in

Yeraltı Dünyasının Ana Bölgeleri

yeraltı dünyasının ana bölgeleri

Yunan mitolojisinde yeraltı dünyasının ana bölgeleri olarak bilinen yerleri ele aldığımız bu yazımızda Hadesi ve ona bağlı küçük tanrıları görüyoruz

YERALTI DÜNYASININ ANA BÖLGELERİ                   

Ölüler diyarını çevreleyen ırmaklardan en bilinenleri:

Akheron: Keder Irmağı

Kokytos: İniltiler Irmağı

Lethe: Unutkanlık Irmağı

Pyriphlegeton: Ateş Irmağı

Styks: Nefret Irmağı

Antik Yunanda yaşamış insanlar, sevdikleri kişiler öldüğünde, ölüler diyarının ihtiyar kayıkçısı Kharon’un ücretini karşılamak adına ağızlarına yahut gözlerine madeni para yerleştirirlerdi. Eğer ölen kişi örf ve adetlere uygun gömülmemişse ya da hiç gömülmemişse, ruhunun Akheron ırmağı kıyısında yüz yıl boyunca amaçsızca gezineceğine inanılırdı.

Ölen bir ruh, azılı köpek Kerberos’u geçebilirse bir yol ayrımına varırdı. Bu yol ayrımı ölü ruhları, Yeraltı’nın ana bölgelerine götürürdü. Bu ruhu yol ayrımında ölülerin yargıçları Rhadamanthys, Minos, ve Aiakos karşılaşırdı.Ölü ruhun hangi yolu takip etmesi gerektiğine bu yargıçlar karar verirdi.

Elysion (Elysium)

Elysion yaşamları boyunca iyi şeyler yapmış istisnai ölülerin ebediyen mutlu yaşadığı yerdir. Özellikle kahramanların ve diğer olağanüstü ölümlülerin gönderildiği Elysion, kadınların ve erkeklerin ölümden sonra rahat bir yaşam sürdükleri bir çok inanışta cennete karşılık gelen, Hades’in tek güzel köşesidir. Buraya gelen ruhlara periler eşlik eder. Müzikler çalınıp şarkılar söylenir, oyunlar oynanıp kederden uzak sonsuz bir hayat sürülür. Her daim yemyeşildir ve güneş hiçbir zaman bu bölge üzerinde batmaz.

Asphodel Çayırları

Ölü ruhların bulunduğu Asphodel Çayırları, ne iyi ne de kötüydü. Sıradan insanların çoğunun ebedi meskeni olan Asphodel Çayırları’nda Elysion ve Tartaros’ta bulunan ruhların toplamından daha fazla ruh bulunurdu. Ruhlar burada sıkışmış bir halde önceki yaşamlarını tekrarlardı. Hatıralar yok olduğu için ruhlar kişiliği olmayan boş ve amaçsız makineler gibi Akheron nehrinin kıyısında dolaşırlardı.

Erebos

Erebos; genellikle insanların öldükleri zaman gittiklerine inanılan yere denir. Tartaros’un hemen üzerinde bulunan bu yer sonsuz karanlığı temsil eder. Bir çok yaratılış hikayesinde aynı adla var olan bir Tanrı olarak da bahsedilir.

Tartaros

Tartaros Yeraltı’nın da altında, Erebos’un en dibinde bulunurdu. Karanlık ve kasvetli bir yer olan Tartaros’tan tanrı ve tanrıçalar da dahil herkes korkardı. 3 büyük Olymposlu babaları Kronos’u buraya hapsetmişti. Buraya atılan ölü ruhlar sonsuza dek acı çekmeye makhumdu.

Yeraltı dünyasının ana bölgeleri yazımızdan sonra yunan mitolojsinde insanlığın 5 devri yazımıza göz atmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Yunan Mitolojisinde İnsanlığın 5 Devri

5 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yeraltı dünyasının tanrıları

Yeraltı Dünyasının Tanrıları-2

kolajen nedir

Kolajen Nedir?