Gündem

Yanlış Sperm Donörü ile Hamile Kaldı

Sperm bankaları, yeri geldiğinde gerçekten hayati hatalar yapabiliyor. Geçtiğimiz günlerde bir kadın, İngiltere’de yer alan bir sperm bankasından yanlış bir sperm donörü aracılığıyla ile hamile kaldı. Hataların yüzde 1’den az olmasına rağmen geçtiğimiz yıllarda bu hata oranı yüzde 3’e kadar çıktı. Üstelik son üç yılda bu hata oranı yüzde 18’e kadar yükselmiş durumdadır. Üstelik bu tarz büyük hatalar, hastalara önemli zararlar da verebiliyor. İşte bu nedenle daha dikkatli olunması gerekiyor.

Yanlış Sperm Donörü İstenmeyen Gebelik

Chemsford bölgesindeki bir Sperm Bankası’ndan yanlış donöre ait sperm, bir kadının gebe kalmasına yol açtı. Söz konusu çift, 2016 yılında 2 farklı sperm donöründen sperm aldı fakat bu denemelerin biri başarılı diğeri ise başarısızdı. Geçen sene çift, ikinci bir çocuk istedi ve bu çocuğun ilk çocuk ile genetik olarak kardeş olmasını arzu ediyordu fakat çifte başarısız olan bir tedavide kullanılan sperm örneği verildi ve çift hamileliğin devamı için karar verdi. HFEA ise hatanın embriyo transferi sonrasında yapıldığını açıkladı. Söz konusu klinik, bu gibi olayların daha sonra tekrarlanmaması için birtakım önlemler aldı. Bakalım böylelikle istenmeyen gebeliklere engel olunabilecek mi?

Sperm Donörü ile Doğurganlık Tedavisinde Kalite Artıyor

HFEA’ya göre gün geçtikçe İngiltere’deki doğurganlık tedavisinin kalitesi artıyor. Doğurganlık tedavisi yapan merkezlerin yüzde 80’i gerekli şartları sağladığını ve gayet iyi işlediği belirtiliyor. Kliniklerle daha önce vurgulanan bazı kilit alanlarda önemli gelişmeler birçok kişiye güven veriyor. Klinikler ve meslek kuruluşlarıyla birlikte çalışmanın hastalar için olumlu bir etkisi olduğu gözlemleniyor.

Hatalar İkiye Ayrılıyor

Doğurganlık tedavisinde hatalar, A kategorisi ve B kategorisi olmak üzere ikiye ayrılıyor. A kategorisinde ölüm, yanlış embriyo veya birçok kişiye etkisi olan önemli hatalar bulunuyor. Kategori B’deki hatalar ise embriyonun zarar görmesi veya kaybedilmesinin yanı sıra hasta bilgilerinin başka bir hastayla paylaşılması olarak dikkat çekiyor. HFEA’ya bildirilen tüm A ve B vakalarının yüzde 56’sı klinik olarak bir şeyler ters gittiğinde gerçekleşti. Öte yandan yanlış sperm donörü ile hamile kalan birçok kadın da bulunuyor.

Yay Burcu Ve Cinsellik- Burçların Cinsel Hayatı

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Her zaman olur Hata biraz da alırken tam uygulanan sırasında tekrar bakılması gerektiğini tekrar etmek de fayda war

  2. Teknoloji yanlış kişilerin elinde olunca vahim sonuçlar doğurur. Bu hanım da o yanlış sonucu doğuracak sonuçta.

  3. yanlışlıkla başkasından halime kalabilirsin. kabul edilecek bir durum olmaz iki taraf içinde

  4. şaşırmıyorum böyle haberlere ne yazıkki oluyor :( yakın zamanda eminim ki yanlış yumurta haberlerini de duyacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu