in , ,

Yoga Hakkında Bilinmeyenler

Yoga hakkında bilinmeyenler

Yoga ile ilgili yazı serimin Yoga hakkında bilinmeyenler adlı son yazısının konu başlıkları şöyle; Yoga zayıflatır mı? Yoga ile meditasyon arasındaki ve yoga ile pilates arasındaki farklar nelerdir? Kimler yoga yapmamalı? Yoganın zararı var mıdır? 

YOGA HAKKINDA BİLİNMEYENLER

YOGA ZAYIFLATIR MI?

Yoganın felsefesi anda bulunmak, anı yaşamaktır. Bu nedenle dikkatli ve kontrollü yemeği de destekler. Yoga, dikkatli beslenme ile ilgili alışkanlıklarla ilgili de farkındalık geliştirir. Dengeli bir metabolizmanın korunmasına yardımcıdır. Yoga yapan kişiler bedenleriyle uyum içindedir. Doygunluk- açlık duygularına karşı duyarlıdır. Araştırmalara göre; yoga yapanların, yapmayanlara oranla daha kolay kilo kontrolü sağladıkları gözlemlenmiştir. Sindirim sistemi de dahil olmak üzere vücudun tüm sistemlerini uyarır, bu sayede yağ yakmaya ve kilo vermeye yardımcı olur. Yoga, bedensel çalışmalar ve nefes egzersizleriyle birleşik bir sistemdir. Bu sayede vücuda daha fazla oksijen girer, yağ yakımı artar, karın kasları daralır ve bel bölgesi yağları azalır.

YOGA VE MEDİTASYON ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Yoga, bir bütün olarak düşünülmelidir. Kendin olabilme halidir, meditasyon da bu bütünün bir parçasıdır. Meditasyon da bir din ya da dinsel bir ritüel değildir. Meditasyon kendinle başbaşa kalma halidir. Meditasyon yaparak, zihni karmaşadan kurtarabiliriz. Arınır, sadeleşir ve huzura ulaşabiliriz. Yoga meditasyonla beraber uygulandığında stresi kontrol etmemizi sağlar. Meditasyon ve yoga birlikte tamamlayıcıdır. Meditasyon da yoga gibi farkındalık yaratır, aklı sakinleştirir, öfke gibi duygulardan arındırır.

YOGA VE PİLATES ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Yoga spor değildir ama sporu da içinde barındırır. Yogaya daha çok, kendinizi bir bütün olarak keşfetme yolculuğu denilebilir. Pilates ise yoga duruşlarından oluşturulmuş bir egzersiz programıdır. Kasları güçlendirmeyi, esnekliği arttırmayı ve genel sağlığı korumayı hedefleyen fiziksel sağlık sistemidir. Yogada kullanılan tek şey kendi vücudunuzdur. Pilates ise bir çok farklı ekipmanla birlikte yapılır. Yogada uygulanan pozlar genellikle statik ve konsantrasyon odaklı olur. Pilateste belli bir dirence karşı itme-çekme hareketleri vardır. Ve dengede durabilmekle ilgili hareketler uygulanır. Yogada çakralar hizalanır, pilateste ise anatomik hizalama vardır.

KİMLER YOGA YAPMAMALI?

  • Disk kayması, bel fıtığı olanlar
  • Pıhtılaşma bozuklukları olanlar
  • Glokom dahil göz bozuklukları olanlar
  • Şiddetli osteoporoz ve denge problemleri yaşayanlar
  • Kontrolsüz kan basıncı sorunu olanlar
  • Sorunlu gebelik geçirenler
  • Bağırsak tüberkülozu olanlar
  • Koroner arter bozuklukları olanlar
  • Yüksek tansiyon hastaları
  • Siyatik sorunu olanlar

Yukarıdaki rahatsızlıklardan herhangi birine sahipseniz ve yoga yapmak istiyorsanız öncesinde mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

YOGANIN ZARARI VAR MIDIR?

Yoga zorlanma ve aşırı gerilmeden dolayı nadiren yaralanmalara sebep olur. Hareketler yanlış yapıldığında kas-iskelet ağrılarına, fıtık- disk kaymalarına, omuz, bilek, dirsek ve el sakatlanmalarına neden olabilir. Profesyonel bir yoga öğretmeninden ders almanız ve seviyenize uygun bir sınıf seçmeniz önemlidir. Ayrıca ruhsal sorunları olan kişilerde zaman zaman hastalığı tetiklediği gözlemlenmiştir.

Yoga hakkında bilinmeyenler yazımdan sonra yazı serimin ilk yazısı olan Yoga nedir yazısını okumak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nar ekşisinin yararları

Nar Ekşisinin Yararları Nelerdir?

sağlık dosyası

Sağlık Dosyası: Yanlış Bilinenler