Gündem

Yamaç Paraşütü

Yamaç paraşütü, 1980’de farklı bir paraşüt kullanan birkaç havacının yamaçtan aşağıya koşarak uçmaya başlaması ile ortaya çıkmış bir spordur. Yaptıkları bu aktiviteden çok eğlenen ve güvenliliğinden emin olan arkadaşlar bunu bir spor dalına dönüştürmeye karar verirler. Günümüzde popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor. İsterseniz uygun eğitimlerle kendi başınıza yapabileceğiniz bir spor. Buna vakit ayıramıyor ama yapmayı çok istiyorum diyorsanız onun için bu işi profesyonel yapan arkadaşlarla birlikte uçabilirsiniz. Hadi gelin sizinle uçması en güzel uçuş noktalarına bakalım.

Fethiye Ölüdeniz

İlk tercih her zaman ki gibi Fethiye Ölüdeniz. Fethiye Ölüdeniz’e tepeden bakan Babadağ’dan birçok farklı yükseklikte uçuş noktası bulunuyor. 1700 metre yukarıda bulunan noktaya araçlarla çıkabiliyorsunuz. Rüzgârın yeterliliğine göre 1900 metrelik kalkış noktasına da çıkabiliyorsunuz. İşinde tecrübeli pilotlar bu noktada 3500 metreye kadar yükselebilir, havada 5 saate kadar durabiliyorlar. Toplamda 3 pisti olan Babadağ’da yaz sezonu boyunca uygun uçuş ortamı vardır.

Yamaç Paraşütü: Dinamit Tepesi

Pamukkale’de Dinamit Tepesi yılın her mevsimi uçabileceğiniz nadir tepelerdendir. Turizm bölgesinde olduğu için ulaşımı da çok kolay bir tepedir. Sabah saatlerinde uçuşa daha müsait olduğu için sabah erken gitmenizi tavsiye ederiz. Uçuş pisti 300 metre yüksekliğinde ve 2 kişinin yan yana kalkış yapabileceği kadar geniş. İsteğe göre tepenin eteklerine ya da travertenlerin girişindeki helikopter pistine inebilirsiniz. Dinamit tepesinden uçulduğunda antik kentler rahatlıkla görülebiliyor.

Nemrut Dağı

Dünyanın 7 harikaları listesinde kendine yer bulan nemrut dağı uçmak isteyenler için de harika bir yer. 2 bin 200 metre yüksekliğe sahip nemrut dağı hem profesyoneller hem de amatörler için çok uygun bir dağ. Genellikle gösteri uçuşlarına ev sahipliği yaptı. Kuzey ve güney rüzgarlarına hâkim olan Nemrut’tan uçuş yaparken Atatürk baraj gölünü, Adıyaman’ı, Kahta’yı ve Şanlıurfa’nın Siverek ilçesini görüyorsunuz.

Yamaç Paraşütü: Munzur Dağları

Erzincan’a 7 km uzaklıkta olan Munzur dağları 3 bin 250 metre yüksekliğe sahip. Amatör paraşütçüler için 1300-1500 metre yüksekliğe sahip tepeleri mevcut. Uçuş esnasında bölgedeki bitki örtüsünü ve gölleri keyifle izleyebilirsiniz. Tepenin bulunduğu bölge düz olduğu için dilediğiniz yere iniş yapabilirsiniz. Ayrıca bölge Yamaç Paraşütü Festivaline ev sahipliği yapıyor.

Albaquerque Balon Festivali

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. Fethiye babadağ en bilindik yeridir.Deneyimimin de olduğu bu yazıyı büyük bir keyif ile okudum. Paylaşım için teşekkürler.

  2. Daha önce bir iki kere denemişliğim var ama Nemrut dağında da olmasını çok isterdim. Okuması bile heyecan verici yazı için teşekkürler

  3. Yamaç paraşütü yazısını görünce aklıma direkt Fethiye geldi ve Duygu Hanım hemen girişi Fethiye ile yapmış gerçekten muazzam bir yazı olmuş. Muğlayı özledim

  4. Ya adrenalin inanılmaz seviyorum ve bu yaz gittim ölü denize cok istedim ancak fiyatlar ciddi yüksek maalesef sadece turistler sefasını sürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu