Kültür - Sanat

Yunan Mitolojisinde Aşk ve Romantizm

Dünya üzerinde bir çok kültür ve medeniyette olduğu gibi , Yunan Mitolojisinde de aşk ve romantizm ile beslenen hikayeler her zaman büyük bir üne sahip olmuştur.Antik yunan ve helenestik dönemden günümüze kadar ulaşan bir çok mitolojik aşk hikayesi vardır.Şimdi gelin hep birlikte bu mitolojik döneme ait , günümze kadar ulaşmış aşk hikayelerinden bazılarını inceleyelim

Yunan Mitolojisinde Aşk ve Romantizm

Thisbe ile Pyramus (Piramus ve Tisbe )

Thisbe Babil ülkesinin en güzel kızıdır. Babil ülkesinin  en yakışıklı erkeği de Pyramustur. Evlerini sadece bir duvar ayıracak kadar birbirlerine yakındılar. Çocuklukları birlikte geçmiş ve zamanla aralarındaki bağ aşka dönüşmüştür fakat aileleri bu ilişkiye hiçbir zaman izin vermemiştir.

Bir akşam Pyramus bir plan yapar.  Bu yapılan plan ile kaçmaya karar verirler. Buluşmak için bir dut ağacının altında görüşmeye karar verirler. Ertesi gece Thisbe sessizce evden ayrılır. Dut ağacının altına gider ve Pyramus’u beklemeye başlar. Ancak  Pyramus bir türlü gelmez. Tam o sırada bir aslanın yaklaşmakta olduğunu görür. Aslanı gören Thisbe kaçarak bir mağaraya saklanır. Kaçarken üzerinden şalını düşürür. Aslan da geçerken şala kan bulaştırır. Bir süre sonra gelen Pyramus sevgilisini aslanın yediğini düşünür. Elindeki kılıcını kendisine saplar. Saplamasıyla göğsünden fışkıran kanlar dut ağacına yayılır. Olduğu yere yığılır kalır. Mağaradan çıkıp ağacın altına gelen Thisbe, sevdiği adamı kanlar içinde görür. Kılıcı alarak göğsüne batırır ve orada can verir. Tanrılar  bütün bu yaşananlara şahit olmuşlardır. Bunun üzerine Pyramus’un kanını dut meyvesine, Thisbe’nin gözyaşlarını da dut ağacının yapraklarına verirler. Ayrıca bununla ilgili ilginç bir olay vardır. Karadut lekesini sadece dutun yaprağı ile silerek çıkartabilirsiniz.

Echo ile Narcissus  ( Eko ve Narkisus)

Narcissus doğduğu zaman kahinlerden birisi, onun çok yakışıklı olacağını söyler. Bunun yanı sıra  ömrünün çok uzun olacağını fakat hiç bir zaman kendi suretini görmemesi gerektiğini de ifade eder.  Narcissus’u gören peri kızı Echo ona aşık olur. Echo’nun aşkı karşılıksız kalır ve aşkından eriyerek ölür gider. Kemikleri kayalara dönüşür. Aşkından inleyen sesi ise ”eko” dediğimiz yankılı sesi meydana getirir. Narcissus’a aşık olan diğer periler artık bu işkenceye dayanamayıp Tanrılara şikayette bulundular, tanrılar da bunu kabul ederler. Avcı olan Narcissus, avdan dönerken su içmek için pınara eğilir. Pınara eğildiği sırada kendi yansımasını görerek aşık olur. Bu tanrıların ona verdiği bir cezadır. Kendi suretini gören Narcissus orada eriyip çiçeğe dönüşür. Nergis çiçeğinin ismi de buradan gelmektedir.

Ares ile Afrodit (Hepaistos) Pisik

Güzellik, aşk ve şehvet tanrıçası Afrodit, çok çirkin bir tanrı olan Hephaistos ile evlidir. Ares Hephaistos’un üvey kardeşidir ve o da Afrodit’e aşıktır. Afrodit Ares ile geceleri gizli gizli buluşmaya başlar. Güneşin doğmasından çok korkuyorlardır. Çünkü güneş onları görürse Hephaistos’e haber verirdi. Bir gün korktukları başlarına geldi ve güneş onları görerek Hephaistos’e şikayet etti. Bu duruma çok sinirlenen Hephaistos çok ince, örümcek ağı gibi bir bronz ağ işler ve yatağın başucuna koyar. Hephaistos, Lemnos Adası’na gideceğini söylerek ve evden çıktı. Gece yatağa geçtiklerinde bronz tel aşıkların üzerine düştü ve tek başlarına bunu kaldırmayı başaramadılar. Hephaistos bütün tanrıları yanına alarak onların yanına geldi ve tanrılara rezil oldular.

Afrodit’in oğlu olan aşk ve arzu tanrısı Eros, bir gün annesinden emir alır. Bu emre göre  güzelliği dillere destan bir fani olan Psykhe’i çok çirkin bir adama aşık etmektir. Psykhe o kadar güzeldir ki Afrodit  onun bu güzelliğini çok kıskanmaktadır. Bu güzel kadın kimseye aşık olmamakla hep övünmüştür. Eros, onun yanına vardığında güzelliği karşında büyülenir ve aşık olur. Kızı ormanda gizli bir saraya kaçırır. Geceleri orada buluşurlar fakat Eros tek bir şart koşmuştur o da hiç bir ışık yakılmayacak ve yüzü görülmeyecektir. Genç kız sevdiği adamı görmek ister hatta çirkinliğinden şüphe duyar, bir akşam vazonun altına yanan mum gizler, sevgilisi uyuyunca mumu alır ve onu görür. Eros çok yakışıklı bir adamdır. Psyke  onu öpmek için eğildiğinde Eros’un koluna mum damlar. Bu olay üzerine Eros anında oradan ayrılır. Genç kız Eros’u aramak için her yeri gezmiştir. En sonunda Afrodit’in sarayına bile gider. Fakat  Afrodit onu köle olarak çalıştırır. Eros omzundaki yara iyileşince Zeus’a evlenmeleri için yalvarmıştır. Sonunda Zeus evlenmelerine izin vermiş ve mutlu bir hayat sürmüşler.

Odysseus ve Kalypso (Odisey ve Kalipso )

Odysseus’un gemisi Zeus’un fırtınasında, denizde parçalanır ve genç adam bir adaya doğru sürüklenir. Odysseus kıyıya vurduğunda onu Kalypso görür ve taşıyarak mağarasına götürür. Genç kadın oracıkta adama aşık olmuştur, tatlı dili ve güzelliği ile bir kaç günlüğüne de olsa adamı orada tutmayı başarır fakat adamın aklı ne yazık ki ailesindedir ve gitmek ister. Ne yazık ki tanrıların emri ile genç adam bir kayık yaparak evine geri döner ve ardında aşık bir kalp bırakır.

Pygmalion ile Galatea (Pigmilyon ile Galatea)

Heykeltraş Pygmalion, bir kadın heykeli yapar. Bu heykelin adına  Galatea (uyuyan aşk) ismini verir. Bir müddet sonra heykeline aşık olur. Afrodit’e böyle bir eşi olması için yalvarır. Afrodit bunu duyar ve heykeli canlandırır. Pygmalion’un şöyle söylediği rivayet edilir. “Kadınların hiçbiri güzel değil, ben kendi kadınımı kendim yaratırım. Hatta bu olay hiç kimseyi  kimseyi olduğu gibi kabullenememe kompleksi olarak literatüre geçmiştir.

 

Bu aşk hikayelerinden en çok hangisi sizi etkiledi? Yüzyıllardır dilden dile anlatılan, kitaplara, filmlere ve dizilere konu olan bu mitilojik aşk hikayelerinin hayatlarınıza da minik dokunuşlar yapmasını diliyoruz. Ayrıca bu haberimizle ilgili yapmış olduğumuz videoyu da izlemeniz için buraya bırakıyoruz.

Yunan Mitolojisi Tanrıları-12 Olymposlu

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Sanırım beni en çok etkileyen Thisbe ile Pyramus olsa gerek. Ama onun haricinde de çok değişik hikayeler yaşanmış ne aşklar var dedirtiyor. Sonra geriye kalan şimdiki zamana bakıp gülümsemek oluyor :) Elinize emeğinize sağlık diyelim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu