Hayata Dair

Yargıların Esiri Olanlara…

Yargıların Esiri Olanlara… Yargıların esiri misiniz? En çok kendinizi mi yoksa başkalarını mı eleştiriyorsunuz?

Yargıların Esiri Olanlara…

Konumuz, çok sıklıkla yapılan ve nasıl bir etkisi olduğunu fark etmediğimiz YARGI olsun.

Sözlük anlamı,

1. Kişinin, bir şey konusunda olumlu ya da olumsuz düşünce söylemesi.
2. Düşünme, kavrama, karşılaştırma, değerlendirme gibi yollara başvurularak, kişi, durum ya da nesnelerin eleştirici bir biçimde değerlendirilmesi.

Peki ya yaşamımızda ki anlamı nedir?

  • Kendinizi ne sıklıkta yargılıyorsunuz?
  • Peki ya çevrenizdeki insanları ne ile yargılıyor veya eleştiriler yapıyorsunuz?
  • En çok hangi yargının size yöneltilmesinden korkuyorsunuz?

Hiç bu soruları kendinize sormuş muydunuz?

Yargı ya da daha çok bilinen hali ile “eleştiri”, kişinin tüm yaşamını alt üst etme özelliğine sahiptir. Kendinizi en çok hangi konuda yargılıyorsanız o konuda çözümlenmesi gereken bir travmanız var demektir. Çevrenize yönelttiğiniz yargılarda ise, yargılandığınız yaptığınız konu ile gizli bir sözleşme imzalamaktır. Bir atasözü vardır, insan kınadığını (yargıladığını) yaşamadan ölmezmiş diye. Size yöneltilmesinden korktuğunuz kaç yargınız varsa eninde sonunda o yargıların esiri oluyorsunuz.

Yargı, insanların otomatik yaptığı eylemlerden biri…

Herhangi bir kişinin duyguları, davranışları, görünüşü veya tümüyle yaşam biçimi, kendine uymadığında hemen hakkında bir yargı üretir. Yargılama – sanıldığının aksine – iyi haliyle de zarar verici olabiliyor. Kendinizi bir konuda “iyi” olarak yargıladığınızda, ya da biri sizi yargılandığında, farkında olmadan daha fazlasını yapamaz olursunuz. Peki şimdi bir düşünün, iyi kötü, güzel, çirkin ya da doğru veya yanlış diye tanımlamalar olmasaydı dünya nasıl bir yer olurdu? Peki ya bir tanımlamanız olmasaydı, uymak zorunda olduğunuz bir kalıbınız olmasaydı sizin için hayat neye benzerdi?

Bu soruyu yönelttiğimiz birçok kişi, “sıkıcı” diye cevap verirken çok azı da “özgürlük” olarak cevaplamakta, peki sizce neye benzer? Son zamanlarda etrafımdaki kişilere sorduğum bir soru var, “1 yıl içinde öleceğinizi bilseydiniz, şu an yapmadığınız neyi yapardınız? Neden?”

Cevapların geneli, korkusuzluk, cesaret ve sınırsızlık içeriyor ve hepsi de onları çok eğlendirecek olan şeyler. Nedenleri ise hep aynı zaten öleceğim zaten kimse bana bir şey diyemez, demesi de beni ilgilendirmez, kaybedecek bir şeyim yok… şeklinde oluyor.

Yaşamınızı daha renkli kılmak, bir çocuk gibi kolaylıkla eğlenmek için, çok yakın bir zamanda ölüm haberinizi mi almanız gerekli? Daha özgür olabilmek için, vaktinizin kısalması ya da her şeyinizi kaybetmiş olmanız gerekmiyor. Kendi özgür yaşamınız sadece sizin seçimlerinizden ibaret. Bir de buna soran, sorularla olasılıkları hayatına dahil eden biri olmayı da eklerseniz keyfinize diyecek söz kalmaz.

Her şeyin mümkün olduğuna emin olduğunuzda, sizin için imkânsız kelimesi anlam ve önemini kaybediyor. Ve her şey mümkün oluyor. Elbette ki kendimiz ya da çevremiz hakkında söyleyecek sözlerimiz yani onlar hakkında fikirlerimiz oluyor, bunu yaparken farkındalık ile yargı arasındaki ince çizgiyi bilmek her zaman fayda sağlıyor. Hangi konuda yargılama yaparsanız yapın her seferinde ruhunuzu yaralıyor, kendinize zarar veriyorsunuz. Bunu her an değiştirip özgür bir hayat yaşayabilirsiniz.

filizse

Bu muhteşem “Yargıların Esiri Olanlara…” yazısı için Filiz arkadaşımıza çok teşekkür ediyoruz!

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: İyi Bir Fert Yetiştirmenin Sorumluluğu Üzerine

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. yazıda çok güzel çok doğru bir cümle ilişti gözüme. “insan kınadığını yaşamadan ölmezmiş”.
    sonuç olarak bence, yargı dönüşümünde toplumda bi “elalem ne der” endişesi oluşuyor.

    kaleminize sağlık

  2. Genel anlamda yargılamayı sevmiyorum. Yargılamak bence kinamaktan başka birsey değil. Çünkü konu her ne olursa olsun aynı olayı yaşadığımız da ben nasıl davranırım diye düşünürüm hep. Yani iğneyi önce kendine batiranlardanim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu