Kültür - Sanat

Yin ve Yang

Yin ve Yang figürünü filmlerde, dövmelerde, bazı reklamlarda kısacası hayatımızın pek çok alanında görmüşüzdür kıymetli takipçiler. Aslında ufaktan bilgimiz de yok değil. Ancak ben biraz daha ayrıntıya inebilmeyi umut ederek ufaktan bir araştırma yaptım. Umarım tatmin edici bilgiler sunabilirim. Şimdiden keyifli okumalar.

Yin ve Yang Kısaca Nedir?

Özellikle Uzak Doğu mitlerinin en meşhur öğelerinden diyebiliriz. Yin ve Yang hepimizin ucundan bucağından bildiği gibi en temel ifadesiyle dengeyi temsil ediyor. Ancak bu temsiliyetin oldukça derin alnamları mevcut. Etimolojik anlamda ise yani kelime kökeni anlamında ise Yin, bir tepenin güneş vuran tarafını Yang ise güneş vurmayan gölgeli ve karanlık tarafını karşılamakta. Kavramsal olarak baktığımızda bu iki kelime birbirine tam anlamıyla zıttır ancak işte denge de burada devreye girmektedir. Zira bu iki zıt kutup birbiri olmadan var olamaz. Yani bir bakıma birinin varlığı diğerinin varlığıyla doğru orantılıdır. Çünkü karanlığın içinde aydınlık ve aydınlığın içinde de karanlık vardır.

Yol…

Yin ile Yang, birbirleriyle kurdukları dengenin sonucu olarak Tao’yu meydana getirirler. Tao, yol anlamına gelmektedir. Tao’ya göre evrende var olan her şey enerji, madde ve titreşimden ibaret olup bunların hepsi birbiriyle etkileşim halindedir. İşte bu döngüyü oluşturan da yine Yin ve Yang’ın kendisidir. Yin; doğurgan, dişildir ve günü temsil eder. Yang ise etken, eril ve baskındır ve geceyi temsil eder. Tıpkı gece-gündüz zıtlığı gibi Yin ve Yang için başka zıtlıklar da örnek olarak kullanılır. Sihay ve beyaz, erkek ve kadın, ölüm ve yaşam… Her biri birbirinin zıttı olsa da birbirleri sayesinde varlıklarını sürdürebilirler. Ancak enerji anlamına gelen Chi, Yin ve Yang’ı yaratmıştır.

Feng Shui ile Yin ve Yang

Feng Shui’nin bu işle ne ilgisi var? Yin-Yang Uzak Doğu inanışlarının neredeyse her zerresine işlemiş durumdadır. Feng Shui de bunlardan birisidir. Mesela Feng Shui’de tabiattaki dağ, tepe gibi yüksek yerler Yang’ı temsil ederken ırmaklar, ovalar gibi yerler de Yin’i temsil etmekte. Bu nedenle Feng Shui kullanılarak yapılanmaya veya dekorasyona gidilebilir çünkü bu gibi yapısal konularda Feng Shui aracılığıyla Yin ve Yang dengesi oluşturulmaya çalışılır. Hatta bu dengeyi yakalayarak yapılan mezar yerlerin, gelecek nesillere uğur getireceğine inanılır. Ancak araştırmalarım sonucu gördüm ki bu mezar yerini belirlemek ve inşa etmek falan epeyce zahmetli işmiş. Mesela mezar yerinin doğru konumlandırılması için ölen kişinin doğum tarihinden tutun da  fal pusulasına varana kadar pek çok şeye bakılıp ona göre karar verilirmiş. Sadece bununla da bitmiyor tabi. İyi şansın devam etmesi isteniyorsa kutsal günlerde mutlaka ziyaret edilmeli ve bakımı da iyi yapılmalıymış.

Mutlak İyi ve Mutlak Kötü Yoktur

Yin ve Yang’ın en temel prensiplerinden birisi daha doğrusu içerdiği en temel anlamlardan birisi de karanlığın içindeki aydınlık, aydınlığın içindeki karanlık ilkesidir. Buna göre mutlak iyi ve mutlak kötü yoktur. Bir bütün vardır sadece ve bu bütünün içerisinde de hem iyiliğin hem de kötülüğün mecburi yeri bulunur. Yalnızca aydınlığı önemseyip karanlığı yok saymak onu güçlendirmek dışında hiç bir şey yapmaz. Her ikisinin de varlığını kabullenip ikisinin tam ortasında hayatını idame ettiren insan, Yin ve Yang dengesini yakalamış demektir. Umarım açıklayıcı olabilmişimdir kıymetli takipçiler. Bir sonraki yazımda görüşmek umuduyla. Hoşça kalın…

 

William Wallace: Özgürlük

Malahay

KTÜ mezunu bir tarihçi, sosyal bilimlerin en fantastik savunucusu, Shallwe içerik üreticisi...

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu