Kültür - Sanat

Yunan Mitolojisi Tanrıları

Bir önceki yazımızda Mitoloji kavramından, Yunan Mitolojisinin ortaya çıkışından, ilk kaynaklardan, Hesiodos ve Homeros’un yazıtlarından bahsetmiş ve Yunan Mitolojisindeki Yaratılış anlatılarına bir giriş yapmıştık. Yunan Mitolojisi Tanrıları yazımızda İkinci Nesil Titanlardan ve Kronos’un babası  Uranos’un hegemonyasına nasıl son verdiğinden; akabinde çıkan Titanlar Savaşı ve sonuçlarından bahsedeceğiz..
Haydi başlayalım!

Yunan Mitolojisi Tanrıları

Titanların hüküm sürdüğü çağın başlangıcında en büyük tanrı Uranos’tur. Uranos kendi soyundan gelen tek gözlü devler Kyklopların çok kuvvetlendiklerini görünce, saldırma olasılıklarına karşın onları yeraltının en karanlık yeri olan Tartaros’a hapsetmiştir. Analık duyguları kabaran Gaia, diğer çocukları olan Titanları yardıma çağırmış, bu çağrıya yalnız en küçük oğul Kronos yanıt vermiştir. Gaia, yaptığı planla Uranosla birleşerek onu savunmasız bırakır. Bunu bekleyen Kronos ise toprağın altında yaşadığı madende yaptığı korkunç orakla babası Uronos’un cinsel organını keser. Uranos’un toprağa saçılan kanlarından,
Erinsyler (Öç tanrıçaları)
Gigantlar (Devler)
Orman Perileri
Denize düşen erkeklik organından ise Aphrodite doğar.
Tahtından düşen Uranos’un Kronos’a son sözü “senin bana yaptıklarını çocuklarında sana yapacak” olur.

KRONOS VE YENİ NESİL TANRILARIN DOĞUŞU

Bundan böyle evrenin sahibi olan Kronos, kız kardeşi Rheia ile evlenir. Ve bu evlilikten Zeus, Hades, Poseidon, Hestia, Hera ve Demeter olmak üzere altı çocuğu olur. Evrenin yönetimini tek başında elinde tutan Kronos’ta (Satürn) egemenliği başka biriyle paylaşmak istemediğinden ve babası Uranos’un “senin bana yaptıklarını çocuklarında sana yapacak” sözlerinden etkilendiğinden doğan çocuklarını yutar. Rheia en son doğan Zeus’u babasına vermez ve onun yerine kundakladığı bir kaya parçası yutturur. Zeus Girit Adasındaki izbe bir mağarada Rheia’nın sadık rahipleri Kuret’ler tarafından büyütülür. Amaltheia adlı keçi onu sütüyle besler. Zeus büyüdükten sonra babasını kusturarak kardeşlerini babasının midesinden kurtarır ve babasının ailesinden kalan son Titanlara karşı yaratılış evreninin en büyük savaşı olan Titanların Savaşını başlatır.

TİTANLARIN SAVAŞI

Titanların savaşı 10 yıl sürer. Kronos’un eşi ve tanrıların annesi Rheia, tüm Titanlara ulaşarak onlardan Kronos’a karşı savaşında Zeus ve kardeşlerine destek olmalarını ister. Neredeyse tüm dişi Titanlar ya destek oldu yada muhalif durmadı. İnsanoğlunun yaratıcısı olarak bilinen Prometheus ise tarafsızlığını ilan ederek kendince bir strateji izledi. Okeneos olup bitenle hiç ilgilenmedi. Güneş ve Ay Titanları olan Helios ve Selene kendilerine bir zarar gelmeyeceğinin garantisini alınca tarafsız kalmayı kabul ettiler. Savaşın bir yanında Kronos ve diğer erkek Titanlar Koios, Krios, Hyperion ve İapetos ve generalleri Atlas, diğer yanında ise Zeus ve kardeşleri yer aldı.

Başlangıçta Titanlar daha kuvvetliydi fakat zaman geçtikçe ibre tersine döndü. Savaşın sonunu getiren olaysa  Zeus’un kardeşlerini de toplayıp, babaları Kronus’un sarayının bulunduğu Othrys Dağı’na hücum etmeyi önermesiyle başladı.  Zeus’un planına göre Othrys dağının yanındaki Olympos Dağı’na konuşlanarak aniden saldırıya geçeceklerdi. Zeus Kronos’un elinden kurtardığı Kykloplar tarafından hediye edilen yıldırımları ve Hekatonkheir’lerin taş yağmurları altında Titanları mağlup etmeyi düşünüyordu.

TİTANLARIN SONU: TARTARUS

Zeus ve kardeşlerinin bu saldırısından sonra Titanlar mağlup oldu. Zeus aynı zamanda amcaları olan 4 büyük Titan Koios, Krios, Hyperion ve İapetos zincirleyerek Tartarus’a attı. Yunan mitolojisine göre Kronos’un babası ve göklerin tanrısı Uranos öldüğünde gök kubbenin çökmesini Titanların varlığı engelliyordu. Zeus’un cezalandırmasıyla General Atlas ise Titanlar Tartarus’a atılınca sonsuza dek gök kubbeyi sırtında taşımakla cezalandırıldı.

Yunan Mitolojisi Tanrıları yazımızın devamında Titanların altın çağının sonunu getiren, yeni nesil tanrılar olarak da bilinen Olympos Tanrılarından bahsedeceğiz.

Yunan Mitolojisi

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Mitoloji hep ilgilimi çeken bir konu olmuştur. Resim sanatı içinde bol bol mitolojik ögeler var. Bunun etkisiyle birlikte hep benim alanımın içinde

  2. Yunan Mitolojisi çok eğlenceli hikayelerle dolu, doğa olaylarının sebebini tanrıların ve insanlarin hikayelerine bağlarlar ekseriyetle.

  3. Üniversitede iken mitolojiyi daha kolay öğrenmek için hayatımıza entegre etmiştik. Günaydın demek yerine güneş tanrisi Helios’un ismiyle Selamlar dik mesela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu