Hayata Dair

Yalnızlık İçin Bir Çözüm!

Yalnızlık için bir çözüm olarak dışarı çıkın ve gönüllü olun. Böylece bir çok kişiyle tanışma fırsatı bulup yalnızlıktan kurtulabilirsiniz.

YALNIZLIK İÇİN BİR ÇÖZÜM!

Geçenlerde bir otobüse biniyordum. Kalabalık bir kaldırımda kahve dükkanı dışında oturan yaşlı bir adam fark ettim. Önünde masaya bir satranç tahtası kurmuştu ve insanlar geçerken, çoğunlukla telefonları ile ilgilenenleri izledi. Gözleri kişiden kişiye sıçradı; onu fark etmesi ve satranç oyunu için ona katılması için birini aradı.

YALNIZLIK BİR HALK SAĞLIĞI SORUNU

Yalnızlık çok yaygındır. Kelimenin tam anlamıyla bizi öldürüyor. İnsanların dörtte birinden yarısına kadarı her yerde yalnızlık hissediyor. Bu da onları kalp hastalığı, kanser, diyabet ve depresyon gibi çeşitli fiziksel ve zihinsel hastalıklar geliştirme riskine sokuyor. Bu konu, geniş çapta ele alınması gereken bir halk sağlığı sorunudur.

Ancak bireysel düzeyde, yalnızlığı önlemek için yapabileceğimiz çok şey var. Stratejilerden biri bir satranç tahtasını yoğun bir caddeye getirmek ve birinin sizinle oynamasını beklemektir. Yaşlı adam bunun etkili olabileceğini düşünmüş olmalı.

GÖNÜLLÜ OLMAK

Başka bir strateji gönüllü olmaktır. İngiltere’deki bir çalışmada, 10.000’den fazla kişi, gönüllülüğün kendilerini daha az yalıtılmış hissetmelerine yardımcı olduğunu bildirdi. Benzer şekilde, ABD’de yaklaşık 6.000 kişiden oluşan bir çalışmada, bireylerin haftada iki veya daha fazla saat gönüllü olmaya başladıktan sonra, ortalama yalnızlık düzeylerinin, demografi, temel sağlık, kişilik özellikleri baz alındığında azaldığı saptandı.

Gönüllü olarak fırsatlara katılmak, yalnızlığın ve sağlık üzerindeki etkilerinin hafifletilmesine yardımcı olabilir. Bunun yolu, başkalarıyla bağlantı kurmaktan ve yeni arkadaşlar edinmekten geçebilir.

Bizim için önemli olan sosyal nedenler için gönüllü olarak, bizi olumsuz sağlık sonuçlarından koruyabilecek bir amaç duygusu kazanabiliriz. Örneğin, yaşamdaki amaç, kalp krizi olasılığının azalmasına ve psikolojik olarak iyi hissetmeye yardımcı olur.

TEŞVİK ETMEK

Üçüncüsü, teşvik. Hafıza kaybı gibi bilişsel azalmaya neden olabilir. Ancak sinir bilimci Lisa Genova’ya göre, düzenli olarak zihinsel olarak teşvik edici faaliyetlerde bulunan insanlar daha fazla sinirsel bağlantı kurar. Alzheimer’ın semptomlarına daha dayanıklıdır. Bu nedenle, gönüllülük ve teşvik edilme yöntemi bilişsel düşüşe karşı korunmanın bir yoludur.

Bu görüşler özellikle büyüyen üst düzey nüfus için önemli olabilir. Yalnızlığın 65 yaşın üzerindeki ve 25 yaşın altındakiler arasında en yaygın olduğu göz önüne alındığında, çağlar boyunca mentorluk, gönüllü olmak ve bağlantı kurmak için güçlü bir yol olabilir.Keşke otobüsten inip o gün yaşlı adamla satranç oynasaydım. Bu durum zamanımızın bir sembolü olarak yüzüme çarpan bir gerçek oldu.  İnsanlar bir ekran vasıtasıyla değil, yüz yüze gelerek iletişim kurmak istiyorlar. İhtiyacımız olan direkt iletişim. Bu manada gönüllülük, yalnızlığımızı gidermek için harika bir yol olabilir, denemekte fayda var.

Yalnızlık için bir çözüm yazımdan sonra Hikikomori nedir? yazımıza bir göz atabilirsiniz. Yalnız kalmak için kendini eve hapseden insanlarla ilgili bir yazı ve konumuzla bağlantılı…

Hikikomori Misiniz? Hikikomori Nedir?

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. Yalnizliģina iyi bak sahip çik yone döner dolaşir ona sarilirsin demişti birisi. ☺

    Yalniz kalmak istemiyorsan Shall We geyik var gel gel.

  2. Sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olunca bir zaman sonra gerçekten daha iyi hissettiğinizi farkediyorsunuz.. Gönüllülük insan ruhunu çok güzel besliyor..

  3. Yalnız kalmak istemiyorsan ve kendini iyi hissetmek istiyorsan Sw yardıma katıl, iyilik yapan insanlar kendilerini huzurlu hisseder :)

  4. Çok şükür bu tarz aktiviteleri Shallwe yardim ve aktivite sayesinde yapabiliyor ayrıca kendimi yanlız hissetmiyorum :) yazı için teşekkürler :)

  5. Yalnızlık çağımızın büyük sorunu ama yukarıda okuduğumuz üzere gönüllü aktivitelerle bu sorun çözülebilir. Shall – We grupları hepsini karşılıyor Yalnızlık çeken Shall We’yee gelsinnn

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu