Hayata Dair

Yavru Kedi Bakımı

Sokaktan bir yavru kedi sahipleneli henüz 4 gün oldu. Tatlı ve savunmasız minik dostum eve gelmeden önce yavru kedi bakımı ile ilgili bir çok video izledim ve bir çok yazı okudum. Sizlerle de  öğrendiğim bu bilgileri paylaşmak istedim. Bugünkü konumuz yavru kedi bakımı ve bu konuda dikkat edilmesi gerekenler..

YAVRU KEDİ BAKIMI

Minik sevimli dostunuz eve geldiğinde yeni ortamına alışmasının kolay olmayacağını unutmamak gerekiyor. Bu süreçte ona sabırla yaklaşmak, destek olmak, emek vermek ve zaman tanımak gerekli. Yavru kediniz evi ne zaman keşfe çıkmak isterse o bunu kendi ayarlamak isteyecektir. Ancak ona bu süreçte yardım edebilmeniz için de bazı püf noktalar var.

ÖNCE TÜM EVLE DEĞİL, EVİN BİR ODASI VE ORADAKİ EŞYALARLA TANIŞSIN

Eve ilk geldiği zamanlarda ona tüm evi açmak onun için ürkütücü olacaktır. Bir sürü kocaman eşya, yerde gökte ona kocaman gözüken biblolar, halılar, dev kapılar. Sonuçta o daha minnacık doğalı henüz az bir zaman olmuş bir anda bunca şey ona fazla değil mi? Biraz empati lütfen. İlk günler için onun hangi odada yaşayacağına o gelmeden karar vermiş olmanız lazım. Ve onun için gerekli malzemeleri de edinmiş olmanız çok önemli. Sizin günlük rutininize alışması için ilk günler kargaşadan uzak olursa bu durum onun üzerinde daha olumlu bir etki yaratacaktır.

SEÇTİĞİNİZ ODADA MUTLAKA ONUN SAKLANABİLECEĞİ YERLER OLMALI

Kediler yüksekte olup etrafı gözlemlemeyi sever. Kendilerini korumak avcı ruhlu olduklarından doğalarında var. O yüzden sizin de ulaşabileceğiniz bir koltuk altı, kutu gibi bir kedi evi ya da yüksekteki bir raf onu mutlu edecektir. Kısacası onun doğal davranışlarını sergilemesi için olanak sağlarsanız ortama alışması daha kolay olacaktır.

YAVRU KEDİNİN EVDE İLK GÜNÜ

Minik dostunuzu eve getirmeden önce mutlaka bir veterinere götürerek sağlık kontrolünü yaptırmalısınız. Yapılması gerekenlerle ilgili veteriner size bilgi verecektir. Eve gelmeden önce tüm hazırlıkları yapmış olmalısınız. İlk gün evde sessiz bir ortam yaratırsanız kediniz de daha sakin olacaktır. Ürkekliği, çekingenliği mutlaka olacaktır, bu da sizi üzmesin. Bir kaç gün yaşayacağı odasına götürün ve onu biraz rahat bırakın ki etrafını keşfetsin. İstediği anda oradan çıkabilmesi ve size ulaşabilmesi önemli bu yüzden kapıyı aralık bırakmalısınız.

İLK ETAPTA GEREKLİ OLACAK MALZEMELER

  • Kedi kumu ve tuvaleti
  • Mama- mama ve su kabı
  • Yatak
  • Kedi taşıma çantası
  • Tırmalama tahtası
  • Kedi oyuncakları

İÇİNDE KEDİ KUMU OLAN BİR KEDİ TUVALETİ

Hepimizin olduğu gibi onların da en önemli ihtiyaçlarından biri tuvalet tabii ki. İçgüdüsel olarak tuvalet ihtiyaçlarını yaparken gözden ırak olmayı tercih ederler. Kediler çok temiz hayvanlardır, bu yüzden tuvaletini düzenli olarak temizlemeli ve kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde hoşlanmayacağınız şeyler olabilir, “sen benim tuvaletimi temizlemezsen ben de senin halına yaparım” diyebilir.

MAMA- MAMA VE SU KABI

Seçtiğiniz odaya aldığınız eşyaları yerleştirirken tuvaleti ile mama ve su kabının yan yana olmamasına dikkat etmelisiniz. Mama ve su kabı alırken alçak kenarlı olmasına özen göstermelisiniz. Kedimizin onun için çok önemli olan bıyıklarını göz önünde bulundurmak nazik bir davranış olacaktır. Yavru kediniz kaç aylıksa ona göre bir mama almalısınız. Ve ne kadar mama vermeniz gerektiğini de mutlaka veterinere danışmalısınız. Gerekli besinleri alabileceği, kaliteli bir mama tercih etmenizde fayda var. Su kabında her zaman temiz su bulundurmalısınız, minik dostunuzun susuz kalmasını istemezsiniz.

KEDİ YATAĞI

Kedicikler rahat ve sıcak ortamlarda yatmayı çok severler. Bu yüzden yatağını kalorifer kenarına koyarsanız çok mutlu olacaktır. Eğer minik dostunuz çok küçükse polar bir battaniyenin altından sıcak su torbası ile destekleyebilirsiniz. Böylelikle annesi yanındaymış gibi hissedebilir. Kediler özgür hayvanlardır, siz ne kadar ona cicili bicili bir yatak alsanız da yatacağı yeri kendi seçecektir. Bu yüzden abartılı fiyatlara acayip afilli yataklar almanıza gerek yok.

KEDİ TAŞIMA ÇANTASI

Bir çok farklı şekilde taşıma çantası piyasada mevcut. Kedinizin veteriner ziyaretleri için ona uygun, rahat edeceği bir çanta seçmelisiniz.

TIRMALAMA TAHTASI

Tırmalama kediler için doğal bir harekettir. Tırnaklarının avlanmak için uygun durumda kalması için tırmalamaya ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda alan belirlemiş, koku ve görsel işaret bırakmış olurlar. Koltuklarınızın, sandalyelerinizin, mobilyalarınızın çizilmemesi için bir tırmalama tahtası alarak eşyalarınızı koruyabilirsiniz. Ama tabi bu konuda garanti vermek zor, siz gidip en güzel tırmalama tahtasını alsanız da o gelip yine sizin en sevdiğiniz koltuğunuzu parça pinçik edebilir.

KEDİ OYUNCAKLARI

Kediler günün çoğunu uyuyarak geçirseler de özellikle yavru kediler oyun oynamayı da çok severler. Onlara bu konuda yardımcı olmak için oyuncaklar satın alabilirsiniz, oltalar, ses çıkaran toplar, minik fareler gibi. Kendileri de bu oyuncaklarla oynayabildiği gibi siz de bu oyuncaklarla onu oynatabilirsiniz. Bundan çok keyif alacaktır.

KEDİ Mİ KÖPEK Mİ?

Kediler köpeklere benzemez. Onlardan itaat etmelerini beklemek yanlış olur. Ancak çokça emekle az da olsa eğitilebilirler. Bunun için de sabır çok önemli. Bir köpeğin kısa sürede öğreneceği bir şeyi aynı sürede kediden öğrenmesini beklemek büyük hata olur. O yüzden evinizi paylaşacağınız canlıyı seçerken mutlaka araştırma yapmalı, özelliklerini, yapabileceklerini ve yapamayacaklarını öğrenmeli ona göre karar vermelisiniz. Bir eşya alırken bile günlerce düşünüyoruz, bir canlı alırken artılarını eksilerini iyice düşünmek ve tartmak lazım. Aldım ben bunu, beğenmezsem değiştiririm, atarım, satarım ne olacak ki? diye bir düşünceniz varsa hemen vazgeçin derim. Ona yaşatacağınız travma onun tüm hayatını etkileyecektir ve bunu vebalini almak istemezsiniz.

Umarım yavru kedi bakımı ile ilgili paylaştığım bilgiler işinize yarar. Minik dostunuzla keyifli günler dilerim.

Kedilerin Gizli Gücü. Kedi Deyip Geçmeyin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Annemde var cidden evin insanı gibi görüp o dogrultuda yasam alanı sagladı hep.. Okudugum cogu konu baslıgını uygulayan biri ama malesef kimisi sırf özenti olarak alıp hayvanı tek bi alana tıkıp kendi haline Bırakıyor.. Bu işin bilincinde olanların bu yola girmesinden yanayım ve üzücü olan cogu doğurtup ticaretini yapıyo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu