Sağlık

Yatak Odasında Hangi Bitkiler Tercih Edilmeli?

Yatak odasında hangi bitkiler tercih edilmeli? Genellikle dekorasyonların olmazsa olmazlarından biridir bitkiler. Kimileri için nerdeyse her odada olması gereken kimileri içinse evin tek bir yerinde bulunması yeterli olan bir dekorasyon unsuru, kimileri içinse keyifli bir hobidir bitki yetiştirmek.

Yatak odasında hangi bitkiler tercih edilmeli?

Bitkiler bahçelerimizi, evlerimizi, parklarımızı, şehirlerimizi güzelleştirmenin en sağlıklı ve en güzel yoludur.  Tabi bir de yüzyıllardır şifa için kullanılma amaçlarını da bir yana eklersek bitkilerin yararları doğru kullanımlarla çoğalmakta.

Uykusuzluk

Günümüzde yaşanan genel sıkıntılardan biri olan uykusuzluk problemi gündelik hayattı ya  yatak odasında televizyon seyrederek yada mobil cihazlar dolayısıyla teknolojiye başvurularak veyahut ilaçlar kullanılarak giderilmeye çalışılmaktadır. Bu tarz yöntemlerle uykusuzluk problemine geçici çözümler sağlandığı gibi vücudun  sağlıksız ve olumsuz etkilenmesine sebep olunmaktadır.

Araştırmalar Bazı Bitkilerin Olumlu Yanlarını İspatlıyor

Elle Decor ve The Joy of Plants ve Nasa’nın birlikte gerçekleştirdiği bir araştırma ile hangi bitkileri yatak odalarımızda bulundurmamızın uyku problemi dışında, soğuk algınlığı, göğüs sıkışması gibi sağlık problemleri  açısından faydalı olacağı ele alınmıştır.

Çıkan sonuca göre;

  1. Aloe Vera : Gece boyunca oksijen salan bu bitki benzen ve formaldehitleride temizleyerek bulunduğu ortamdaki kirli havanın temizlenmesine yardımcı olur.
  2. Duvar Sarmaşığı: Bulunduğu ortamdaki havandaki küfün %78’ini sadece 12 saatlik bir zaman diliminde temizleyerek sağlıklı bir uyku gerçekleştirmenizi sağlar.
  3. Areka: Havayı temizlemek için çok faydalı bir diğer bitki türüdür. Araştırmacılara göre sinüs ve soğuk algınlığı gibi problemler yaşayanların havayı nemlendirme özelliğinden dolayı yatak odalarında bulundurmalarının önem içerdiği belirtiliyor.
  4. Phoenix Roebelenii: Kuraklığa dayanıklı olan bu uzun ömürlü bitki bulunduğu ortamdaki ksilen’i temizler. Böylece ortamda uyuyan kişiye rahat bir uyku sağlar.
  5. Benjamin: Bu bitki bulunduğu alandaki havanın içinde, halıda ve ya mobilyalarda bulunan trikloroet, benzen, formaldehit gibi maddeleri temizleyerek temiz ve sağlıklı bir hava sahası sunar.

 

Hafıza Güçlendirici Besinler Nelerdir?

 

Shall We

Dürüst, ahlâklı ve kibar olacağınıza inanıyoruz. Yüzümüzü kara çıkarmayın, bizi grup açtığımıza pişman etmeyin. Döveriz sizi, hepinizi döveriz ulen. Sevgiler, Atmin.

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Bugün ilk işim areka bitkisi bulup almak olacak artık çocuklarım daha rahat uyuyacak❤teşekkürler Shall We

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu