Sağlık

Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Rutin Testler

Bu yazımızda sizlere yeni doğan bebeklere yapılan rutin testler neler, onlardan bahsedeceğiz. Kan şekeri, hematokrik, doğuştan kalça çıkığı ve işitme testi ile ilgili bilgiler haberimizde…

Yeni Doğan Bebeklere Yapılan Rutin Testler

Yeni doğan bebeklerde kan şekeri testi

Yeni doğan bebeklerde doğum işleminin yorucu olması sebebiyle, kısa bir süre kanda şeker seviyesinin düşmesi anlamına gelen “hipoglisemi” durumu yaşanabilmektedir.

Anne ve Bebek İlişkisinde Babanın Desteği

Yeni doğan bebek zaman kaybetmeden annesini emerken, kanında bulunan şeker düzeyi de normal seviyeye gelir. Eğer bebek erken doğmuşsa, bir süre oksijensiz kalmışsa, üşümüşse, anne karnındayken iyi beslenmemişse ya da annede diyabet hastalığı varsa, anneye doğum sırasında serum takılıp fazla miktarda glikoz verildiyse bu durumlarda kan şekeri düşüklüğü süresi biraz daha uzun sürebilir.

Bu sebeple yeni doğan bebeğin doktoru herhangi bir şüphesi varsa kan şekeri kontrolü yapacaktır. Doğumdan sonraki ilk 24 saat içerisinde kandaki şeker düzeyi 40-60 mg/dl, ilk günden sonra da 50-90 mg/dl düzeyinde olmalıdır. Kan şekeri düzeyi çocuklarda 60-100 mg/dl, erişkinlerde ise 70-105 mg/dl arasındadır.

Hematokrit testi

Yeni doğmuş bebeklerin cildi normalde pespembe olur. Bazı bebeklerinse cilt tonunun ilk saatlerde çok daha koyu olduğu saptanırsa, bebeğin doktoru kanın katı kısmında bir artış olup olmadığını araştıracaktır. Fazla kilolu bebekler ya da ikiz bebeklerde yahut annede diyabet hastalığı varsa, hematokrit değeri çok yükselebilir. Doktor, şüphelenirse bebekte hematokrit testi yapacaktır ve değerini ölçmek isteyecektir.

Doğuştan kalça çıkığı testi

Yeni doğan bebeklerde, doğuştan kalça çıkığı olup olmadığı kesinlikle her doktor tarafından kontrol edilir. Doktor eğer böyle bir rahatsızlıktan şüphelenilirse, tedaviyi erkenden planlayarak bebeğin ilerleyen zamanlarda sorun yaşamasını önleyecektir. Bebekler 1 yaşına gelene kadar rutin muayenelere girerler ve bu muayeneler sırasında doğuştan kalça çıkığı da sürekli takip edilir.

Bebeklerde Bahar Alerjisi Belirtileri

Eğer bebeğin kalça ekleminde hareket kısıtlılığı gözlemlenirse ya da saptanırsa, 3 aydan ufak olan bebeklerde röntgen grafileri, teşhis için istenir. Radyologlar tarafından kalça ultrasonu yapıldığında kalça ekleminin oluşumu ve stabil olup olmadığı anlaşılmakta ve 3 aylıktan küçük olan bebeklerde kalçanın gelişimini dört tipe ayırarak değerlendirmektedirler. Bu dört tipe detaylıca göz atacak olursak;

  • Tip 1: Kalça ekleminde her şey normaldir.
  • Tip 2: Kalça eklemi, üç aylıktan ufak bebeklerde kalça ekleminin geç olgunlaşacağını belirtir, tekrar ultrason gerekebilir.
  • Tip 3: Kalça eklemi doğuştan kalça çıkığını,
  • Tip 4: Kalça eklemi doğuştan yüksek düzeyde kalça çıkığını gösterir.

Doğuştan kalça çıkığı saptanan bebekler ortopedi takibinde olacaklardır.

Yeni doğan bebeklerde işitme testi

Dış dünyadan gelen tüm sesleri işleyip beynimize yollayan içkulak, enteresan bir özellik gösterir ve kendisi de ses üretir. İçkulakta yer alan titrek tüylü hücrelerin oluşturduğu yapıda ortaya çıkan gevşeme ve kasılma hareketleri sırasında, düşük frekanslı bir ses oluşur. Bu sese otoakustik emisyon (OAE) adı verilir.

Kendiliğinden oluşan OAE seslerinin oluşup oluşmadığının belirlenmesi, yeni doğan döneminde yapılan işitme testlerinin temelini oluşturur. Bu test sırasında bebeğin dış kulağına ses alıcısı yerleştirilir ve içkulakta oluşan düşük frekanslı seslerin olup olmadığı araştırılır.

Yeni doğan bebeklerin genelde yüzde 80 kadarında OAE mevcuttur. OAE tamamen saptanamadığında ise iki ihtimal vardır, ya bebek tamamen normaldir ya da doğuştan sağırlık vardır. Bu ayrımı, bebeği gözetim altına alacak olan Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları hekimi yapacaktır. Yeni doğan bebekler, üçüncü ay bitmeden işitme testinden geçmeli ve tedavi gerektiren, doğuştan işitme sorunu olan bebekler hemen tedavi edilmelidir.

Bebeklerde Yüksek Ateş Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu