Gündem

Yaşadığınız İlişki Sağlığınızı Etkiliyor

Yaşadığınız ilişki sağlığınızı etkiliyor. Günümüzün ilişkileri ile yapılan son zamanda araştırmalar ve bulgular yaşanılan ilişkilerin insan sağlığı üzerinde oldukça etkiliyor.

Yaşadığınız İlişki Sağlığınızı Etkiliyor

Günümüz ilişkileri ile yapılan son zamanda araştırmalar ve bulgular yaşanılan ilişkilerin insan sağlığı üzerinde oldukça etkiliyor. 1988 yıllarında yapılan çalışmalarda görülmüş ki mutsuz bir ilişkide olmak  erken ölüm bağlamında güçlü bir öngörü olmuştur.  O zamandan sonra yapılan yüzlerce çalışma da  bu öngörüyü doğrulamıştır. Çok yakın bir zamanda 148 çalışma ile toplu bir analiz yapılmıştır. Güçlü sosyal ilişkilere sahip insanların, insan ilişkileri zayıf olanlarla kıyas edilmiştir. Bu toplu çalışmada  7,5 yıllık bir süreçte hayatta kalma ihtimallerinin %50 daha fazla olduğunu ortaya koymuştur. Sonuç olarak mutsuz ve insan ilişkileri zayıf olan kişilerin obezite ve hareketsizlik gibi yüksek ölüm riski taşıyan sorunlardan daha tehlikeli olduğu anlaşılmıştır.

İlişkiler sağlığı nasıl etkiliyor?

Ortaya konulan bu bulgulardan sonra  politika belirleyiciler, sağlık uzmanları ve kamu üyeleri, sosyal ilişkileri yalnızca sahip olması gereken bir etkinlikten çok temel bir insan ihtiyacı olarak kabul etmeye başladılar. Yani basit bir şekilde ifade etmek gerekirse yaşamak ve gelişmek için çok daha yakın ilişkiler kurmak ve mutlu olmak için çabalamak mecburiyetindeyiz. Fakat ilişkilerin sağlığı nasıl etkilediği henüz çözüme kavuşmuş değil. Bir çok araştırmacı özellikle önemli olan kısımlar hangileri, yaşanılan  sosyal ilişkiler vücudu tam olarak nasıl  etkiliyorlar? gibi konuları çözmeye çalışıyorlar.

Psychological Science dergisinde bir çalışma yayınlanmıştır. Çalışma kapsamında araştırmacılar bu olaylarda özellikle romantik ilişkilerin sağlık üzerindeki etkilerini test ettiler. Romantik yaşanan ilişkilerin sağlık açısından önemli  yönlerinden bir tanesi de partnerin duyarlılığı olabileceğini tahmininde bulundular.

Anlayışlı sevgili sağlıklı olma sebebi

Sevgi dolu ve duyarlı bir partner, anlaşıldığınızı, onaylandığınızı ve sevildiğinizi hissettiren kişilerdir. Yaşadığınız problemleri anlayışlı ve sevgi dolu bir partnerle çözmeye çalışmak bu özelliklerde olmayan bir partnere kıyasla çok daha kolaydır. İddia edilen bazı araştırmalar ise partnerlerinin ihtiyaçlarına duyarlı olduklarını hissettiklerinde fiziksel açıdan daha sağlıklı olabildikleridir.

Bir partnerin düşüncesizliği ya da düşünceli olması sağlığı fiziksel açıdan etkileyebilir mi?  Bazı çalışmalar yaşadığınız ilişkide partnerinizin duyarlı davranışları kortizol üretiminin çoğalttığı teorisini öne sürmüştür.

Kortizol nedir?

Vücutta çok çeşitli fonksiyonların düzenlenmesine yardımcı olan hormonun adı kortizoldur.  Öğrenme ve hafıza gibi üst seviye fonksiyonlardan, bağışıklık tepkileri ve besinin parçalanması gibi temel fonksiyonları düzenleyen bir hormondur. Vücudun gün içerisindeki kortizol üretimi, sağlık açısından önemli etkileri olduğu yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

İyi bir eski sevgili bile sağlık için gerekli

Slatcher ve arkadaşları, duyarlı bir partnerin ihtiyaçlarınıza karşı ilgi göstermesi ve yüksek kalitede bir ilişkiye sahip iseniz vücudun kortizol üretiminde uzun vadede gelişim sağlayabileceğini saptadılar. Bunu test etmek amacıyla araştırmacılar bir takım analizler yaptılar. Evli ya da partnerleri ile birlikte yaşayan 1000’den fazla katılımcının bulunduğu kişilerin duygu durumlarına incelediler. Bu çalışmaya katılan kişiler partnerleri tarafından ne kadar sevildiklerini, ne kadar değer verildiğini ve takdir gördüklerini anlatarak duyarlı olup olmadıkları konusundaki düşüncelerini anlattılar. Kortizol profillerini çıkarmak için katılımcılardan dört günlük bir süreçte günde 4 kez tükürük örneği alındı. 10 yıl sonra, aynı katılımcılar ile yeniden aynı ölçümlerden geçtiler.

Araştırmacılar zamanında partnerlerinin daha duyarlı olduğunu söyleyen katılımcıların, 10 yıl sonraki kortizol profillerinin daha sağlıklı olduğunu belirttiler. Ayrıca bu durum ilişkisini bitirmiş kişiler için de geçerliydi. Yani yüksek kalitede ilişkilerden, ilişki bittikten sonra bile faydalanabildiğimiz tespiti yapıldı. Bu sonuçlara göre  duyarlı ve ilgili  bir partnere geçici olarak bile sahip olmak vücut  fonksiyonlarımız üzerinde uzun süreli ve  olumlu etkileri olabileceğini gösteriyor. Ancak bu araştırma türünün ilk örneği olduğundan, bu sonuca güvenle ulaşabilmemiz için daha fazla çalışmanın yapılması gerekiyor . Özellikle de sebep-sonuç ilişkisi konusunda daha çok araştırma yapılması gerekiyor. Sağlıklı ilişkiler yaşayan kişilerin daha sağlıklı bedenlere sahip olduğunu biliyoruz. Ama neden böyle sorusu hala çözülmezi zor bir bilmece.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Eski partner kesinlikle doğru. Daha öncr bitmiş olsa dahi hala seffaf bir şekilde konusup birseyler yapıo paylaştiğiniz partnerimizin etkisi öok güzel olabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu