Teknoloji

Yapay Zeka İle Bu Meslekler Yok Olacak

 

Yapay zeka ile bir çok mesleğin gelecek zaman da yok olacağını biliyor musunuz ? Günümüzde bile insan gücüne ihtiyaç kalmayan birçok meslek söz konusu. Peki gelecekte? Robotlar tüm işleri yapacak duruma gelebilir mi?

Yapay Zeka İle Bu Meslekler Yok Olacak

Robotlarla ilgili izlediğimiz bir çok film günümüzde olmasa da gelecekte gerçekleşeceğe benziyor. Yapay zekanın daha çok gelişmesiyle de bir çok mesleğe insan gücü gerekmeyecek..İş bulmanın zor olduğu bu dönemlerde bazı mesleklerin robotlar tarafından yapılmasını düşününce yaşam standartları ne olur bilemiyoruz. Ama bir çok meslek artık insanlara ihtiyaç duymayacak bu da bir gerçek. Peki hangi meslekler mi tehlike de buyurun yazımıza..

1-Temizlikçiler

Çoğu evin vazgeçilmez gördüğü temizlikçilerin işlerine robotlar el atacak gibi görünüyor. Çalışan, vakti olmayan, temizliği sevmeyen bir çok aile temizlikçi tutarak bu ihtiyaçlarını gideriyor. Ancak onları ne kadar çok sevsek bile  üzgünüz ama gelecekte bu işi robotlar alacak. Hatta almaya başladı bile diyebiliriz. Peki sizce bu robotlar temizlikçi ablalarımızın yerini alabilir mi?

2-Analistler

Yapay zekanın tehdidi altında olanlardan bir tanesi de finans alanı. Trend analizi tabloları ile finansal alanda başarılı sonuçlar elde etmek mümkün. Öngörüler Amerika’da finans sektöründe gelecek yıllarda en az %30 iş kaybı olacağını söylüyor. Geliştirilecek süper zeka bilgisayarlar sıfır hata ile bu sektör çalışanlarının işlerini tehlike sokacak gibi görünüyor. Belki de yapay zeka bu sektörü tamamen bitirecek.

3-Çiftçiler

Çiftçilik beden gücü de isteyen oldukça zor  bir iştir. Teknolojinin iyice ilerlemesinden dolayı önümüzdeki  10 yıl içinde yapay zeka robotları çiftçilerin mesleğini alacak konuma gelecek. Dünyada milyonlarca çiftçinin olduğunu bu sayede bir çok işçinin yakın gelecekte işsiz kalacağı tahmin ediliyor. Yalnızca Amerika’da bile en az 1 milyon işçi bu yüzden işsiz kalabilir. Peki filmler gerçek olursa ve haplarla beslenirsek bu meslek zaten tamamen kaybolmaz mı?

4-Gazeteciler

Yapay zeka basın yayın organlarına da girmiş durumda. Zaten bu işi yapan herkesin elinin altında bilgisayarları var. Ayrıca önemli kuruluşlarda çeşitli yayın, raporlar ve makaleler yapay zeka yazılımları tarafından meydana geliyor.

Dünyaca ünlü  medya kuruluşlarından biri 2004 yılından beri yapay zeka yazılımlarını kullandığını açıkladı. Düşünsenize uçan robotlar sürekli olay yerlerinin üstünde geziyor?

5-Şoförler ve pilotlar

Yapay zekanın el attığı mesleklerden bir taneside ulaşım ve taşımacılık alanı. Uzun süredir sürücüsüz araç denemeleri var. Tabi bir yandan da pilotsuz uçak ve helikopter uçuşlarının da yakın gelecekte gerçekleşmesi planlanıyor. Ünlü markalar bu konuda çalışmaya çoktan başladı ve sokaklarda denemeler yapılıyor. Yakın bir zamanda bu mesleğide robotlara kaptıracağız gibi görünüyor.

6-İnşaat İşçileri

İnşaat ve ağır yük işçilerinin fiziksel olarak işleri oldukça zordur. Ama tuğla dizme ve yük kaldırma gibi işlemleri yapay zeka robotlarına bu işlerini kaptırmak üzereler. Basit inşaat işlerinde robotlar oldukça ilerleme kaydettiler. Robotlar ayrıca buldozer ve vinç kullanımını da gerçekleştirebiliyor. Dev 3d yazıcılarla evler yapılmaya başlandı. İnsan eli değmeden bina yapan robotlar varken, patronlar neden işçi çalıştırsın?

7- Banka çalışanları

Uzun zamandır banka  işlemlerini müşteriler dijital platformda kendileri halletmeye başladı. Çalışanların yaptıkları pek çok iş makineler ve dijital teknolojiler tarafından yapılmaya başladı. Bu onların işlerini kolaylaştırsa da müşteri temsilcilerinin yaptığı işlere de yakın zamanda yapay zekalar tarafından el konulacak gibi görünüyor. Bu sayede bankalarda yapay zekanın en aktif kullanıldığı alanlardan bir tanesi olacak gibi duruyor. Düşünsenize hiç hata payı yok. Özellikle para gibi bir şey varken, sistemin otomatikleşmesi kaçınılmaz gibi duruyor.

8- Polisler ve Askerler

Geleceğe dair yapılan birçok filmde polisler ve askerler robotlar olarak gösteriliyor. Robocop’u hatırladık mı? Kusursuz işleyen bir sistemi anlatıyordu. Amerika’da trafikte öldürülen polis sayısı artınca, bir araştırma şirketi durdurulan arabaları kontrol etmek için polis robotlar yapmış. İnsan polisler arabada beklerken, robot evrak kontrolü yapıyor. Yani Filmler gerçek olacağa benziyor.

9- Avukatlar ve Hakimler

Azınlık raporu filmini izlemeyen yoktur herhalde. Kararlar sistemli bir şekilde alınıyor ve uygulanıyordu. Düşünsenize her yerde kamera hatta insanların gözlerinde bile. Suç tespit ediliyor ve robot polisler gidip gerekeni yapıyor. Zahmetsiz ve risksiz değil mi? Bir gün dünyada gerçekten suç sıfırlanacak mı?

10- Öğretmenler

Öğretmenlik bu konuda belki de en tartışılan mesleklerden. Günümüzde bile online dersler oldukça yaygın. Birçok üniversite dışardan eğitim modeli ile çalışmakta. İnternete yüklenmiş dersleri izleyerek okulunuzu bitirmek mümkün. Bu sistemin yaş aralığı düştükçe öğretmene olan ihtiyaçta azalacak gibi gözüküyor.

 

Peki sizin mesleğiniz ne? Gelecekte mesleğinizin yapay zeka tarafından ele geçirileceğini düşünüyor musunuz? 

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Alınır?

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Yıllarca mesleğim yok diye hayıflanırdım. Sonra satış işinin aslonda en büyük altınbileziklerden biri olduğunu farkettim. Sanal zeka sen benim sattığımı satamazsın bebeğim :)))

  2. Beni malulen emekli yaparlar o zaman. Emekli yaşını beklemeden emekli olmak. Neyse hayal kurmayalım şimdi

  3. Sanirim ogretmenligin cok fazla suredi kalmadi. Online dersler artiyor. Evden ayni anda binlerce kisi ders izleyebilecek. 1 ogretmene 1000 ogrenci dusunsenize.

  4. Yapay zeka ile birlikte işsizlik sayısı tavan yaparken geride kalan iş alanlarında rekabete sebep olacak. İyi olan kazanacak bir açıdan. Hayırlısı diyelim :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu