Seyahat

Yassıada; Demokrasi ve Özgürlük Adası

Bazı mekanlar güzelliğinden ziyade yaşanmışlıkları ile anılır. Aslında çok güzel olmasına rağmen bu güzelliği gözler önüne çok çıkmaz. Bugün sizlere güzel olmasına rağmen çok ilgi görmeyen Yassıada yada yeni adı ile Demokrasi ve Özgürlük Adası’ndan bahsedeceğiz. Yassıada, adını coğrafi karakterinden almış Marmara Denizi içerisinde İstanbul’a yakın bir adadır. Güzelliğinden ziyade Yassıada Yargılamaları ile tanınır. 60 darbesinin kötü anısını silmek içinse günümüzde adı Demokrasi ve Özgürlük Adası olarak düzenlenmiştir.

Tarihi Doğu Roma İmparatorluğuna Uzanıyor.

4. Yüzyılda Doğu Roma İmparatorluğu tarafından sürgün adası olarak kullanılan bu adaya Bizans İmparatoru Theofilos tarafından Platea Manastırı inşaa edilmiştir. 860 yılında adaya sürgün edilen patrik İgnatios adanın tam ortasına bir kilise inşaa etmiştir. Daha sonraları bu kilisenin altında bulunan dehlizler zindan olarak kullanılmıştır. 12. yüzyılda Latinler, 15. yüzyılda ise Rusların istilasında kalmıştır.

Osmanlı Dönemi

İstanbul’un fethinden sonra ada ilgisiz kalmış, kimsenin ilgi odağı olmamıştır. 1859 yılında adayı Birleşik Krallık sefiri Sir Henry Bulwer satın almıştır. Adanın coğrafi konumunu ve yapısını beğenen Bulwer, ada üzerinde görkemli bir şato inşaa etmiştir. Ancak buradaki hükümdarlığı çok sürmez ve yaz ayı sonunda başa çıkamadığı sorunlar sebebi ile Londra gazetesine satılık ilanı verir. Ancak bu karar Osmanlı Devleti için çok hoşgörülmemiştir. Sir Henry Bulwer ile yapılan karşılıklı görüşmelerden sonra bu kararından vazgeçirilmiştir.

Başka bir rivayete göre ise, Bulwer’in inşaatı sırasında çok fazla değerli mücevher çıkar. Bunun üzerine Osmanlı Devleti, adanın bir Türk’e satılmasını rica eder. Bu haberden sonra Mısır Hidiv’i İsmail Paşa’nın ilgisini çeker ve adayı satın alır. Ancak İsmail Paşa’da şehirden uzak olan Yassıada’da sıkılır ve terk eder. Ada eski ıssız günlerine geri döner…

Türkiye Cumhuriyeti başları ve günümüz…

Yassıada

1947 tarihinde Deniz Kuvvetleri tarafından satın alınan ada, eğitim için kullanılmaya başlamıştır. Tamamen bir askeri birlik olarak yeniden düzenlenen ada 1952 yılında eğitim vermeye başlamıştır. 27 Mayıs 1960 Darbe’sinden sonra bu ada üzerinden kurulan mahkemelerde Demokrat Parti üyeleri yargınlanmıştır. Mahkeme sonunda idama mahkûm edilen 15 sanıktan dönemin Başbakanı Adnan Menderes, Hasan Polatkan ve Fatin Rüştü Zorlu’nun cezaları İmralı Adası’nda infaz edildi. Yargılamalar bittikten sonra ada eski sahibi olan Deniz Kuvvetlerine iade edilmiştir. Deniz Kuvvetleri bu adada 1978 yılına kadar faaliyetlerine devam etmiştir. Deniz Kuvvetleri’de bu adayı terk ettikten sonra ada tekrar ıssız ada olmaya mahkûm olmuştur.

1993 yılında İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi için çok uygun bir alan olarak görülüp fakülteyi buraya taşımışlardır. Günde 2 kez vapur seferi olmasına rağmen hem uzaklık hem de gerekli ihtiyaçların karşılanamaması sebebi ile ada 1995 yılında tekrar terk edilmiştir.

Yassıada yada günümüzdeki adıyla Demokrasi ve Özgürlük Adası, sessiz ve müsait yapısı sayesinde extreme spor yapanların ilgisini çekmiştir.

 

 

 

 

Belki Yassıada’ya yolunuz düşer ve spor yapmak istersiniz diye birkaç ufak öneri.
Ekstrem Sporları

kayrovski

everything little little into the middle

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Cennette yaşıyoruz keşke kıymet bilsek… Haberdar olmadığımız o kadar güzellik var ki… Haberdar olmayalım da zaten zira elimiz değdiği anda cehenneme çevirmekte üstümüze yok.

  2. Acıkcası böyle Bi yer oldugunu bilmiyordum bayıldım gidip görme duygusu olustu, yeni adı Demokrasi ve özgürlük adası cok etkileyici olmus elimizde ki hazinenin kıymetini bilmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu