Hayata Dair

Yüksek Zekaya Sahip Kişilerin Özellikleri

Yüksek zekaya sahip kişilerin özellikleri, bazı kişilerde bazı yönlerden sosyal garipliklere daha sık rastlanır.  Bu insanların davranış gariplikleri dünyayı diğerlerinden daha farklı bir seviyede görmesinden kaynaklanıyor. Bu sebeplerden dolayı zeki insanlar bu gibi durumlarda inanılmaz endişe duyabiliyorlar. Bunun sebebi onların partiler ya da sosyal organizasyonlarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini bilmemelerinden kaynaklanmıyor. Zihinlerinin sürekli aşırı çalışıyor olması ve bu sebeple de etraflarındaki her türlü şeylere farklı açıdan baktıkları için kaynaklanıyor. Bilim insanlarının yüksek zekaya sahip insanlarının üstünde yaptığı araştırmalar da bu insanların hangi konularda nasıl davrandıklarını ortaya koymuş. Peki bu insanların davranış şekli nasıl bir göz atalım.

Yüksek Zekaya Sahip Kişilerin Özellikleri

Son derece uyumlular

Birçok Quora kullanıcısı, zeki insanların daha çok esnek olduklarından dolayı farklı ortamlarda kendilerini belli ettiklerini  söylüyor. Bilim insanlarının yaptığı psikolojik araştırmalar da ortaya sürülen bu fikri destekliyor. Zeka, kişinin çevresiyle daha etkili bir şekilde başa çıkabilmesi için davranışlarını ve içinde bulunduğu ortamı değiştirebilmesine dayanır.

Olayları aşırı analiz ederler

İnsanlarla yaşadıkları diyaloglar ve düzenli yaşam oluşumlarının hepsinde daha derin ve farklı  anlamlar ararlar. Bu da zeki insanların kendi düşünceleri içinde kaybolmasına hatta karşısındaki ile iletişiminin kopmasına neden olabilir. Genellikle kalabalık ortamlarda konuşulan konularda izlemeyi  tercih ederler. Bununla birlikte mesafe koyup gözlemci yanıyla daha çok ön planda olurlar.

Bilmediklerinin farkındadırlar

Zeki kişiler, belirli bir konuyla ilgili fikir sahibi değilse bunu açık bir şekilde kabul ederler. Ve “bilmiyorum” demekten çekinmezler. Bilmedikleri konuyu da daha sonra öğrenebilirler. Justin Kruger ve David Dunning tarafından bir klasik deney yapılmış ve  kişinin zekası düştükçe kendi yeteneklerini gözlerinde büyüttüğünü ortaya koymuştur.

Doymak bilmez bir merakları vardır

Zeki insanlar genelde başka insanların hafife aldıkları şeyler karşısında daha çok etkilenirler. Einstein’in bir sözü vardır. Özel yeteneklerim yok sadece tutkulu bir şekilde meraklıyım, zeki insanların da bu merak onları farklı kılar.  2016 yılında yayınlanan bir araştırmada, çocukluktaki her şeyi merak etme ile yetişkinlikteki her deneyime açık olma arasında ilişki olduğu görülmüştür.

Art niyetlerin farkındadırlar

Zeki insanlar genellikle başkaları tarafından yapılan ve söylenen her davranışı ve her sözü aşırı analiz ederler. Yani birisi bir konuda cömert davranıyorsa bunun sebebini merak eder. Sergilenen bu davranış şekli karşında ki insanın gerçek niyetini bilmeden bir güvensizlik oluşturur. Bunun gibi temkinli davranışlar bazı durumlarda art niyetli insanlardan korusada iyi niyetli insanlardan da uzaklaşma sebebi olabilir.

Açık fikirlidirler

Zeki kişiler, hiç bir yeni fikirlere ya da fırsatlara karşı kendilerini kapatmazlar. Başka insanların görüşlerine değer verir.Sunulan her düşünceyi ve fırsatı analiz etmeyi severler. Her zaman farklı  alternatif çözümlere karşı açıktırlar. Psikologlar, açık fikirli kişilerin, alternatif bakış açıları arayan ve kanıtları adil bir şekilde ölçen kişilerin zeka testlerinde daha yüksek skorlar elde etmeye yatkın olduklarını söylemektedirler.

