in

Yalnız Olmak Ve Kendini Yalnız Hissetmek Aynı Şeyler Midir?

Yalnız olmak

Yalnız olmak ve kendini yalnız hissetmek bu iki şey birbirlerinden farklıdır. Aslında yalnızlık çekme konusunda tek değiliz. Günümüz çağında yalnızlık bir salgın haline gelmiştir. Okudunuz mu bilmiyorum ama bundan bir iki yıl önce İngiltere’de yalnızlık bakanlığı kuruldu. Gittikçe insanlara güvensizliğimiz artıyor ve biz kendimizi başkalarından soyutlamaya başlıyoruz.

Giderek yiyecek paketleri küçülüyor, mutfaklar küçülüyor, evler küçülüyor. Ülkeler endüstrileştikçe, modernleştikçe, bireyselci hale geliyor. Daha fazla arkadaş seçebilecek imkanımız oluyor. Ancak seçenekler çoğaldığında daha çok seçici hale geliyoruz. 

Artan boşanmalarla birlikte tek bir ebeveyni ile büyüyen çocuklar var. Küçük yaşlardan itibaren yalnız bir erişkini model almış oluyorlar.

Yalnız Olmak Ve Kendini Yalnız Hissetmek 

Yalnız olmak ve kendini yalnız hissetmek farklı şeyler dedik. Bu durumu şöyle anlatabiliriz; yalnızlık hissedenlerin çoğu evli kişilerdir.
Hastanede yatan bir hastayı düşünün. Yanında refakatçısı bulunur, bu kişi her ihtiyacını görür, tüm gün sağlık personelleriyle konuşur. Ama o kişi bu ilgiye rağmen kendini yalnız hissetmeye devam eder.

Diğer önemli bir örnek de yeni doğum yapmış annelerden verelim. Sürekli kucağında bir bebekle gezen ve tüm gün bebeğiyle ilgili bir kadının yalnızlık çekmesi bir çok insanın aklına gelmez. Bütün gün bebeğiyle ilgilenen bir annede, görünmeyen bir yalnızlık içinde olabilir. Bu durumda bütün yükü kadına yüklememek gerekiyor. Bebeği olan annelerinde sosyalleşmesi gerekir. Zaman zaman eşin sorumluluk alıp bebeğe göz kulak olması gerekir. Böylelikle annenin kendine zaman ayırmasını ve sosyalleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yalnızlık çeşitleri

Engin Geçtan (1983) İnsan Olmak adlı kitabında farklı yalnızlık çeşitlerinden bahsetmektedir.

  1. Tek başına yaşayan insanlar yalnızlık hissedebilir.
  2. Kendi toplum grubuna yabancılaşarak yalnızlaşabilir.
  3. Çevre tarafından dışlanabilir. Bu neden yalnızlık meydana gelebilir.
  4. Bir insan çevresiyle ilişkilerini en aza indirir. Kendi seçimi ile yalnızlaşabilir.
  5. Gerçek yalnızlık. İnsanın kendisini anlaşılmamış ve kimsesiz hissetmesi
  6. Geçici yalnızlık. Bireyin kendi seçimiyle olur. Çoğunlukla yapıcı ve yaratıcı sonuçlar doğuran yalnızlık.

Yalnız kalmak bazen yaratılık kazandırır. Bazende psikolojik rahatsızlıkları yanında getirir. Ne zaman yaratıcılık kazandırdığı, ne zaman psikolojik rahatsızlıklar yaşanmasına sebep olacağını bilmek kolay değildir.

Kişinin bazen kendi seçtiği yalnızlık vardır. Bu onlara huzur getirir. Örneğin; kitap yazan, meditasyon yapan, kendine vakit ayırmak gibi deneyimler yaşayanlar yalnız olmak isteyebilir.

Kimi insanda karakteri bakımından yalnızlıktan hoşlanır.

Bu yazının amacı insanların sahip olduğu ilginç karakter özelliklerini kişilik bozukluğu ya da patolojik olarak sınıflandırmak değil. Fakat yalnızlığın birçok kişinin hayatında duygusal güçlükler yaşattığı da maalesef bir gerçek.

Yalnızlıkla baş etmek neden zor?

İnsan beyninin uyaranlara ihtiyaç duyduğuna inanılır. Ancak uzun süre izolasyonda kalan bireyler bunun faydasını görmez. Bununla ilgili yapılan çalışmalar bulunuyor. Kişilerin  giderek bilişsel kabiliyetlerinin azaldığını göz önüne seriyor. Ayrıca başka insanlardan yoksunluk bir işkence şekli olarak da kullanılabiliyor.

Birçok insan yalnızlığı sevmez. Yalnız kaldıklarında büyük bir boşluk hissederler. Farklı aktivitelerle meşgul olmak geçici olarak yalnızlığı giderir ve yalnız başkalarının yanındayken mutluluk verir. Kendi başlarınayken durum farklıdır. Ne yapacaklarını çoğu zaman bilemezler. Farklı şeylerle uğraşacak motivasyonu kendilerinde bulamazlar.

Yalnızken kendimize odaklanırız ve dışarıdan geri bildirim gelmeden içimizde bir düzen sağlamamız oldukça güç olur. Giderek düşüncelerimiz daha karmaşık hale gelir.

Giderek yalnızlık oranları artıyor

Farklı çalışmalara baktığınızda ortalama %25-48 oranında yalnız birey yaşamaktadır. Yalnızlık üzerine yapılan çalışmalara baktığımızda kendini yalnız hisseden insanların oranı %27 oranlarındadır.

Son 20 yılda ise yalnızlık oranı %3-7 oranında artışlar göstermiştir.

Huzurlu Ve Mutlu Bir Hayat İçin Yaşam Ritüelleri

4 Comments

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Babalar günü ile ilgili bilgiler

Babalar Günü İle İlgili Bilgiler

bhopal faciası

Bhopal Faciası!