in ,

BayıldımBayıldım

Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Selamlar sevgili Seyyahlar ve kampseverler… Bugünkü yazımızda sizlere yaz kampına giderken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsedeceğiz. İlk defa yaz kampına gidecek olanlar için faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri sizler için derledik. Daha önce yaz kampına gittiyseniz de belki gözden kaçırdığınız, aklınıza gelmeyen bilgileri de yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca yaz kampı ile ilgili daha detaylı bilgiyi yazı sonundaki videoyu izleyerek de edinebileceğinizi de ekleyelim…

Yaz Kampına Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz olsun kış olsun, sizlere söylemek istediğimiz en önemli şey aracınızın bakımlarının tam olması… Gideceğiz uzun soluklu yollarda, kamp alanına ulaşmak için çıkacağınız yollarda aracınızın bakımlarını yaptırmış olmanız aracınızın hararet yapmasına engel olur. Böylece en azından yol kısmını rahatlıkla atlatmış olursunuz ve kamp alanına sağ salim ulaşmış olursunuz.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: İlk Defa Kampa Gidiyorum: Kamp Yeri Nasıl Seçilir?

Yaz kamplarında çadırı nereye kurmalıyım?

İkinci dikkat etmeniz gereken şey çadırı neye kuracağınız. Sabahları rahat bir uyku çekmek için güneşin doğduğu ve battığı noktaları belirleyip, sabahleyin gölgede kalacak şekilde çadırı kurarsanız eğer erken kalkmak zorunda kalmazsınız. Çünkü yazın saat 7’den itibaren eğer güneş üzerinize vurmaya başlarsa, çadırın içi sıcak olacaktır ve rahat uyku çekememiş olacaksınız. Ama gölgede kalırsınız keyifli bir uyku uyuma şansınız olur.

Çadırı sahile kurmak ve dikkat edilmesi gereken nokta…

Bir diğer dikkat edilmesi gereken bir şey; çadırı kumsala kuracaksınız kumsalda rüzgarın fazla olacağını düşünerek veya belirli aralıklarda yüksek rüzgar ihtimali olan yerlerde iseniz, özellikle Karadeniz kıyıları gibi, çadırınızı iyi sabitlemeli, taşlarla desteklemeli ve dikkatli olmalısınız. Aniden çıkabilecek bir şiddetli rüzgarda çadırınızı denizin ortasında yüzerken bulabilirsiniz.

Yazın hamak kampı yapmak

Yazın hamak kampı yapmak da çok zevklidir. Fakat hamak kampı ile ilgili bilmeniz gereken şey gece oluşacak olan nem. Bu sebeple hamak kampları için özel olarak satılan ve neme karşı önlem alabileceğiniz aparatlardan satın almanız.

Yazın yaylada kamp yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey; ısı farkı

Eğer yazın yaylalarda kamp yapıyorsanız orada dikkat etmeniz gereken şey ise geceleri soğuk olacağıdır. İnsanlar genelde yaz ayları olduğu için tişörtlere gelip yaylalarda kamp atabiliyor. Fakat şöyle bir örnek verelim; Menekşe Yaylası’nda yazın kamp yapacaksanız hava sıcaklığı aşağıda 35 derece civarındayken, bu sıcaklık yukarıda gece 10 derecelere kadar, 8 derecelere kadar düşebilir. Bu sebeple yazın yayla kampına çıkacaksınız üzerinize giyebileceğiniz ve üşümenizi engelleyeceğini düşündüğünüz birkaç parça giysi almanız ya da bu hava sıcaklıklarına dayanıklı bir uyku tulumu seçmeniz…

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Gezginler İçin 7 Hostel Önerisi

Yazın kamplarda ateş yakmak ve alınacak tedbirler

Yazın kamplarda ateş yakmak ile ilgili söylemek istediğimiz bir şey var. Öncelikle yazın odunlar kuru olduğu için çok hızlı yanarlar. Eğer ateşinizin uzun süre devam etmesini istiyorsanız daha dikkatli ve tedbirli harcamanızı tavsiye ederiz. Bunun dışında ormanda kuracağınız kamplarda mevsimden dolayı artık zemin ve ağaçlar çok kuru. Bu sebeple de çok hızlı alev alma ihtimali var. İlla ateş yakacaksanız bunu ya yemek yapmak için ya da gece ısınmak için yapın. Yakacağınız ateşi korunaklı yapmanız ve yatmadan önce mutlaka ama mutlaka söndürmeniz gerektiğini de unutmayın.

Aynı zamanda kamp alanını da terk etmeden önce söndüğünden emin olmanız çok önemli. Çünkü yazın bu konu çok hassas ve tehlikeli. Dediğimiz gibi her taraf çok kuru olduğu için eğer ateşi iyi bir şekilde söndürmezseniz çok hızlı yayılabilir.

Yaz kampı ve hayvanlar

İlkbahar ve yaz aylarıyla birlikte doğa uyanmaya başlıyor bildiğiniz gibi… Bu sebeple de yaz kampında daha fazla hayvanlarla iletişimde oluyoruz. Bu noktada en çok dikkat edilecek hayvanlar örümcekler ve yılanlar… Bu yüzden çok dikkatli olmak lazım. Peki bunlardan korunmak için ne yapacağız?

Öncelikle çadırınızın fermuarını daima ama daima kapalı tutun. Hızlı giriş çıkışlar yapın ve mutlaka fermuarın her zaman kapalı olmasına özen gösterin.

Yatmadan önce çadırın içine feneriniz ile mutlaka bir göz atın. Çadırınızın içerisine örümcek ya da diğer böcekler girmiş olabilir. Mutlaka genel bir kontrol yaptıktan sonra uyumaya geçin. Çünkü siz farkında olmadan içeri girmiş olan bir böcek ya da örümcek, sizin canınızı gece uyurken sıkabilir.

Bunun dışında gün içerisinde giyip çıkardığınız eşyalarınızı ve ayakkabılarınızı kontrol etmeniz gerekir. Mesela ayakkabılarınızı çadırın dışında bıraktıysanız gece uyurken, sabahleyin giyerken mutlaka içlerini kontrol edin. Yine aynı şekilde kıyafetlerinizi kontrol etmeden giyinmeyin.

Bu Haber İlginizi Çekebilir: Kampa Giderken Yanınıza Almanız Gereken 5 Şey

Yaz kampında odun toplarken dikkat etmeniz gerekenler

Ateş için odun ya da çadırınızı sabitlemek için taş toplarken yılan kovuklarına ve aniden çıkabilecek böceklere dikkat edin. Odun bulduğunuzda üst üste yığılmış, kırılmış dallar ve çalılar bulduğunuzda bunları alırken çok dikkatli alın. Bunları alırken örümcekler vesaire gibi bir takım böceklere denk gelebilirsiniz. Bunların sizi sokma ihtimali olduğunu unutmayın. Özellikle gölgelik alanlarda bu konuya dikkat etmemiz lazım.

Yaz kampında parfüm ve deodorant kullanımı

Yaz kampına giderken dikkat etmeniz gereken bir diğer şey de deoderantlar ve parfümlerle ilgili… Kesinlikle ve kesinlikle parfüm, deodorant gibi şeyler sıkmayın. Çünkü doğada sıktığınız bu kokular bütün böcekleri çiçek kokusuna benzer kokular içerdikleri için üzerinize çekecektir.

Yaz kampı ve yiyecek, içecekler…

Son olarak yiyecek içecek konusuna bir şeyler söylemek istiyoruz. Özellikle yanınızda et taşıyorsanız ve soğuk tutan çantalardan yoksa, bunu çok riske etmeyin. Sıcak havalarda etler çok hızlı bakterilenirler. Özellikle de tavuk zehirlenmesi olabilir. Bunun dışında en önemlisi de su. Ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız en az iki katı su alın yanınıza. Su yaz aylarında ve yaz kamplarında çok değerli ve sizin çok ihtiyacınız olacak.

asdfasdf

10 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci El Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

2019 İzmir Rap Festivali Biletleri Satışta!

2019 İzmir Rap Festivali Biletleri Satışta!