Kendi kendilerine olmaktan hoşlanırlar

Yüksek derecede zeki insanlar, tek başlarına olmayı severler. Son dönemde yapılan araştırmalar zeki insanların arkadaşlarıyla geçirdiği vakitten çok fazla tatmin olmadığını ortaya koymuştur.

Öz denetimleri yüksektir

Zeki insanlar genelde  planlayarak, koyulan hedeflere açıklık getirerek, problemlere  alternatif stratejiler geliştirerek ve meydana gelecek sonuçları başlamadan önce tartarak hareket ederler. Bilim insanları yaptıkları araştırmalarda öz denetim ve zeka arasında bağlantı kurmuşlardır. 2009 yılında yapılan bir araştırmada katılımcılardan iki finansal ödül arasında seçim yapmaları istenmiştir. Sonraki bir tarihte yüklü bir ödeme ya da hemen biraz daha fazla  ödeme. Sonuç olarak sonraki bir tarihte daha fazla ödeme almayı seçen katılımcıların zeka testlerinde daha yüksek sonuçlar aldıkları görülmüştür.

Oldukça komiktirler

Yüksek derecede zeki insanların genelde mizah anlayışları güçlüdür.  Bilim insanları da bu görüşe katılıyorlar. Yapılan çalışmalarda  daha komik karikatür yazıları yazan kişilerin sözel zeka testlerinde daha yüksek skorlar elde ettikleri görüldü. Ayrıca yapılan bir çalışmada profesyonel olarak komedyenlik yapan kişilerin sözel zeka ölçümleri ortalamanın üzerindedir.

Diğer insanların deneyimlerine karşı hassastırlar

Bu kişiler, başka insanların düşündüklerini ya da hissettiklerini duygu durumlarını hissederler. Bazı psikologlar empati yapmanın, diğer kişilerin ihtiyaçlarına ve duygularına karşı özenli olmanın ve bu ihtiyaçlara hassasiyetle yaklaşacak şekilde davranışın önemli olduğunu belirtmişlerdir. Duygusal zekanın temel bileşenlerinden olduğunu düşünüyor ve duygusal açıdan zeki kişiler, tipik olarak yeni insanlarla konuşmaya ve onlar hakkında bir şeyler öğrenmeye oldukça ilgilidirler.

Yüksek gözlem zekasına sahipler

Zeki insanlar, diğer bireylere göre yaşadıkları  dünya ile daha fazla uyum içindedirler. Her türlü tehdide karşı aşırı duyarlı oldukları için rahat davranmaları zorlaşır. Ani yüksek sesler bile paniklemelerine sebep olabilir. Siz daha ne olup bittiğinin farkında değilken bile onlar çoktan ya bir silah ya da bomba olsaydı neler olurdu gibi düşüncelere girmişlerdir bile.

Geçmiş deneyimlerden faydalanırlar

Zeki insanlar gelecekte olacak şeyler için  geçmişte yaşadıklarını göz önünde bulundururlar. Böyle bir olayda  yüksek seviyede anksiyeteye sebep olabilir. Bu tür insanlar geçmişte kendilerini üzmüş insanlara veya başarısız oldukları durumlara karşı kendilerini koruma altına alırlar. Başlarına gelecek sonuçları tartarken, en kötü durum senaryolarını düşünürler. Bunu yapmaları hayatlarını oldukça zorlaştıracaktır.

Kendi kişiliklerinin, duygularının ve davranışlarının son derece farkındadırlar

Akıllı insanlar, sürekli acaba karşı taraf için nasıl algılanıyorum diye düşünürler. Bu sebeple toplum içinde davranışlarını değiştirerek mümkün olduğunca uyum sağlamak için uğraşırlar. Kafalarının içinde sürekli diğer insanların davranışlarına göre nasıl hareket edeceğine dair düşüncüler vardır. Olayın farklı tarafı bu düşüncelerinin çoğunun sadece kendi kafalarının içinde olduğunu anlamak onlar için zordur.

