Kültür - Sanat

Yunan Mitolojisi

Yunan mitolojisi ile ilgili bildiklerimi, yıllardır okuduğum ve bizzat ziyaret ettiğim yerlerden öğrendiğim mitleri sizlerle paylaşacağım. Yunan mitolojisi tarihi, tanrılar ve entrikaları ile dolu yazı dizimiz eminiz ki herkesin ilgisini çekecek.

Yunan Mitolojisi Tanrıları

Yunan Mitolojisi nedir? Bu soruya şöyle cevap verebiliriz. Mitoloji bir din, inanış veya bir halkın kültüründe yer alan tanrılar, kahramanlar, yaşamış bilge insanlar, evren ve insanın yaratılışına dair tüm sözlü ve yazılı efsane birikimini ve bu efsanelerin doğuşlarını irdeleyen, anlamlarını inceleyip, yorumlayan ve çıkan sonuçlara göre sınıflandıran çalışmalar bütününe verilen addır.

YUNAN MİTOLOJİSİ

Antik Yunan’da var olmuş ve/veya var olduğuna inanılmış, evrenin yaratım süreci, tanrı, tanrıça ve kahramanların yaşayışları üzerine yazılmış, anlatılmış ve çağlar boyu aktarılmış hikaye ve öğretiler bütünüdür. Ayrıca  belirtmek gerekir ki Yunan Mitolojisi eski yunan dininin de temelini oluşturmuştur. Günümüze kadar ulaşmış kaynaklar bu masal ve efsanelerin o dönemde ”mythos” yazarları tarafından oluşturulan eserlerin yazılı halleri olduğunun göstergesidir.
Yunan mitolojisi hakkında bugüne kadar uzanan bilgiler, antik Yunan eserlerinden, yazıtlardan ve tarihi kalıntılardan elde edilmiştir. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen arkeolojik ve edebi eserlerin ve doğa olaylarının karşılıklı modern bilimler tarafından incelenmesi neticesinde, Antik Yunanda aynı coğrafyanın etki alanında gerçekleşmiş tarihinin ve doğa olaylarının şiirsel bir yansıması olarak karşımıza çıkmaktadır.

YUNAN MİTOLOJİSİ ESERLERİ

Bilinen en eski ve en çarpıcı edebi kaynaklar Homeros’un İlyada ve Odyssea isimli Truva Savaşının ve sonrasında ithaka Kralı Odysseus’un başından geçenlerin anlatıldığı epik şiirleridir. Bir diğer önemli mitos yazarı Hesiodos, Theogony (Tanrıların Kaynağı) eserinde en eski Yunan mitleri, dünyanın oluşumu, Titanlar ve Devletlerle ilgili bilgiler sunmuştur. Didaktik şiirlerin en önemlilerinden biri olan ”İşler ve Günler (Eργα καὶ Ἡμέραι)”, titanlar çağının ünlü mitleri Pandora, Prometheus ve 5 çağları içermektedir. Antik Yunan lirik şiiri de bu mitlerden beslenmekten çekinmemiştir. Theokritus, Bion, Pindar, Bachilides ve Simonides gibi ünlü lirik şairler eserlerinde mitlerden çokça yararlanmışlardır. Antik Yunan Draması da Yunan Mitlerinden sık sık yararlanmıştır. Tarihteki ilk trajedi oyun yazarları arasında gösterilen Aeshilus, Sofokles ve Evripides’in tiyatro oyunlarının kaynağını da antik yunan mitolojisi ve özellikle tarihte çok büyük etkileri olan Truva savaşları oluşturmuştur. Herodot ve Sikulus gibi, tarihi biliminin mihenk taşı olmuş tarihçiler Yunan coğrafyasını dolaşıp yerel mitleri ve efsaneleri derlemişlerdir.

YARATILIŞ

Öncül ya da İlk Yunan Mitoloji Tanrıları,

Anlatılanlara ve efsanelere göre evreni oluşturan ilk varlıklar, Aynı zamanda Olympos tanrılarından önce var olan Titanların atalarıdır. Evrenin oluşumu en eski çağlardan bu yana çok merak edilmiş ve hala kesin bir yargıya ulaşılamamış konulardan biridir. Mitos yazarları arasında en önemlilerden olan Homeros başlangıç olarak suyu kabul eder. Yeryüzünü bir disk şeklinde tasvir eder ve çevresini  de Okeanos denilen bir ırmağın kuşattığını söyler.

Hesiodos’un evrenin oluşumuyla ilgili açıklaması antik çağda daha çok kabul görmüştür ve bugün de günümüzde bunun üzerinde durulur. Ünlü mitos yazarı Hesiodos, dünyanın oluşumunu şöyle açıkladığı Thegonysında; “Evren yaratılmadan önce, başlangıçta Khaos denilen sonsuz bir boşluk yada şekil verilmemiş bir adam vardı. Khaos’tan Gaia, yani toprak ana meydana geldi. Gaia tek başına ve kendi bedeninden Pontos (deniz) ve Uranos (gök)’u meydana getirdi.

Bundan sonra da Gaia, Eros(aşk)’un etkisiyle kendinden olma Uranos ve Pontos ile birleşmiştir. Titan Pontos ve Gaia’ nın birleşmesinden sırasıyla Nereus, Thaumas, Phorkys ve Keto doğmuştur. Tanrıların atası sayılan Uranos’ un Gaia ile birleşmesinden Kyklop(Tepegözler)’lar, yüzer kolları olan Hekatonheir’ler ve yeni nesil tanrıların ilk ataları Titanlar meydana geldi.

İkincil Yunan Mitolojik Tanrılar yani Titanlar,

Uranos ve Gaia’nın birleşmesinden meydana gelmişlerdir. Gaia tarafından her birine bir görev verilmiş ve biline ilk düzen oluşturulmuştur.

Bunlar;

Okeanoos (Ὠκεανός ) : Okyanusların tanrısı,
Hyperion (Ὑπερίων) : Güneş tanrısı
Koios (Κοῖος): Zeka tanrısı
Kronos (Κρόνος): Titanların en genci, en güçlüsü ve lideri olan tanrıdır. Babası Uranüs’ ü tahtından etmiş ve Tartaros’ da hapis etmiştir. Elbette aynı kaderin onun da başına geleceğinden haberdar değildir.
Kriyos (Κρεῖος ) : Kaynaklarda hakkından adından başka bilgi bulunmayan yunan tanrısı.
İapetos (Ἰαπετός): İşçilik tanrısı.
Mınimosini (Mνημοσύνη) : Hafıza, zihin tanrıçası ve ilham tanrıçalarının annesi
Tethys (Τηθύς): Deniz Tanrıçası
Evrifaessa (Ευρυφάεσσα) : Theia olarakta adlandırılan aydınlık tanrıçası.
Fivi (Φοίβη): Ay ile ilişkilendirilen tanrıça.
Rea (Ῥέα): Olimpos tanrılarının (Üçüncü kuşak Yunan mitolojisi Tanrıları) anası olan tanrıça.
Themis (Θέμις): Kutsal düzen, hukuk ve adalet tanrıçası.

İkinci kuşak Titanlar ise şöyledir:

***Hyperion’un çocukları:

Eos:  Şafak Tanrıçası                                                                                                                    Helios (Ἥλιος ):  Güneş Tanrısı                                                                                                          Selini (Σελήνη): Ay Tanrıçası

***Koios’un çocukları:                                                                                                                        Leto (Λητώ)                                                                                                                                  Asteria (Ἀστερία)

***İapetos’un çocukları:

Atlas (Ἄτλας): Astronomi ve gökler tanrısı
Prometheus (Προμηθεύς ): Titanlar savaşında tarafsız kalsa da sonrasında insanlar için tanrılara karşı çıkan ve Hephaistosun madeninden çaldığı ateşi insanlara armağan eden Titan.
Epimetheus (Ἐπιμηθεύς ) : Prometheus’un kardeşi.
Menoetius (Μενοίτιος): Okeanos’un kızı:
Metis (Μῆτις): Yetenekle ilişkilendirilen Titan

***Kriyos’un çocukları:

Astrayos (Ἀστραῖος) : Alaca karanlığın Titanı
Pallas (Πάλλας)
Perses: Yıkım tanrısı

Yazımızın devam eden kısmında Üçüncül Tanrılar, yani İkinci Nesil Titanlardan, Kronos’un babası Uranos’un hegemonyasına nasıl son verdiğinden ve Titanların Savaşı neticesinde Titanların altın çağının sonunun gelişinden bahsedeceğiz.

Yunan Mitolojisinden İlginç Aşk Hikayeleri

İlgili Makaleler

27 Yorum

  1. inşl birgün adalarına gidebilirim ve o orda sesli bağırırım hey tanrılar Gezgin Şirine buraya da geldi diye

  2. Mitoloji brnim vazgeçilmezlerimden. Bir çok resmimde mitolojik unsurlar kullandım. Kullanmaya devam ederim. Bir gizem var bu da insanı çekiyor

  3. Yunan mitolojisinin soyağacını çıkartmışsınız.. Çok teşekkürler bilgiler için. Biz de ancak filmlerden öğrenmeye çalışalım

  4. Bilmediğim birçok şey var gerçekten. Ama Yunan Mitolojisi ilgimi çekmiyor desem yalan olur. Bu değerli bilgiler için emeğinize sağlık diyelim ve devamını bekleyelim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu