Kültür - Sanat

Yunan Mitolojisi Tanrıları-12 Olymposlu

Bir önceki yazımızda Üçüncül Tanrılar yani İkinci Nesil Titanlardan, Kronos’un babası  Uranos’un hegemonyasına nasıl son verdiğinden ve devamında da  Titanların Savaşı  neticesinde Titanların altın çağının son gelişinden bahsetmiştik. Bu yazımızda Yunan Mitolojisi Tanrıları serisinde  Titanların altın çağının sonunu getiren, yeni nesil tanrılar olarak da bilinen Olympos Tanrılarından bahsedeceğiz.

Yunan Mitolojisi Tanrıları-12 Olymposlu

Savaşın sonunda Zeus kendini evrenin yeni efendisi olarak ilan etti. Ve bir lütuf olarak tanrılara karşı savaşmayan, savaş esnasında tarafsızlığını koruyan Titanların serbest kalmalarına izin verildi. Kendisini evrenin efendisi olarak ilan eden Zeus, evreni nasıl yöneteceklerine dair adil karar almak için erkek kardeşleri Hades ve Poseidon’u yanına çağırdı. Bir araya gelen kardeşlerine kurnazlıkla hükmeden Zeus, kendini Gökyüzü Tanrısı, Poseidon Okyanus Tanrısı, Hadesi ise Yeraltı Tanrısı ilan etti. Yeryüzünü ise hep birlikte yöneteceklerdi.

Diğer Tanrılara gelince Zeus hepsini savaşın kaderini belirleyen Olympos dağında birlikte yaşamaya ikna etti. Böylece Olymposlu Tanrılar adını aldılar. Hekatonkheir’ler Olympos dağına mükemmel bir saray inşa ettiler. İnşa edilen bu kutsal sarayın ana salonuna 12 taht konuldu her bir taht bir kardeş için ayrılmıştı. Bu konseyin adına Olymposlular denildi. Yeraltı tanrısı olan Hades, yer altında yaşadığı için bu konseye sokulmadı.

12 Olymposlu

Zeus: Olimpos’lu tanrıların kralı, gökyüzü ve şimşek tanrısı. Zeus titanlar Kronos ve Rhea’ni son çocuğudur. Kartal ve Şimşek, Yunan Tanrısı Zeus’u sembolize etmektedir. Tanrıça Hera’nın eşi ve kardeşidir. Poseidon ve Hades’in de kardeşidir.

Poseidon: Deniz ve deprem tanrısı. Sembolleri at, boğa ve yunustur. Kronos ve Rhea’nın oğlu Zeus ve Hades’in kardeşidir.

Hera: Zeus’un eşi ve Olimpos’un kraliçesi. Evlilik tanrıçası. Sembolleri nar, tavus kuşu, taç ve inektir.

Demeter: Doğurganlık, tarım, doğa ve mevsimlerin tanrıçası. Kronos ve Rhea’nın çocuğudur. Sembolleri gelincik, meşale ve buğdaydır.

Athena: Bilgelik, savunma, ve savaş stratejisi tanrıçası. Zeus ve Metis’in kızı. Sembolleri baykuş ve zeytin ağacıdır.

Apollo: Işık, bilgi ve şifa tanrısı. Aynı zamanda salgın ve karanlığında tanrısı. Zeus ve Leto’nun oğlu. Sembolleri güneş, lir, ok ve yay.Artemis’in ikiz kardeşi.

Artemis: Avcılık, bakirelik, doğum, okculuk ve ay tanrıçası. Ay ve Geyik yaygın sembollerindendir. Artemıs Zeus ve Leto’nun kızı, Apollo’nun kardeşidir.

Ares: Savaş ve Şiddet tanrısı. Sembolleri kalkan, mızrak ve köpektir. Zeus ve Hera’nın oğludur.

Afrodit: Aşk, güzellik ve şehvet tanrıçası. Sembolleri kuş, elma, arı, kuğu ve güldür. Zeus ve Dione’nin kızı olduğuna dair büyük bir inanış olsa da Uranos’un denize düşen cinsel organından meydana geldiği de anlatılar arasındadır.

Hephaistos: Olimposlu tanrıların Demircilik ustası. Demir ve ateş tanrısı. Hera ve Zeus’un oğlu, Afrodit’in kocası.

Hermes: Tanrıların habercisi. Ticaret, hırsızlık ve oyun tanrısı. Olympostaki en genç ikinci tanrı.

Dionysos: Şarap, tören ve eğlence tanrısı. Zeus ve ölümlü prenses Semele’nin oğlu. En genç olymposlu tanrı. Ayrıca olympostaki tanrılar içerisinde tek yarı tanrı.

Hestia: Düzen ve aile tanrıçası. İlk kuşak olimposlu tanrılardandır. Olympostaki yerini Dionysos’a bırakmıştır. Kronos ve Rhea’nın ilk çocuğu ve Olympos’un en yaşlı tanrısıdır.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Tanri deyince bir beden dusunemiyorum ben nedense. Hep kafamda enerji turu bir sey var. Ama Yunan tanrilari hikayelerine bayiliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu