok para ödeyebilir veya teslim alamayabilirsiz. Hepsi için demiyorum ama miktar kıymet ve özelliklerine göre elektronik eşyalar, ilaçlar, bebek ve çocukların direkt temas edeceği oyuncak gibi eşyalarda özel izin gerekebilir. Bunları yurt dışından almak yerine ülke içinden satın almak daha ucuz maliyette ve zahmetsiz olabilir.

Gümrükte uygun bulunan eşyanın vergisi geldiği kargoya bağlı gümrük müdürlüğünden ödeneceği gibi eşya dağıtımına izin verildiğinde kapınıza geldiğinde de ödenebilir. Bu durumu sorgulamak için eşyanın geldiği hızlı posta taşımacılığını yapan (PTT, UPS, DHL, TNT, FEDEX) vb. kurumlarla irtibata geçmeniz gereklidir.

Eşyaların vergi oranları şunlardır:

1. a) Eşyanın Avrupa Birliği ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18,
2. b) Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20,
3. c) Kitap veya benzeri basılı yayın için %0,
4. ç) 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan eşya olması durumunda yukarıdaki oranlara ilave %20,

oranında tek ve maktu bir vergi tahsil edilir.

Swap Yasağı: Önemli Bir Karar

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sabah ritüelleri

Sabah Ritüelleri İle Güne Stressiz Başlayın

Babalar günü ile ilgili öneriler

Babalar Günü İle İlgili Öneriler