Kültür - Sanat

Yeraltı Dünyasının Tanrıları-2

Bir önceki yazımızda yeraltı dünyasını ve aynı adla anılan yeraltı kralı Hades’i kaleme almıştık. Bu yazımızda Hades’e bağlı olarak görevlendirilmiş diğer küçük tanrılardan bahsedeceğiz. Yeraltı Dünyasının Tanrıları yazımızı keyifle okumanızı umarız.

YERALTI DÜNYASININ TANRILARI

Kharon

Üzüntü ırmağı olarak bilinen Akheron ile ağlayış ırmağı adını almış Kokytos’ un kesiştiği yerde bekleyen ihtiyar kayıkçı olarak tasvir edilen korkunç ve ürkütücü bir tanrıdır. Ölü ruhları karşı kıyıya geçirmek ile görevli olan ihtiyar kayıkçı, ağzında geçiş parası bulunan ölüleri karşı kıyıya geçirir, olmayanlarıysa asasıyla Asphodel Çayırlarına sürerdi.

Hades’in Yargıçları

Aiakos

Zeus ile Aigina’nın oğlu olan Aiakos, Yunanların en dürüstü ve en dindarı olarak bilinir. Aegina Adası’na kral iken Hera’nın gazabı sonucu halkı veba yüzünden yok olmuştur. Bunun üzerine Aiakos da babası Zeus’a yalvarmış ve Zeus da adadaki bütün karıncaları insana dönüştürmüştür. Bu olaydan sonra bu halka Myrmidonlar(Myrmeks=Karınca) denmiştir. Aiakos’un torunu yaşayan en büyük savaşçı olarak bilinen Akhilleus daha sonraları Myrmidonları kendi ordusu olarak Troya’ya götürmüştür. Aiakos ölümlü hayatında çok dürüst bir insan olduğu için ölümünden sonra Minos ve Rhadamanthys ile birlikte yer altı yargıçlarından biri olmuştur.

Rhadamanthys

Zeus’la Europe’nin üç oğlundan biridir. Zeus’la birleşmesinden sonra Girit kralının karısı olan Europe, kralın ölümüyle ülkeyi oğullarına verir. Minos tahta çıkar, Rhadamanthys de Girit’e adaletli yasalar verir. Bölgesel töreleri bir hukuk düzeni yazıya döker. Ölümünden sonra oğlunun yok olmasını istemeyen Zeus ona Aiakos ve Minos’la birlikte yeraltı yargıçlığı görevini verir.

Minos

Zeus ve Europe’nin üç oğlundan bir diğeri de Minostur. Kardeşiyle beraber Yunan halkına adaleti getirdiği için öldükten sonra Hades yargıçlarından birisi olmuştur.

Minos ve Minatour

Knossos sarayında yaşayana kral Minos, Poseidon’a kurban sunmak ister ve ondan kendisine ona kurban etmek üzere bir kurban vermesini ister. Bunu duyan Poseidon büyük bir hevesle Minos’a tüyleri parlayan, güzelliği ile herkesi büyüleyen beyaz bir boğa gönderir. Kral Minos boğayı kurban etmeye kıyamaz ve bir kandırmaca ile onun yerine başka bir boğayı kurban eder. Bunu farkeden Poseidon çok sinirlenir ve Kral Minos’a cezalandırmak amacıyla, kraliçe Pasiphae’yi boğaya âşık eder.

Yunan Mitoloji tarihinin en zeki mühendisi olan Daidalos kraliçenin emri üzerine ahşaptan yapılmış üzerine deri geçirilmiş maket bir inek yapar. Bu makedin içine saklanan kraliçe boğa ile birlikte olur ve birlikteliğin sonucunda, boğa başlı insan vücutlu bir yaratık olan “Minotor” doğar.

Zaman içerisinde yırtıcı ve vahşi bir hale gelen Minatour, insan etiyle beslenmeye başlayınca Minos, Daidalos’a içinden çıkılamayacak bir yapıya sahip olan Labirent’i (Labyrinthos) inşa ettirir ve Minotor’u buranın ortasına koyar. Katıldığı oyunları kazanması nedeniyle Atinalılar tarafından öldürülen oğlunun yerine haraç olarak Atinalılardan her yıl yedi oğlan ve yedi kızı Minotor’a kurban etmek üzere alır. Ancak üçüncü haraç döneminde kurban edilecekler arasında gelen Theseus, labirente girer ve Minatour’u kendi boynuzuyla öldürür. Kralın kızı Ariadne yardımıyla da labirentten sağ salim çıkar.

Erinysler

Kimi zaman bir, kimi zaman birçok, genellikleyse  üç tanrıça olarak gösterilen Erinysler öç alma tanrıçalarıdır. Kranos tarafından kesilen Uranos’un erkeklik uzvunun düştüğü yerde köpükler denize yayılınca, ak dalgalardan Aphrodite, akan kanların toprağa yayılan kısmından gebe kalan Gais tarafından da Erinysleri doğmuştu.

Hesiodos Erinysleri Alekto, Tisiphone, Megaira olarak adlandırmıştır.

Yeraltı Dünyasının Tanrıları yazımızın ikinci bölümü burada sona eriyor. Yeraltı Tanrısı Hades yazımızı okumadıysanız aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Yeraltı Dünyasının Tanrıları- HADES

İlgili Makaleler

8 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu