SağlıkSağlıklı Beslenme

Yapay Tatlandırıcılar

Günümüzde yapay tatlandırıcılar hayatımızın her noktasına erişmiş bulunmaktadır. Birçok sağlık otoritesi onları güvenilir kabul etmektedir. Genellikle diyabet hastaları tarafından kullanıldığı bilinse de rafine şeker alımını azaltmak ve kilo vermek için de kullanıldığı biliniyor.

Yapay Tatlandırıcılar nelerdir?

Yapay tatlandırıcılar, rafine şeker yerine, yiyecek ve içeceklere tat vermek için kullanılan kimyasallardır. Vücut bunları parçalayamadığı için de neredeyse sıfır kalori temin ederler. En sık kullanılan tatlandırıcılar ise şu şekildedir:

Aspartam ve Asesülfam-K : Şekerden 200 kat tatlıdır.

Siklamat : Şekerden 50 kat daha tatlıdır ve yemek yapımında da kullanılmaktadır. Amerika’da kullanımı yasaklanmıştır.

Neotam : Şekerden yaklaşık 13 bin kat tatlıdır.

Sakarin : 700 kat daha tatlıdır ve yemeklerde de kullanılmaktadır.

Suklaroz : 600 kat tatlıdır ve gazlı içeceklerde sıkça kullanılmaktadır.

Yiyecek ve içeceklerde çok sık karşılaştığımız bu tatlandırıcılar, bazı ülkelerde yasaklanmıştır. Bunun nedeni de bazı çalışmalar sonucu bu ülkeler tarafından güvenilir görülmemeleridir.

Yapay Tatlandırıcılar Güvenilir Mi?

İnsanlar için güvenli kabul edilen tatlandırıcılar, birçok uluslararası kurum tarafından sürekli test edilmektedir. Yapay tatlandırıcıların depresyona, baş ağrısına ya da nöbetlere neden olması da pek olası değildir. Ağız ve diş sağlığında ise diş çürümelerine neden olduğu da kanıtlanamamıştır. Sanılanın aksine kansere yol açtığı da ispatlanamamıştır. Fakat hepimizin de bildiği üzere, fazla tüketim her zaman sağlığınızı olumsuz etkileyecektir. Bunun yanında sadece bazı alerjik rahatsızlıkları tetikleyebilir. Metabolik rahatsızlığı olanlar, aspartamın içindeki fenilalanini metabolize edemezler. Bu durum da solunum güçlüğü, deride döküntü ve ishal gibi rahatsızlıklar meydana gelebilir.

Yapay Tatlandırıcılar Hakkında Notlar

Genel olarak, kullanımı şekerden daha az riske sahiptir. Kan şekeri kontrolü, diyabet hastaları için güven vermektedir. Kilo sorunu olan kişiler tarafından kaloriden güvenli bir kaçış yoludur. Birçok çalışma yapay tatlandırıcıların açtığı kalori açığının, kalori tüketimini arttırdığı görüşüne karşıdır. Olumsuz etkileri ise kişiden kişiye değişmektedir. Yapay tatlandırıcılar, kullanıldıktan sonra kendinizi kötü hissetmeye de neden olabilir. Bundan kaçınmanın yolu ise bir sağlık uzmanına danışarak sağlınız için en doğru yolu belirlemenizdir. Herkese sağlıklı günler dilerim.

https://www.shallwe.com.tr/sekerin-etkileri/

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Tatlandırıcının hiç birini kullanmayıp tatlıya düşlün olmam çok çelişkili paylaşım için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu