in , ,

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Yedi Göller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Kamp tatili yapmayı sevenler için kamp alanları önerilerimize devam ediyoruz. Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Yedigöller Milli Parkı yazımız hemen şuracıkta.

Yedigöller Milli Parkı Nerededir?

Yedigöller, Bolu’nun kuzeyinde, 40 km mesafede bulunmakta. Yedigöller Milli Parkı’na farklı yollardan ulaşılabilirsiniz: İstanbul-Ankara karayolu 152. Km.sinden Yeniçağ’a ayrılan yolu kullanabilirsiniz ya da 190. Km.sinde bulunan Bolu’dan kuzeye ayrılan yolu tercih edebilirsiniz. Kış mevsiminde Bolu – Yedigöller güzergahı, kar ile kaplı olacağından ulaşım Yeniçağa–Mengen–Yazıcık veya Devrek- Yazıcık yolundan yapılır.

Yedigöller Milli Parkı’nın Coğrafik Özellikleri:

1965 senesinden beri milli park statüsünde bulunan Yedigöller, 1624 hektarlık bir alana yayılmış durumda. Heyelan sonucunda kaymış olan kütleler, vadi önlerini kapatır ve yeraltında ve yerüstündeki akıntıların bu setlerin önünde birikmesi sonucu göller oluşur. Yedigöller de bu “heyelan set gölleri”ne örnektir.

Yedigöller, Kuzey – güney aksında 1.5 km mesafe üzerinde sıralanmış bulunan 7 gölden oluşur. Bunlar, Büyükgöl, Deringöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, Seringöl ve İncegöl’dür. 5 km. civarında bir yürüyüş yaparak bütün göllerin çevresinde yapacağınız yürüyüşünüzü tamamlayabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller’de Nerede Kamp Yapılabilir?:

Yedigöller Milli Parkı dahilinde bulunan 7 gölün hepsinin çevresinde kamp yapılmasına izin verilmiyor. Çadır alanı Deringöl ve Büyükgöl etrafında bulunuyor. İçme suyu bulmakta sıkıntı yaşamazsınız ancak çevrede yiyecek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz herhangi bir tesis bulunmamakta. O nedenle milli park alanına girmeden tüm ihtiyaçlarınızı karşıladığınızdan emin olun. Alan çevresinde oturma alanları ve tuvaletler mevcut.

Yedigöller Milli Parkı dahilinde mangal yapmaya izin verilmiyor. Evvelden göl çevresinde bulunan taş mangal ocakları şu an kaldırılmış durumda. Tabi bu durum kampçılara karşı olunduğu için değil, hafta sonlarında günübirlik gelip “mangal keyfi” yapıp bulunduğu bölgeyi temizlemeyip gidenler için bir önlem mahiyetinde, ki bu durum milli park girişinde bulunan tabelalarda yazıyor. İşe yarıyor mu, gittiğinizde siz karar verirsiniz.

Kampçılar yine düşünülmüş tabi, Akşam 8’den sonra kamp için gelenlerin yüksek tenekelerde ısınmak ve yemek ihtiyaçlarını karşılamak için ateş yakmalarına izin veriliyor, tabii ki belli noktalarda. Biz yine de çok geç saatte gitmemenizi öneririz, eğer kamp için yoğun talep varsa, tenekesiz, yani ısınmasız kalabilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı yüksek tepelerle çevrildiği ve göller de çukurluk alanda kaldığı için cep telefonlarının çekmediğini anımsatalım.

Yedigöller Kamp Alanı

Yedigöller’de Görülecek Yerler:

Atmaca Seyir Terası ve Kapankaya Seyir TepesiYedigöller Milli Parkı Kapankaya Seyir Terası

Dilek Çeşmesi, Şelale ve Gülen KayalarYedigöller Milli Parkı Dilek Çeşmesi

Pisagor AğacıYedigöller Milli Parkı Pisagor Ağacı

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

Kamp Alanları, Gezilecek Yerler, Abant Gölü

Safranbolu Gezilecek Yerler

Safranbolu Gezilecek Yerler