Gündem

Yılbaşında Kırmızı Don Neden Giyilir?

Yılbaşında Kırmızı Don Neden Giyilir? Yılbaşı gecesi genellikle kadınların kırmızı külot giydiği ve şans getirdiği inanılır. Peki yılbaşında kırmızı külot giymenin anlamının ne olduğunu biliyor musunuz?  Yılbaşı gecesi giyilen kırmızı külotun genellikle şans getirdiğine inanılır. Hiç düşündünüz mü peki bu inancın kaynağı nereden geliyor? İşte kırmızı külotun anlamı ve şans getirme hikayesi neymiş bir bakalım.

Yılbaşında kırmızı don neden giyilir?

31 Aralık akşamı yani yılın son gecesi kırmızı külot giyildiğinde şans getirdiği düşünülür. Özellikle kadınlar kırmızı külotun şans getireceğine daha çok inanır. Özellikle yıl başı gecesi kadınlar arasında kırmızı külot oldukça popülerdir. Aynı zamanda yılbaşı yaklaşırken kadınlar için önemli bir hediye alternatifidir.

 

İşte şans getirdiğine inanılan kırmızı külotun hikayesi…

Külotun hikayesi eski yıllara dayansa da öyle tahmin edebileceğiniz gibi sıra dışı bir öyküsü yoktur.  Aslında yüzyıllar öncesine dayanan bir hikayede değildir. Amerikalı bir iç çamaşırı satıcısı Henry George 1956 yılında iflas edecekken kırmızı külot satmak için bir strateji uygulamayı düşündü. Yani hepimizin bildiği gibi kırmızı külotun öyle şans getirdiği de yoktur. George, kadınların sutyen ve külotları takım olarak kırmızı renkte aldığını fark etmiştir. Tek külot alanların kırmızıyı tercih etmediğini, sadece siyah ya da beyaz renkleri tercih ettiklerini görmüştür. Bunun üzerine çalışanlarıyla hemen bir toplantı düzenler. Kırmızı külotları satmak için aklına cin bir fikir gelir. Tanıdığı kadınlara üç yıldır satamadığı kırmızı külotları yeni yıla girmeden bir hafta önce hediye etmeye başlar. Kırmızı külotların yeni yılda  onlara şans getireceği söylentisini yayar. Yılın son gününe gelindiğinde ise George’un deposunda kalan tüm eski kırmızı külotlar tükenir. Bununla birlikte kırmızı külotların şans getireceği kulaktan kulağa yayılmaya başladı.  Bir süre sonra ise yılbaşında kırmızı külot giymek gelenek haline geldi.

 

Dilimize yerleşen külot kelimesinin kökeni  Fransızca “culotte”dan geliyor. Halk arasında yaygın olan “don”un kökeni ise, Orhon Türkleri’nin kullandığı “ton” sözcüğünden geliyor. Konuyu külota getirmişken şunu da belirtmemizde fayda var. Avrupa’da 19. yüzyıl öncesi külot giymek ayıp karşılanırdı.  İnsanlar külot giymezdi. Uzun lafın kısası Avrupa’da külot giyme alışkanlığı 19. yüzyılın başlarından itibaren başladı. 

 

Yılbaşında Görmeniz Gereken En İyi Şehirler

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Sahsen denemedim dersem yalan olur ancak o sene berbat Bi yıl gecirince artık inancım yok… O nedenle ben yine güzel temennilerle devam yalnız ortaya cıkıs nedeni cidden yaratıcı sasırdım okuyunca

  2. Dilde dile dolaşmış aslı olmayan bir varsayım ama insanların yapmaktan vazgeçmediği de bir şey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu