Gündem

Yanny mi Laurel mı İkilemine Hoşgeldiniz

Yanny mi Laurel mı ikilemine hoş geldiniz!…

Çoğunuz nerden çıktı bu ikilem diyorsunuz, d mi? Delinin biri bir kuyuya taş attı, 40 akıllı çıkaramadı, tıpkı birkaç sene evvel elbisenin rengine karar veremediğimiz gibi. Son dönemlerin en etkili iletişim metotlarından biri olan Youtube üzerinden yayılan bu videoyu, yani o kuyudaki taşı atan da bir Youtuber zaten.

Yanny mi Laurel mı Meselesi Nerden Çıktı?

Hikayemiz 14 Mayıs 2018’de başladı. Cloe Feldman instagram hesabından bu ses kaydı / videoyu paylaştı. Kaydı dinleyenlerin çoğunluğu “Laurel” kelimesini duyduklarını büyük bir eminlikle söylerken, azınlıkta kalanlarsa “Yanny” kelimesini duyduklarını ifade ettiler.

Yanny mi Laurel mi

Buraya kadar olan kısım, ses kaydının internet üzerinde yayınlanması kısmı idi. Bu taşın yuvarlanarak bir çığ haline gelmesi ise Katie Hetz isimli lise öğrencisi sayesinde oldu. Ders çalışırken “Laurel” kelimesinin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmek için vocabulary.com sitesine giriyor. Bizdeki TDK olarak düşünebilirsiniz. Vocabulary.com sitesinde Laurel kelimesinin seslendirilmesini dinlemiş ve Laurel yerine Yanny kelimesini duymuş. Sınıf arkadaşlarına dinletmiş, onlar da tıpkı bizde olduğu gibi, bir kısmı Laurel diğer kısmı da Yanny olarak duymuş.

Vocabulary.com sitesi, sözlükte bulunan kelimelerin telaffuzunu “Uluslar arası Fonetik Alfabe”ye ve onun kurallarına hakim, diksiyonu çok düzgün kişilere yaptırıyor. Bu seslendirme de New York’ta müzikallerde oynayan bir opera sanatçısı tarafından yapılmış.

Aslında teknik olarak evet, kelime Laurel olarak söylenmiş. Bu noktaya dikkat!.. Duyulan değil, söylenen kelime!.. Twitter üzerinden yapılan bir ankete katılanların %47si Yanny, %53ü de Laurel duyduğunu iddia ediyor.

Teknik Açıdan Bakarsak…

Aslında bunun hepsi algı oyunları!.. Hani şu elbise vardı dedim ya yukarıda, siyah – mavi renk mi, yoksa altın – beyaz renk mi diye muallakta kaldığımız elbise. Bu örnekte optik illüzyon vardı.

Bizim konumuzda ise işitsel illüzyon söz konusu. Bilimsel olarak, insan kulağının duyabildiği ses frekanslarıyla ifade edebiliriz.

Yanny mi Laurel mi

Audition programları üzerinde sesteki geçişleri görebiliyoruz. Bu geçişler de renk değişimleri ile ifade ediliyor programda. Buna “formant frekanslar” deniyor. Konuşurken kullandığımız ünlü harflerin fonetik özelliğini belirleyen frekanslar. (Konuyu merak edenler, Ufuk Önen’in yazmış olduğu makaleye göz atabilirsiniz. http://www.ufukonen.com/tr/formant-frekanslar-ve-pitch-shifting.html)

Bir ünlü harfi seslendirmek için 6 frekans ses çıkarıyoruz, buna karşılık, karşımızdakinin bizi anlaması için sadece 3 frekans ses yetiyor. İşte bu Laurel mı Yanny mi sorunsalı da tam bu noktada ortaya çıkıyor. 6 frekanstan alttakileri silersek Laurel, üsttekileri silersek Yanny duyuluyor.

Bir görüşe göre, insanlar yaşlandıkça üst frekans sesleri daha zor duymaya başlıyorlar. Diğer görüşe göre ise bu duyum farkı kaydın kalitesine göre değişiyor.

Yanny mi Laurel mi

Vocabulary.com sitesinde “Laurel” kelimesi “defne dalından taç” olarak kayıtlı idi. Bu durumdan sonra da “Yanny” kelimesi geçti kayıtlara; “en azından 24 saat boyunca tüm internetin dikkatini dağıtabilme kapasitesine sahip söz yada deyim”.

Peki sizce nedir kelime, Laurel mı, Yanny mi??

2018 Dünya Kupası Hakkında Bilmeniz Gerekenler

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Çok ilginç bi durum.
    Birazda korkutucu.
    Araştırma vee yazım samimiyetinize hayranım elinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu