Hayata Dair

Yavru Kedi Eğitimi

Yavru kedi eğitimi ile ilgili bazı ipuçları bulabileceğiniz yazımı keyifle okursunuz umarım. 

YAVRU KEDİ EĞİTİMİ

Kedileri köpekler gibi eğitebilmek imkansızdır. Ancak belli başlı doğru davranışları doğru yöntemlerle kazandırmak mümkündür. Belirli bir aya kadar anne ile büyüyen kedicik zaten temel eğitimini almıştır. Tuvaletini kuma yapmak gibi.. En etkili eğitimi, kısa ve sık aralıklı seanslarla gerçekleştirebilirsiniz, etrafta dikkatini dağıtacak şeyler olmamalı, vereceğiniz ödül kedinin önemsediği bir şey olmalı, öğretilecek davranış geçmişteki olumsuz bir şeyle ilişkili olmamalı.

TEMEL EĞİTİM

Yavru kedinin temel eğitimi, anne ve kardeşlerle etkileşim yoluyla olur ve ilk 6 ayda gerçekleşir. Öncelikle yavru kedinin rol modeli annesidir, ona bakarak onu taklit ederek öğrenir. Sonrasında kendi deneyimleyerek öğrenmeye devam eder. Bunların dışında siz de bir kısım olumlu davranışı kazandırabilir, onu sosyal bir hayvan yapabilirsiniz.

ANNENİN ROLÜ

Yavru kedi annesinden ve kardeşlerinden en az iki aylık olmadan ayrılmamalıdır. Tabii ki mecbur kalınan bazı durumlar olabilir, annesinin dışladığı bir yavru kedi ya da annesi ölen bir minik için bu süreç zorlu olacaktır. Anne kediler, yavrularını besler, kontrol altında tutar, rahatlatır, korur, terbiye eder ve örnekler ve oyun yoluyla hijyen kurallarını ve sosyal alışkanlıkları öğretir.

YAVRU KEDİ SAHİBİNİN ROLÜ

Yavru kedinizi getirdiğiniz ortam önemlidir. Sakin ve sevgi dolu bir evde büyüyen kedinin de yumuşak huylu olması mümkündür. Eğer ki bulunduğu ortam gergin ve stresli ise kedi de agresif olabilir. Çok erken yaşlardan itibaren farklı insanlarla ya da hayvanlarla temas ederse daha sosyal ve iyi huylu olması kaçınılmazdır.

YAVRU KEDİ NASIL ÖĞRENİR?

Yavru kedi ilk başta annesini taklit edecektir. Sonrasında ise dünyayı keşfe tek başına çıkacaktır. Eylemlerinin sonuçlarını öğrenerek ilerleyecek, eğer sonuçları beğenirse aynı şeyleri yapmaya devam edecektir.

ISIRMA VE TIRMALAMA

Yavru kedi için tırnaklarını törpüleyip, dişlerini bilemek genlerinden gelen bir alışkanlıktır. Bu yüzden onun bu alışkanlığını yapabilmesi için neye izin verilip verilmediğini anlaması gerekir. Kardeşleriyle oynarken birbirlerini ısırır ve tırmalarlar, birbirlerine acı vermeden ne kadar agresif olacaklarını bu şekilde belirlerler. Siz de ona bu alışkanlıkları için bazı malzemeler verirseniz, sizi tırmalamaz ve ısırmaz. Tırmalama tahtası ve dişlerini kaşıması için yumuşak oyuncaklar birebir olacaktır. İlk günlerden bunlara alıştırmalısınız. Ayrıca elinizle oynamasına izin vermemelisiniz. Elinizin sadece onu sevmek için olduğunu anlatmalısınız.

TUVALET ALIŞKANLIĞI

Annesi ve kardeşleriyle büyüyen bir kedi kuma yapması gerektiğini anlamıştır. 5-6 haftalıkken yavru kediniz ona gösterdiğiniz kum kabına tuvaletini yapmayı öğrenecektir, dışkısını da örterek saklayacaktır.

Minik dostunuzun eğitimi konusundaki kontrolünüz sınırlı olsa da onun vücut dilini, sesini ve yüz ifadesini çözerek onu daha iyi anlayabilir ve olumlu davranışlar kazanmasına yardımcı olabilirsiniz. Yavru kedi eğitimi ile ilgili bu yazımdan sonra yavru kedi bakımı hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

Yavru Kedi Bakımı

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu