in

SinirlendimSinirlendim

Yeni Tazminat Sistemi: Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi

yeni tazminat sistemi: tamamlayıcı emeklilik sistemi

Yeni tazminat sistemi pek çoğumuzun kafasını karıştırmakla kalmayıp içten içe insanlarda bir öfkenin de uyanmasına neden oldu diyebiliriz. Peki bunun detayları nedir? Artık yeni tazminat sistemi nasıl olacak? Arkadaşımız Gökhan AKBAŞ bizler için bu önemli konunun detaylarını araştırdı ve yazdı. Kendisine teşekkür ediyoruz.

Yeni Tazminat Sistemi

İşte hükümetin yeni model tazminatı sisteminin detayları;  eski sistemde 1 yıl ve üzeri çalıştıysanız işveren her ay maaşınızın %8,3 ü kadar kıdem tazminatı olarak vermek zorunda.
En basit şekli ile işyerinde 1 yıl boyunca her ay asgari ücretle çalıştığınızı varsayalım; eğer işten haksız yere çıkarıldıysanız işveren size 2943 TL kıdem tazminatı ödemek zorunda. Bu tutarı da hemen alırsınız.
Yeni sistem de olayın rengi değişiyor. Kıdem tazminatı karşımıza tamamlayıcı emeklilik sistemi (Tes) olarak çıkıyor. Tes’e göre de;  maaşınızdan ödenecek olan %8,3 lük kısımın %5,3’ünü işveren %3’ünü siz ödeyeceksiniz. Yani işveren sizin adınıza fon hesabına 2943 TL değil de 1874,74 TL ödeyecek.

Diyelim ki İşten Çıkartıldınız…

Bu sistemde 1 yıl çalıştınız diyelim ve haksız bir şekilde işten çıkarıldığınızı varsayalım; Bu tutarı alabilecek misiniz ? Hayır.
Yeni sistem yani Tes diyor ki; biz bu parayı senin adına 60 yaşına kadar biriktireceğiz. Bu tutarı da 60 yaşından sonra sana 15 yılda eşit şekilde ödeyeceğiz.
Ortalama 25 yıl çalıştınız diyelim; sistemde 46.793 TL birikiminiz olur. Bunu da size 15 yıl boyunca her ay 259,96 TL olarak maaşınıza ek olarak ödeyecek bu sistem. Varsayalım ki 60 yaşında emekli oldunuz 65 yaşında de öldünüz diyelim, ne olacak ? 10 yıl boyunca size ödenecek olan tutar devlete kalacak. Eğer öldükten sonra maaşınız bir yakınınız varsa ona kalacak ama; ondan da %25 kesinti yapılacak..

Başka Bir Seçenek

Diğer seçenek; diyelim ki 60 yaşında emekli oldunuz biriken paranın tamamını almak istiyorsunuz;
Sistem size diyor ki ALAMAZSIN.. Sadece %10 nu ödüyor. Yani 4679 TL… Kalanı yine 15 yılda taksitle. İşin özü; 25 sene çalışıp sistemde biriktirdiğiniz kıdem tazminatının tamamını eksisiz olarak almak istiyorsanız 75 yaşına kadar ölmemeniz gerekiyor. Ülkemizdeki ortalama yaşam süresini de göz önüne alırsak eğer hepimiz öleceğiz ve paralarımız devlete kalacak. “Hakkınız devlet güvencesinde” söylemlerine kanmayın. Yeni sistem yani Tes dolaylı olarak sizin hakkınızı yani paranızı işletip yaşlandığınızda size taksit taksit ödeyecek olan bir sistem.

 

Gökhan AKBAŞ

 

İşçinin Kabusu: Kod 29

3 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Elmalı Turta Pişirme

Elmalı Turta Pişirme Aşamasında Bunlara Dikkat

Baksı müzesi

Baksı Müzesi İle İlgili Bilgiler