Gündem

Yurdaer Doğulu : Ölümünün 33.yılı

Yurdaer Doğulu adını duyunca zihnim bir boşlukta geziniyor. Ya size “elveda meyhaneci” deseydim. Zihniniz şimdi devamını getiriyor değil mi ?

“…Artık kalamıyorum
Bir başkayım bu akşam
Sarhoş olamıyorum…”

Yaşamı

7 Nisan 1941 Gaziantep doğumlu Yurdaer Doğulu müziğe küçük yaşlarda başladı. 9 yaşında ilk müzik aleti olarak mandolini eline alan Yurdaer , gençlik yıllarında ud ve kanuna merak sardı. İlerleyen zamanlarda kendini Batı müziğine daha yakın hissetti ve ilk atılım olarak eline bir gitar aldı. Bu atılımdan sonra gitar elinden düşürmeyeceği bir enstrüman olacaktı.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesinde başladığı eğitimi, gitar sevdası nedeniyle İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde tamamlanacaktı.

Müzikle iç içe geçen yıllar

Küçük yaşta müziğe gönül veren Doğulu, lise çağlarında kurduğu Jüpiter Orkestrası ile 1960’lı yılların başlarında popüler oldu. Daha sonra Ankara Üniversitesindeki eğitimini yine müzik sevdası uğruna İstanbul Üniversitesinde tamamlayacaktı. Bu değişikliğin asıl sebebi ise ; Erol Büyükburç Orkestrasında gitarist olarak yer alacak olmasıydı. 2-3 sene Erol Büyükburç Orkestrasında göre yaptı. Milli Orkestra’da da yer aldı. Milli Orkestra ile Türkiye’nin ilk kez katıldığı bir uluslararası festival olan Balkan Festivali’nde birincilik ödülünü aldı. Bununla birlikte 3 kez Uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil etti.

1960-1975 yılları arasında kendi orkestrası ile pek çok ilde konserler verdi. 1976 yılında, artık eskisi kadar popüler olmayan orkestra geleneğini terk etti. Piyanist İlhan Bakır ile çalışmaya başladı. Bu çalışmalarda gitar çalmak dışında şarkı söyledi. Bu dönemlerde Yurdaer Doğulu, birçok kez “Yılın Aranjörü” seçildi.

Yurdaer Doğulu’nun 4 uzunçaları (LP) ve 30 adet 45 devirli plağı vardır. 45’likleri haftalarca liste başında kalmıştır.

O çok bildiğimiz bir klasik ;“Elveda Meyhaneci” adlı şarkısıyla “Altın Plak” ödülünü aldı.

1978 yılında İstanbul Bahçelievler’de “Yurdaer Doğulu Sanat Merkezi” ni kurmuştur. Bir çok sayıda sanatçıya da müzik öğretmenliği yapmıştır. Bu kurum uzun yıllar sanatın bir çok alanında eğitim vererek çok değerli sanatçılar yetişmesine vesile olmuştur.

Aile hayatı

Yurdaer Doğulu, 1970 yılında Serpil Akgün ile Ankara’da evlendi. Bu evlilikten üç cocukları oldu. 1972 yılında Ozan Doğulu,1974 yılında Kenan Doğulu dünyaya geldi. 1984 yılında ise Canan Doğulu aileye katıldı. İki oğlu da babaları gibi müzikle ilgilenmeyi tercih etti . İki oğlunu da yakından tanıdığımız Yurdaer Doğulu’nun kızı Canan Doğulu ise moda tasarımcısıdır.

Yurdaer Doğulu 19 Şubat 1987 tarihinde, yakalandığı hastalığına yenik düştü. İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Cem Karaca: Ölümünün 16. Yılı

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Aslında bildiğimiz ama bildiğimizi bilmediğimiz bir kişi. Hatırlatma için teşekkürler

  2. Yaşım gereği kendisini tanımıyorum fakat ne varsa eskilerde var derler. Üstat olduğu usta olduğu her halinden belli. Nerede o eski üstatlar…

  3. Çocukluk yılları itibariyle müzikle iç içe geçen bir hayat…Yaşamını yitirse de hala unutulmayan bir sanatçı…Müzik sevgisini ve yeteneğini oğullarına miras bırakan bir baba…Sizce de örnek bir kişilik değil mi? :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu