in ,

Yavru Köpek Bakımı

Yavru köpek bakımı

Bu yazıyı merakla okuyorsanız kedi mi köpek mi derken en sonunda evinizi minnak bir köpecikle paylaşmaya karar vermişsiniz demektir. Ya da karar verme aşamasındasınız ve araştırma yapıyorsunuz. Kediler ve köpekler gerçekten birbirinden farklı canlılar. Onlarla bir evi paylaşırken dikkat edilmesi gereken bir çok farklı nokta var. Daha önceki yazımda yavru kedi bakımı ile ilgili öğrendiğim bilgileri sizlerle paylaşmıştım şimdi sırada yavru köpek bakımı ile ilgili merak edilen sorulara cevap olacak bir yazı hazırlamaya geldi. Bir sokak kedisi sahipleneli 1 ay oldu ve köpek konusunda da bilgi sahibiyim çünkü bir de 12 yaşında köpeğim var. Evcil hayvan sahibi olmanın güzelliklerini uzun yıllardır yaşıyorum. Herkese nasip olmasını dilediğim çok özel bir duygu minik bir can dostu edinmek. 

SATIN ALMA SAHİPLEN

Yavru köpek sahiplenirken umarım barınakları ziyaret ederek bir karara varırsınız, bir ton para vererek cins köpek almaya çalışmak bana oldukça mantıksız gelmekte, çünkü barınaklar alınıp vazgeçilip sokağa atılan bir çok cins kedi ve köpekle dolu. Onlara umut olmak çok daha manidar bana kalırsa.

YAVRU KÖPEK BAKIMI

Hayatınızı bir can ile paylaşma kararını vermek çok önemli bir adımdır. Minik can dostunuzun sağlıklı, huzurlu, mutlu ve sevgi dolu bir yaşam sürmesi artık sizin elinizde. Onunla ilgilenmek, düzenli olarak bakımlarını yaptırmak, doğru şekilde eğitmek için zaman ayırabileceğinizi düşündüğünüz için bu kararı vermiş olduğunuzu umuyorum. Zira köpekler de, kediler de aynı çocuklar gibi size muhtaçlar. Siz onları ne kadar severseniz onlar da size aynı sevgi ile hatta fazlası ile geri dönerler.

DOĞRU VETERİNER HEKİM SEÇİMİ

Yavru köpeğinizi evinize getirmeden önce mutlaka ilk kontrollerinin yapılması için araştırıp en doğru veterineri bulmanız gerekiyor. Veteriner hekim seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Acil durumlarda hemen ulaşabilecek kadar size yakın olmalı. Evcil hayvanını veterinere götüren güvendiğiniz birinden hekim tavsiyesi almak faydalı olabilir. Seçtiğiniz veteriner 7/24 açık değilse mutlaka gece-gündüz hizmet veren alternatif bir veteriner daha aklınızda bulunsun. Veterineri seçtikten sonra köpeğinizi eve getirmeden önce oraya götürmeli ve ilk kontrollerini ve aşılarını mutlaka yaptırmalısınız.

İLK GÜN İÇİN NELERE İHTİYACINIZ OLACAK?

 • YATAK

Ona kendisini güvende hissedeceği ve geceleri rahat uyuyabileceği yumuşacık bir yatak almak çok önemlidir. Hele ki onunla koltuğunuzu ya da yatağınızı paylaşmayı düşünmüyorsanız geldiği andan itibaren ona yatacağı yeri öğretmelisiniz. Sizinle bir arada olacağı bir alanda uygun gördüğünüz bir yere yatağını koymalı ve yatağına gittiğinde ödül maması vererek onu alıştırmalısınız. “Yatak” komutu ile onu nazikçe yerine yönlendirebilirsiniz. Komutunuz tutarlılık açısından her zaman aynı olmalıdır.

 • TASMA VE KAYIŞ

Köpeğinizi ilk zamandan itibaren tasma ve kayışa alıştırmalısınız. Böylelikle onu gezdirmeye çıkardığınızda zorluk yaşamazsınız. Tasma ile dolaşması güvenlik açısından önemlidir. Naylon veya deriden yapılmış bir tasma ve kayış yavru köpeğiniz için uygundur. Tasmanın büyüklüğünü belirlemek için boynunun ölçüsünü almalısınız ve bu ölçüye 5 cm eklemelisiniz ki rahatça nefes alabilsin, ancak tasmadan kafasını çıkarabilecek kadar da boşluk olmamalı. Yavru köpeğiniz büyüdükçe örgülü pamuk ya da güvenli deri bir kayış gerekebilir. Eğitim ve gezme için ideal olan kayış uzunluğu 2 m.’dir.

 • KÜNYE VEYA ÇİP

Köpeğinizin evin dışında güvenle dolaşabilmesi ve geri dönebilmesi için mikroçip ya da künye önemlidir. Künyenin üzerine köpeğinizin adını, kendi adınızı ve adres-telefon bilgilerinizi yazmalısınız. Herhangi bir kaybolma durumunda künye işe yarayacaktır. Onu bulan duyarlı biri size o bilgilerle kolaylıkla ulaşabilir. Ayrıca deri altına elektronik mikroçip yerleştirmek de bir diğer alternatiftir. Künye ya da mikroçip tercihi size kalmış bir detaydır.

 • MAMA- MAMA VE SU KABI

Yavru köpekler çok hareketli oldukları için kolay devrilmeyecek ağırlıkta olan mama ve su kaplarından tercih etmenizi öneririm. Plastik kap çok doğru bir seçim değildir. Paslanmaz çelik kaplar daha kullanışlı ve güvenlidir. Mama ve su kabı temizliğini de ihmal etmemelisiniz. Köpeğinizin tüm ihtiyaçlarını giderecek kaliteli bir mama tercih etmelisiniz. Eğer ki ev yemekleri ile köpeğinizi beslemeyi tercih ediyorsanız da onun günlük ihtiyaçlarına göre mamalar hazırlayabilmek adına mutlaka veterinerinize danışmalısınız. Su tüm canlılar için çok önemlidir. Bu yüzden su kabında her zaman temiz ve taze su bulundurmalısınız.

 • TARAK

Yavru köpeğiniz bir süre tüy değiştireceği için haftalık bakım yapmak önemlidir. Yavru köpeğinizin tüy boyutuna göre tarama ürünlerinden seçebilirsiniz. Kısa tüylü bir köpeği doğal kıl fırçası ile, plastik bir tarakla ya da ele geçirilerek kullanılan tarak tarzı eldivenlerle tarayabilirsiniz. Uzun tüylü bir köpeği ise büyük dişli, dolaşan tüyleri ayıracak özellikte bir tarakla taramak uygun olacaktır. Ayrıca pire tarağı edinmek de faydalı olabilir.

 • OYUNCAK

Evinizin içindeki her şeyin potansiyel bir çiğneme tableti haline dönüşmesini istemiyorsanız mutlaka ona ilgisini çekecek oyuncaklar almalısınız. Aynı zamanda bu oyuncakları alıştırma ve eğitim için de kullanabilirsiniz. Yavru köpekler diş değiştireceği için çiğneme ihtiyaçları hat safhada olacaktır. Bu oyuncakları güvenle çiğneyerek bu ihtiyaçlarını giderebilirler.

OYUNCAK SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

 • Seçtiğiniz oyuncakların parçalanması kolay olmayan, yırtılmayan cinsten olmasına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde köpecik onları yutabilir ve istenmeyen sonuçlar doğabilir.
 • Köpeğiniz oyuncağı tamamen ağzına sokabiliyorsa, bu oyuncak onun için tehlikeli olacaktır.
 • İpli oyuncaklar saldırgan davranışa neden olabilir bu yüzden tavsiye edilmez.
 • Sünger oyuncaklar ve vidalı ürünler, yutulabilmesi olası küçük parçalar içeren oyuncaklar sevimli dostunuz için uygun değildir.
 • Kırılabilen, sert ve sivri uçlu oyuncaklardan kaçınmalısınız.
 • Ayakkabılar, terlikler, giysiler, çoraplar oyuncak olarak önüne koyulmamalıdır. Eğer bir sefer bunlardan birini çiğnemesine izin verirseniz evinizde giyecek bir şey bulamaz hale gelebilirsiniz.
 • Yumaklar, iplik ve makaralar, lastik bantlar, alüminyum folyodan yapılan toplar, şişe mantarları ve teller oyuncak olarak kullanılmamalıdır.
 • Köpeğinizin plastik torbalarla oynaması içine sıkışıp nefes alamaması ihtimali olduğundan tehlikelidir.
 • Köpekler için yapılan deriden çiğneme oyuncakları, sert plastik toplar eğlenceli ve güvenlidir.
 • İçine mama koyulabilen küpler ve toplar da köpeğinizin ilgisini çekecektir.

Yavru köpek bakımı ile ilgili dikkat edilmesi gereken noktalar ilk etap için bu şekilde. Yazımın devamında yavru köpeğin evde ilk günü ile ilgili detaylara bakacağız. Dilerseniz yavru kedi bakımı ile ilgili yazımı da okuyarak kedilerle ilgili de bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yavru Kedi Bakımı

2 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

corona türkiye'de

Corona Türkiye’de. Sağlık Bakanı Gece Yarısı Açıklama Yaptı.

iki üniversite eğitimi durdurdu

İstanbul’da İki Üniversite Eğitimi Durdurdu. Okullar Tatil Olacak mı?