Gündem

Yeni Normal Nedir?

 

Covid-19 adı verilen, dünyayı ele geçiren virüsle hayatımız pandemi dönemine geçiş yaptı. Çok fazla yazı yazıldı, medyada çok fazla konuşuldu bu virüs hakkında… İşin özü, bir bulaşıcı hastalık var ve şakası yok. Bu yüzdendir ki 2019 aralık ayından itibaren günümüze değin sürdü. Etkisini kaybetmemesine rağmen, insanlar için ciddiyeti zaman zaman kaybediyor. Normal yaşama dönemediğimiz, sürekli yasaklar ile baş ettiğimiz ve ara sıra ‘yeni normal’ bu dediğimiz bir durum var. Peki bu yeni normal nedir?

Yeni Normal Nedir? Corona Günlerinde Yaşam

Corona başladı, ilk başta Çin’de çıkan virüsü kimse ciddiye almadı. Hatta sosyal medyada espri konusu oldu, her bulduğunu yiyen diye tabir edilen millete bu hastalık müstehak denildi. Ve sonrasında gerekli önlemler dünyada belli bir sürede alınmayınca, hepsi hastalıktan nasibini aldı. Bulaş oranı asla kontrol altına alınamazken, bu yüzyılda böylesine büyük bir salgın bizleri şaşkına uğrattı. Tek bir şey anladık, yeni dünya düzeni buna asla hazır değildi.

Sonra, temizliğin öneminden bahsedenler oldu. Maske takılsın diye uyarılar oldu. Eldivenle gezen insanlar görüldü, bazıları tarafından ise abartılıyor diye düşünüldü. Bunların ertesinde artık hastaneler yetersiz kalmaya başlayınca, maske ve kişiler arası temassızlık yasal güçler kullanılarak zorunlu hale geldi. Fakat bu da yetersiz kaldı, işletmeler okullar kapatıldı. Dünyada online eğitim yöntemi kullanılmaya başlandı. Hazırlıksız bir şekilde her şeyimizi online hayata adapte ettik. Bankalarda ve birçok kurumda her sektörde teknolojik bir atılım gerçekleşti. Bizler de evden dışarı çıkamayıp internet üzerinden alışveriş delisi olan bir güruha dönüştük.

İşin başka bir boyutu da gıda sektörü hariç çoğu sektörde çalışma alanı genellikle kapalı veya sınırlı olmasıydı. Uzaktan çalışma yapanlar da oldu, işyeri kapatılan veya esnek mesai az ücret politikası uygulayan da. Bu da birçok kişinin işten çıkarılmasına, işsizlik veya serbest işlerde gelirsizliğe sebep oldu.

Yeni Normal Nedir? ve Bundan Sonrası

Bundan sonrası için ise hem yasaklardan bunalan halk hem de maddi sorunlara temel bir çözüm bulamayan hükümet için bir normalleşme çalışması var. Kimi zaman evden çıkmak için belli saatler, kimi zaman şehirler arası yolculuk için bazı kısıtlamalar getiriliyor. Genellikle her yer kapalı olduğundan zaten dışarı çıksanız da pek fazla topluluk haline gelme imkânı olmuyor. Amaç, tüm sınırlandırmalara rağmen corona öncesi yapılan aktiviteleri gerçekleştirebilmek…  Her şeye rağmen eski normal günlerin umudu ile devam ediyoruz. Her yerin açılıp, insanların gündelik faaliyetlerine dönebilmesini istiyoruz. En azından maddi ve manevi anlamda doyum için bu gerekli. Bizler için ise, itiraf etmek gerekirse her geçen gün yeni duyuruları takip etmek ve benimsemek gerçekten zor oluyor. O pandemi nedir bilmediğimiz eski ‘normal’ günlere geri dönmek istiyoruz. Gerekirse basamak basamak, olacak olan buysa mecbur katlanacağız. Ancak ne kadar normale dönersek dönelim, bu yaşadığımız dönemi asla unutmayacağız. En azından kendi adıma diyebilirim ki, sosyal yaşamımın tadını sonuna kadar çıkaracağım.

Zayıflamak İçin Yenmesi Önerilen Meyveler

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. En son ki cümlede sosyal yaşamın tadını sonuna kadar çıkaracağım cümlesine %100 katılıyorum :) yazı için teşekkürler kalemine sağlık

  2. Cok zaman oldu artık son bulmalı bakalım yeni normal ne kadar normal geçecek. Emek için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu