Gündem

Yeni Bir İnsan Türü Bulundu

Filipinler’de bulunan Luzon Adası’nda yeni bir insan türü bulundu. Adada bulunan Callao Mağarası’nda, nesli tükenmiş insan türüne ait bulunan 13 fosil kemik ve diş kalıntısı ile çeşitli kemik parçaları bulundu. “Homo luzonensis” adındaki yeni bulunan bu insan türünün, yakın dönemde yaşamış olan insanlarla aynı ve benzer fiziksel özellikler taşıdığı bilim insanları tarafından belirtildi…

Yeni Bir İnsan Türü Bulundu

Bu buluş bilim insanlarına göre, dünya üzerinde yaşayan ilk insanların Afrika’dan Güney Doğu Asya’ya doğru bir yolculuğa çıktıklarının göstergesi.

Bilim insanları Filipinler’in Lozan Adası’nda bir mağarada buldukları bu kemikler ve dişler sayesinde, bu bölgede geçen evrimleşme sürecinin sanılanın aksine biraz daha karmaşık olduğunu belirtiyorlar. Açıklamalarına devam eden bilim insanları bulunan kemikler ve dişler için “ilk insanların geldiği dönemde burada üç-dört türün daha olduğunu gösteriyor” dedi.

Kemiklerin geçmişi 50 ile 67 bin yıl öncesine dayanıyor

Dünyaca ünlü bilim dergisi Nature’da yer alan bulgulara göre, Callao mağarasında bulunan kemikler ve dişler, 50 ile 67 bin yıl önce yaşamış üç yetişkin ve bir çocuğa aitler. Yapılan çalışmalar sonucunda bulunan iskelet parçaları arasında dişlere ek olarak el kemikleri, ayak kemikleri ve kırık bir de kalça kemiği de bulunuyor.

Uzmanların yaptıkları açıklamalara göre, “Homo luzonensis” adını verdikleri insan türü, yakın zaman içerisinde yaşamış insanlarına benzer fiziksel özellikler gösteriyor. Araştırmalara ek olarak bu türün, Afrika’da 2 ile 4 milyon yıl önce yaşamış olan, iki ayağı üzerinde yürüyen maymun benzeri Australopithecus’lar ve Homo türünün ilk üyelerinkine benzer özellikler de taşıdığı söyleniyor.

Luzon Adasında Yeni Bir İnsan Türü Bulundu
Luzon Adasında Yeni Bir İnsan Türü Bulundu

Filipinler’de bulunan Luzon Adası’na yalnızca denizden ulaşılabiliyor olması, insanların buraya nasıl geldiği konusunda da soru işaretlerine sebep oluyor.

2018 Yılında Türkiye’nin En Önemli Arkeolojik Keşifleri

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. 60 bin yıl öncesine ait olan kemiklerin günümüze kadar bozulmadan durması şaşırttı:/ mumyalama işlemi mı yapıldı acaba :O

  2. Daha neler duyacağız Allah bilir o kara delikte zaten merak konusu bizler gibi olan canlılar olduğuna inanmaya başladım :D

  3. Bilim insanları araştırdıkça daha çok ilginç bilgiye ulaşacak kimbilir daha neler öğreneceğiz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu