Gündem

Yalan Yakalamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Bu haberimizde sizlerle yalan söyleyen insanların, erkek ya da kadın fark etmez, en sık kullandığı 3 tane mikro ifade yüz ifadesini inceleyeceğiz. Yalan yakalamak hiç bu kadar kolay olmamıştı!

Haberimizi okumadan önce sizlere harika bir tavsiyemiz var. “Whatsapp’ta Konuştuğunuz Kişinin Yalanını Nasıl Yakalarsınız?” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz!

Yalan Yakalamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

Bu 3 mikro ifadeden ilki korku, ikincisi üzüntü ve üçüncüsü de mutluluk. Hazırsanız şimdi hep birlikte bu üç yüz ifadesine daha yakından inceleyelim…

Korku ifadesi

Evet sevgili okur, yalancıların en sık kullandığı ilk yüz ifadesi korku ifadesidir. Peki, neden korkar? Yalan söyleyen kişi en temel haliyle yakalanmaktan korkar… Dolayısıyla özellikle ilk 4 saniye çok çok kritiktir. Sevgili dostlar, 4 saniyede yalan söyleyen insanın yüzünde korku ifadesini belirir. Peki, yüzdeki korkuyu biz nasıl tanıyacağız ya da anlayacağız?

Korku ifadesinde alt çene geriye doğru çekiliyor, başımız hafifçe arkaya doğru gidiyor. Neden böyle oluyor? Beyin korktuğu şeyden uzaklaşmak istiyor. Daha önemli bir ipucu; gözlerimiz açılıyor ve gözün beyazları daha belirgin hale dönüşüyor.

Şaşkınlıkla korku birbirine çok karıştırılır. Şaşkınlıkta ise hafif bir ağzına açılması ve kaşların yukarıya kalkması hali var. Yani gerilim yok şaşkınlık ifadesinde. Ama korku ifadesinde yüzümüzde gerilim olur, alt çene geriye doğru çekilir ve gözler açılır. Gözün beyazları ortaya çıkar ve kaşlar bir miktar yukarıya doğru kalkar. Bu mikro ifade yalancıların en sık kullandığı, bir numaralı yüz ifadesidir.

Üzüntü ifadesi

2 nolu ifademiz üzüntü. Üzüntüde peki ne oluyor? Kaş uçlarımız yukarıya kalkıyor. Küçük Emrah’ı düşünün, öyle kaş uçları. Dudak ise ters “U” şeklini alıyor. Böylece bizi üzüntüyü yüzümüzde gösteriyoruz. Peki, ne zaman gösteriyoruz? Mesela, diyelim ki karşınızdaki kişiye bir soru sordunuz ve karşınızdaki kişi bununla ilgili yalan söyleyecek. O yalanı söylerken özellikle ilk 4 saniyede üzüntü tepkisini ya da korku tepkisini gösteriyor… Bu ifadeyi gördüğünüzde şüphelenebilirsiniz.

Kadınların Yalan Söylediği Nasıl Anlaşılır?

Mutluluk ifadesi

Geldik 3. ifadeye. Yalan söyleyen insanların takındığı ifadelerden en belirgini de mutluluk. Peki, yalan söyleyen insanlar neden mutluluk ifadesini yüzlerinde gösteriler önce bu sorunun cevabını verelim…

Birincisi şu; yüzünüzde hangi ifade varsa, beynimizde amigdala denilen küçük bir organ var. Bu iç badem duyguları yöneten kısım. Yüzünüze hangi ifadeyi sakınırsanız amigdala o ifadeyi yaşamaya başlıyor. Mesela, karşınızdaki kişinin yüzünde öfke duygusu/ifadesi varsa bir anda amigdalasında öfke duygusu aktif duruma geçmeye başlıyor.

Şimdi, yalan söyleyen bir insanın durumu nedir? Tabi ki stres seviyesi yüksektir değil mi… Yalan söylerken stres seviyesi yüksek olur. Dolayısıyla yalan söyleyen kişi stres seviyesini düşürmek için çoğunlukla ve bilinçsizce yüzünde hemen mutluluk ifadesini takınır. Karşınızdaki kişi mutluluk ifadesini yüzünde gösterdiğinde, amigdalanın stres seviyesi aşağıya düşmeye başlıyor.

Bir sonraki konumuzda görüşmek üzere…

Yalan Yakalamak Hiç Bu Kadar Kolay Olmamıştı!

yym

Shall We? olmadan yapamaz O!

İlgili Makaleler

3 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu