in

Yerli Araba İsmi Açıklandı

yerli araba

Türkiye’nin oldukça uzunca bir süredir hayali olan yerli otomobil projesi ile ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Hatta dün de sizlerle paylaştığımız çok özel bir haberimizde, yerli araba fabrikasının hangi zamanda biteceği ve yerli arabanın seri üretime başlayacağı tarihin açıklandığından söz etmiştik. Artık, yerli araba efsanesinde çok yeni birkaç olay daha yaşandı.

Yerli Araba TOGG İsmi ile biliniyor

Yerli otomobil prototipi ilgili bilinmeyen hala pek çok sayıda şey bulunuyor. Bunlardan birkaçı da ticari önemi bulunan yerli arabanın markasının ismiydi. Yerli arabası geliştiren kişilere,Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi adı verilmekte idi. Bu isim, TOGG tarafından yaygın olarak kullanılıyordu ve yerli araba ile de bağlantılı idi. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş tarafından yapılan son demeçler ise, yerli arabanın markasının hangi isme sahip olduğunu anlatıyor.

Geçtiğimiz zaman içinde yerli arabanın gelişim takvimiyle ilgili yapılan eski demeçlerde, marka için kamuoyu içerisinde araştırma yapılacağı belirtilmekteydi. Konuya ilişkin güncel açıklamalarda bulunan TOGG CEO’su, marka beğeni ile ilgili olan endekse dair çalışmanın bittiğini söyleyerek TOGG adının beğenilme oranının yüzde 73 civarında bir orana sahip olduğunu söyledi. Karakaş’a nazaran şayet rastgele bir değişiklik vuku bulmazsa, yerli araçlar TOGG ismiyle yola çıkacak.

Yerli Araba İsmi Birçok Ülkede Tescil Edildi

İnternet üzerinden gazetecilerle bir ortaya gelen TOGG CEO’su Karakaş, TOGG markasının Japonya, Rusya, Azerbaycan, Çin, Güney Kore, ABD, Kanada ve Avrupa Birliği başta olmak üzere aracın birçok ülkede tescil edildiğini tabir etti. Yani bu ülkeler de yerli arabası TOGG markası adı ile bilmeye başladılar. Marka tescil sürecinin ilerleyen devirlerde daha fazla ülkeye yayılacağı düşünülüyor.

Tamami ile elektrik motoru ile çalışan yerli arabaya, hiç olmadığımız kadar yakınmışız gibi görünüyor. 2022’nin son üç ayında banttan inecek olarak yerli ve milli araba, ilk etapta SUV ve sedan olarak tüketicinin karşısına çıkacak. İlerleyen dönemlerde ise yeni modellere sahip olacak yerli arabası, yollarda hatchback, B-SUV ve MPV olarak da rahatlıkla görebileceğiz. Lakin son üç model için ön görülen tarih, 2030 yılı sonrası olarak geçiyor.

Siz Ne Diyorsunuz?

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş’ın açıklamalarıyla birlikte yerli arabanın markasının en azından şimdilik TOGG olacağı açıklandı. Pekala siz bu hususta neler düşünüyorsunuz? TOGG, Türkiye’nin yerli arabası için hakikaten de düzgün bir marka mı yoksa farklı bir isim de kullanılabilir miydi? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

döviz kurları durulmuyor: bist 1000 puanın altında

Döviz Kurları Durulmuyor: BİST 1000 Puanın Altında

Semptomatik ve asemptomatik hastalar

Semptomatik ve asemptomatik hastalar: virüs riski