içinde

Yaratıcı Düşünme – WorkShop

3 Mart 2018 tarihinde Okan Üniversitesi’nden Dr. Çiğdem Nilüfer UMAR ‘ın yönettiği yaratıcı düşünme workshop çalışmamızdan kareler.

Yaratıcı Düşünme Teknikleri Nelerdir?

Öğrencilerin ve içerik üretimi ile ilgili bir işte çalışan bireyler zaman zaman orijinal fikirler bulmakta zorlanırlar. Yaratıcı düşünce sistemimizi nasıl geliştirebiliriz, teknikleri nelerdir? Bunlarla ilgili teknik bilgilerin uzmanlar tarafından öğretilmektedir.

Yaratıcı düşünce geliştirilebilen bir süreçtir. Düşünme süreç olarak iki aşamadan oluşur:

  • Duygu ve sezgilerimiz yoluyla gelen düşünceler.
  • Mantıksal çıkarımlar yapmak yoluyla oluşan düşünceler.

Yaratıcı düşünme çeşitli tekniklerle geliştirilir:

  1. Beyin Fırtınası Yapmak: Çeşitli kelimelerle grup halinde, kişiler arası diyaloglar ile farklı farklı anlamlar geliştirme tekniğidir. Akla gelen bütün düşünceler sesli olarak ifade edilir. Bu yöntem, yaratıcı düşünme tekniğinin babası olarak görülür.
  2. Bir Kitaptan rastgele bir kelime seçilerek, farklı nesnelere ulaşmaya çalışılır. Doğal ve rahat bir ortamda olunursa geliştirilecek fikirler de o derece çok olur.
  3. Tersi Bir Durumu Düşünme: Çözüm bekleyen bir konu belirlenir ve bunun üzerine grup içinde beyin fırtınası yapılır, istenilen sonuca ulaşılmazsa konu üzerinde tam tersi şeyler düşünerek beyin fırtınasına devam edilir.
  4. İki Farklı Kelimeden Yola Çıkılır: Birbirinden bağımsız iki farklı sözcük bulunur ve bu sözcükler arasında bağ kurularak ortak bir şeyler bulunmaya çalışılır.Yaratıcı düşünme teknikleri çok fazladır ve bu liste uzatılabilir. Bizlere bu güzel eğitimi veren Nilüfer Hocamıza saygılarımızı ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Dr. Öğr. Üyesi Çiğdem Nilüfer Umar Kimdir?

Okan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Öğretmenliği Bölümünde Bölüm Başkanıdır. Nilüfer hanım özel yetenekli çocuklar ve onların aileleri için farkındalık oluşturmak için çeşitli eğitimler düzenlemektedir.

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yükleniyor…

0

Yorumlar

0 yorum

Resim Eğitimi – WorkShop

Diksiyon Eğitimi-Workshop

Diksiyon Eğitimi – WorkShop