in ,

BayıldımBayıldım

Yanartaş “Chimera”

Chimera Yakartaş Çıralı

Yanartaş Chimera Alevleri, Çıralı Dağları’nın kayalarındaki çatlaklardan yanar. Yüzlerce yıl boyunca denizciler bu alevleri gördüler ve anlattıkları hikayelerde efsaneler şekillendi.

Şu Yunan Mitolojisi ilginçtir. Dönem insanlarının hayal gücü o kadar geniş ki; her bir doğa olayına uygun bir hikayeleri mevcut. Hepimizin bildiği, çoğumuzun ziyaret ettiği, gidemeyenlerin de gidip görenlere haset ettiği Kimera (Chimera) diğer adıyla Yanartaş’ı kendi dilimizle anlatmaya çalışacağız. Keyifli okumalar… 

YANARTAŞ “CHİMERA”

Efendim günlerden bir gün İsmail Okur ile yine düştük yollara. Bizim İsmail eserikli çocuktur, çenesi dursa eli durmaz, eli dursa çenesi durmaz bir garip adem oğlu.

Fakirler hanlarında, zenginler konaklarında sefa sürsün biz garibanlar düşmüşüz Antalya yollarına, yılan gibi kıvrılan asfaltlarında lastik tekerlekli hurdayı itelerken bir de baktık ki ne görelim ormanın içinde bir kaya, kayanın ortasında bir ejderha!..

Bendeniz çevirdim arabayı o yöne. Varalım gidelim de ejderha ile iki çift laf edelim. İnsan olsun biraz, yakmasın garibanın evini, ocağını.

Hurdayı ittire kaktıra geldik bir dağ yamacına, çıktı karşımıza takkeli, pos bıyıklı, cüceden kısaca, deveden biraz heybetli bir adam. Dur işaretiyle durduk!.. Elini uzattı, “geçmek için 15 akçe vereceksiniz” demesin mi? Geçmeyeceğiz demem ile “geçmeyenden 30 akçe alırım” demesiyle, “bre adem Deli Dumrul musun?”

Çaresiz verdik 30 akçeyi aştık çitleri çıktık yoldan yukarı. Bizim ejderha yukarıda olmalı. Hani yanına yaklaşıyoruz da zarar da görmemek lazım gelir. Bizim İsmail daha evlenmedi. Bir evlensin de; ejderhanın ateşi mi yakar, diğeri mi? kendi karar verir.

Çıralı Dağlarının Ejderhası

Chimaera’nın Alevleri, Çıralı Dağları’nın kayalarındaki çatlaklardan yanar. Yüzlerce yıl boyunca denizciler bu alevleri gördüler ve anlattıkları masallarda buranın efsanesi şekillendi.

Yanartaş “Chimera” Mitolojisi

Chimera ejdarhası bir zamanlar Olympos dağının eteklerinde Chimera’da yaşarmış. Ejderha; bir aslan gibi kükreyerek etrafa korku salar, ağzından ateşler saçarmış ve bu ateşin alevleri değdiği her şeyi yakıp kül edermiş. Bu ejderhanın kafası aslan, vücudunun yarısı keçi ve alt kısmı da yılan şeklindeymiş.

Lykia kralı Lobates cezalandırılmasını istediği Bellerophon adındaki genci Chimera ejderhasının yanına göndermiş. Genç adam kendisine söylenen, ejderhanın yaşadığı yere gitmiş ve bu canavarla karşılaşmış. Canavar, genci gördüğü zaman ağzından ateşler saçmaya başlamış. Bellerephon, bu heybetli ejderha ile tek başına baş edemeyeceğini anlamış ve tanrılardan yardım istemiş.

Yardımsever Pegasus

Tanrılar tarafından, Mitolojide kanatlı at olarak bilinen Pegasus, gence yardım etmesi için gönderilmiş. Genç, kendisine yardım için gelen bu atı yakalamış ve üzerine binmiş. Pegasus’un üzerinde, Bellerephon’u gören ejderha doğuya doğru kaçmaya başlamış ancak ejderhanın önüne deniz çıkmış. Genç adam ejderhayı denizin kıyısında yakalayarak atıyla gökyüzüne yükselmiş ve onu yukarıda Chimera’nın kayalıklarına kadar yükseltip mızraklayarak öldürmüş.

Ejderha ölmeden önce son bir kez olanca gücüyle ağzından saçtığı alevler her yere düşmüş. Ejderhanın bu yakan kavuran ateşinin tam da öldürüldüğü yerde hala yandığına inanılır.

Yanartaş

Alevler için yapılan bilimsel açıklamada kayalardan sızan doğal metan gazı nedeni ile bu alevlerin meydana geldiği söylenmektedir.

Chimera’ya Nasıl Gidilir?

Antalya, Kumluca ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yanartaş’a ulaşım oldukça kolay. Ünlü Çıralı beldesinden ister yürüyerek, isterseniz bisiklet kiralayarak, isterseniz de araba ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Sorarsanız zaten gösterirler. Ancak yanınıza su ve kaymayan spor ayakkabı almanızı tavsiye ederim. Zira aracınızı park ettiğiniz yerden yaklaşık 20 dakikalık zorlu bir yürüyüş yolu sizi bekliyor. Bu yol Likya döneminden beri tadilat görmemiş. Sanırım şimdiki kaldırımcılar için de kazanç kapısı değil ki görmezden geliniyor.

Yanartaş “Chimera” yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Şayet Likya Medeniyeti hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki link sizi Limyra Antik Kenti yazısına götürecektir.

Limyra Antik Kenti

7 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fala inanma falsız da kalma

Fala İnanma Falsız da Kalma!

Atatürk-1

Atatürk: Son Kasım