Empati sahibidirler

Zeki insanlar genelde empati sahibidirler, genelde diğer insanların kendilerini takdim etme şekline aşırı duyarlıdırlar. Analiz ettikleri her olumsuz durumu çözmeye çalışırlar. Arkadaşlarının her sorununu kendi sorunları gibi görürler. Karşılaştıkları her durumu aşırı analiz ettikleri için de bu sorunları çözmeden duramayacaklardır. Zeki insanlar sadece kendi sorunları ile değil, gerçekten sevdiği insanların problemleri ile de sürekli savaş halindedirler ve bu yüzden daha çok kaygı sahibi olurlar.

Dinlenmezler

Karşılaştıkları ve yaşadıkları her durumu aşırı analiz etme meyilleri vardır. Bu yüzden zeki insanların zihni sürekli olarak çalışır. Bu da tükenmişlik, uykusuzluk, ve aşırı strese yol açar. Bir kişinin sağlığı ve genel refahı üzerinde uzun süreli olumsuz etkileri olabilir.

Kelimeleri aşırı analiz ederler

Zeki insanlar sürekli bir merak içindedirler. Kafalarında sürekli bunu söyleyerek ne demek istedi? düşüncesi vardır. En önemsiz konular bile anksiyeteye sebep olabilir. Patronundan ya da arkadaşından duyduğu bir iltifat bile onu farklı düşüncelere sürükleyebilir. Karşısında ki insan sadece normal bir şey söylemişse bile  o aşırı düşünür. Ve  günün geri kalanında basit bile olsa endişe yaşar.

İnanılmaz derecede mantıklıdır

Yüksek zeka sahibi insanlar inanılmaz derecede mantıklı düşünürler.  Bu kulağa iyi bir şey gibi geliyor. Ama aynı şekilde düşünmeyen insanlarla çalışmayı son derece sinir bozucu olabilir. Zeki bir kişi tarafından ortaya atılan mantıklı ve doğru sonuca karşı çıkacak insanlar çoğunlukta olabilir. Çünkü bu düşünce onlarınki ile aynı değildir. Doğru yönde atılacak ve işi hızlandıracak mantıklı adımlar, arkasındaki süreci anlamayacak insanlar tarafından her zaman geciktirilebilir veya baltalanabilir.

Başkalarının zihinlerinin aşırı farkındadırlar

Şöyle bir örnek verelim, iyi bir iş çıkardın denildiği zaman ve bunu dediğinizde herhangi bir vücut dilini kullanmıyorsanız eğer bu kişi bununla ilgili pek çok farklı anlam çıkaraktır.  Halbuki insanlar kötü bir gün geçirme ihtimali olabilir ya da o an farklı bir duygu içerisindedir. Ama karşısındaki insanın zihninin farkında olmak ister. Ve o kişi problemi bulmaya ve onu düzeltmeye çalışmak için uğraşır.

 

 

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Zeki kişiler, belirli bir konuyla ilgili fikir sahibi değilse bunu açık bir şekilde kabul ederler. Ve “bilmiyorum” demekten çekinmezler. Bilmedikleri konuyu da daha sonra öğrenebilirler

    Benden bahsetmiş hihihi

  2. “Zeki insanlar sürekli bir merak içindedirler. Kafalarında sürekli bunu söyleyerek ne demek istedi? düşüncesi vardır. En önemsiz konular bile anksiyeteye sebep olabilir. Patronundan ya da arkadaşından duyduğu bir iltifat bile onu farklı düşüncelere sürükleyebilir. Karşısında ki insan sadece normal bir şey söylemişse bile o aşırı düşünür. Ve günün geri kalanında basit bile olsa endişe yaşar.”
    Bence yazının başına zeki inşa değil paranoyak insan yazmalilardi

  3. mesele çok büyük potansiyele sahip olmak değil mevcudu kullanabilmek malesef toplum mevcudu kullanma kabiliyetinden mahrum :/

  4. ne güzel bir yazı olmuş.. bir kısım farklılıkların altında yatan gerekçeleri bu yazi sayesinde öğrenmiş olduk :))

  5. ‘Şöyle bir örnek verelim, iyi bir iş çıkardın denildiği zaman ve bunu dediğinizde herhangi bir vücut dilini kullanmıyorsanız eğer bu kişi bununla ilgili pek çok farklı anlam çıkaraktır.‘ Bu açıklamadan sonra korktum. Yaptığım davranışları farklı yorumlayacak Zeki bir insan var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu